45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka?

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka?Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, gluten można podawać dzieciom już od piątego miesiąca życia, o ile są karmione piersią. W przypadku gdy karmimy niemowlę butelką, miesiąc później. Początkowo porcje pokarmu zawierającego gluten powinny nie być duże. O ile mamy wątpliwości, warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry.

  • Co to jest gluten?

  • Jak wprowadzić gluten do diety dziecka?

Niegdyś za właściwy moment uważano dziesiąty miesiąc życia. Jednakże dowiedziono, że wcześniejsze podanie, zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii.

Czym jest gluten?

Gluten to nic innego, jak mieszanina białek roślinnych, które występują w pszenicy, życie, owsie, orkiszu oraz jęczmieniu. Substancja ta pozytywnie wpływa na plastyczność i sprężystość pokarmów, np. ciast, makaronów. W związku z tymi właściwościami, gluten chętnie jest wykorzystywany przy produkcji sosów, wędlin, ale nie tylko. Nie jest to składnik bez wad. Ciemna strona glutenu jest taka, że u części osób w różnym wieku (także niemowlęcym), przyczynia się do wystąpienia takich objawów, jak biegunka, wzdęcia, kolka, bądź wysypka. Ustępują one w różnym czasie od wyeliminowania składników zawierających gluten, świadczą o celiakii lub alergii. Informacji odnośnie jego zawartości w produktach szukajmy na opakowaniu.

Wprowadzenie glutenu do diety dziecka karmionego mlekiem mamy

Często zaleca się by gluten podawać w piątym miesiącu życia w zupie jarzynowej poprzez dodanie do niej kaszki manny, która go zawiera. Gdybyśmy chcieli od razu przejść do pokarmów stałych, mogłoby to spowodować, że zostałyby one wcześniej wprowadzone do diety, niż powszechnie się to zaleca. Na ogół dodaje się 1/2 łyżeczki do 100 ml zupki lub mleka ściągniętego przez mamę. Na początku nie powinno się go podawać częściej, niż raz dziennie. W siódmym miesiącu porcję glutenu zwiększamy do 1 łyżeczki w zupie. Stopniowo wprowadzajmy biszkopty, pieczywo i kasze. Zbyt wczesne wprowadzenie dużej ilości produktów glutenowych mogłoby wywołać podrażnienia układu pokarmowego lub skóry.

Wprowadzenie glutenu do diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

Jeśli dotychczas dziecko odżywiało się mlekiem modyfikowanym, gluten możemy stosować w szóstym miesiącu życia. Na początek wystarczy dzienna porcja 2-3 g w 100 ml mleka, bądź zupki jarzynowej. Przeciery z warzyw i owoców wprowadźmy już miesiąc wcześniej. Podobnie soki i zupkę z nich. Po ukończeniu siódmego miesiąca, porcję glutenu w pokarmie dziecka zwiększmy do 6 g w 100 ml zupki lub mleka raz na dobę. Obserwujmy jak dziecko na nie reaguje, w razie obaw skontaktujmy się z pediatrą, który rozwieje ewentualne wątpliwości i orzeknie czy dziecko może cierpieć na nietolerancję pokarmową.

biegunka nietolerancja pokarmowa gluten kiedy wprowadzić gluten alergia na gluten
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Kinga
Ocena:
Czyli gluten można podawać dziecku od 5 lub 6 miesiąca, zależnie od tego, czy jest na piersi, czy na mleku modyfikowanym. Dobrze wiedzieć.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach