44 677 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Kiedy skorzystać z pomocy psychiatrycznej?

Kiedy skorzystać z pomocy psychiatrycznej?Kiedy skorzystać z pomocy psychiatrycznej?
Jeśli problemy w życiu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie lub zakłócają własne samopoczucie, profesjonalna pomoc może mieć duże znaczenie. Temat zaburzeń psychicznych dla części społeczeństwa stanowi temat tabu, w szczególności, gdy w grę wchodzi leczenie u odpowiednich terapeutów. Zaburzenia zdrowia psychicznego są jednak powszechne, często uleczalne i przede wszystkim rzeczywiste, dlatego powinno się podejmować leczenie. W tym artykule wyjaśniamy kim jest psychiatra i kiedy warto skorzystać z jego pomocy.
 

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia lekarskie i specjalizację z psychiatrii. Ukończenie studiów medycznych jest równoznaczne z przestrzeganiem Kodeksu Etyki Lekarskiej, dlatego psychiatrę obowiązuje np. obowiązek tajemnicy lekarskiej. Lekarz psychiatra jest ekspertem w dziedzinie zdrowia psychicznego i specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu osób z chorobami psychicznymi, dogłębnie rozumiejąc zdrowie psychiczne i fizyczne, które wzajemnie na siebie wpływają. 

Psycholog a psychiatra - jakie są różnice?

Tytuły „psychiatra” i „psycholog” brzmią podobnie i dla wielu osób znaczą to samo. Jednak należy je rozróżniać - każdy z tych specjalistów ma inne wykształcenie i rolę w leczeniu. Jak wspomnieliśmy wyżej, psychiatra to lekarz, z kolei psycholog ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii i jest w stanie określić mechanizmy, które wpływają na zachowanie czy psychikę człowieka. Psycholog zajmuje się poradami, ale nie terapią - te kompetencje należą do psychoterapeutów. Jeszcze jedną różnicą jest też możliwość przepisywania leków, które na receptę wypisać może tylko psychiatra. Psycholog nie posiada uprawnień do leczenia farmakologicznego, dlatego pacjenci w tym celu kierowani są do psychiatrów. 

Kiedy skonsultować się z psychiatrą?

Pomoc psychiatryczna może być potrzebna z wielu powodów, dlatego ciężko będzie przytoczyć wszystkie i najogólniej mówi się, że leczy on różne zaburzenia psychiczne. Do psychiatry powinno się udać, gdy potrzebna jest pomoc w następujących przypadkach:

  • depresja, 
  • schizofrenia,
  • halucynacje,
  • myślenie obsesyjne,
  • ciągły lęk i niepokój,
  • nie poprawiający się zły nastrój,
  • silny i przewlekły stres,
  • nadużywanie alkoholu, narkotyków itp. oraz uzależnienia,
  • trudności w dostosowywaniu się do poważnych zmian życiowych. 

Psychiatra to najlepsze miejsce, w którym pacjent dowie się więcej o swoim stanie psychicznym, ich objawach i leczeniu. Tylko psychiatra jest w stanie zasugerować leczenie, które jest bezpieczne i dobrane pod indywidualny przypadek.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry może być stresująca, jednak przygotowanie się do niej bywa pomocne. Samo umówienie się na wizytę do specjalisty nie jest łatwe, dlatego ten krok sam w sobie powinien dodać odwagi. Wiedza o tym, czego się spodziewać podczas pierwszego spotkania to jeden ze sposobów na radzenie sobie ze stresem. 

Jak przygotować się na pierwszą wizytę? 

Na pierwszej wizycie lekarz psychiatra stara się jak najwięcej dowiedzieć o pacjencie, dlatego pytania o historię medyczną, osobistą czy rodzinną są normalne. Warto przygotować pełną listę obecnie przyjmowanych leków, ale i tych zażywanych wcześniej, historię choroby i postawione diagnozy. Ważne jest także przyniesienie dokumentacji, jeśli wcześniej miało się styczność z psychiatrą. Podczas wizyty pacjent może przeżywać różne emocje - stres, smutek, niepewność, ale odczuwanie ich jest normalne. To właśnie one, wraz ze szczerymi odpowiedziami na zadawane pytania, są podstawą wywiadu, dzięki któremu psychiatra jest w stanie ułożyć plan leczenia, który będzie wdrażany na dalszych spotkaniach. 

Wiele osób czując strach przed pójściem do psychiatry, całkowicie rezygnuje z leczenia. Istnieje alternatywna opcja dla bezpośredniej wizyty w gabinecie i jest nią terapia online, która umożliwia skorzystanie z pomocy psychiatrycznej przez internetPsychiatra online jest dostępny w serwisie Avigon.pl, w którym można rezerwować wizyty i uczęszczać na nie w najbardziej komfortowym dla siebie miejscu. Taka opcja jest warta spróbowania, w końcu chodzi o własne zdrowie. 

psychiatra wizyta psycholog psychiatra różnica psychiatra kiedy się skonsultować psychiatra online

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 677 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach