45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Lekarze ostrzegają, że w przypadku starania się o dziecko wiek kobiety ma znaczenie. W idealnym układzie, organizm kobiety jest najlepiej dostoswany do macierzyństwa przed ukończeniem 30. roku życia. Jednak współczesny tryb funkcjonowania, czyli kariera, potrzeba ustatkowania się, zdecydowanie przeciągają ten okres. Na szczęście, przy dzisiejszym postępie medycyny zajście w ciążę po trzydziestce nie jest trudne i ryzykowne. Mimo to, specjaliści nie zalecają porodu po 40. roku życia, głównie ze względu na mogące pojawić się komplikacje, choć oczywiście nie wyklucza to udanego porodu w tym wieku.

  • Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

  • Jak obliczyć dni płodne?

Zajście w ciążę jest często dokładnie przemyślaną decyzją. Pary rozważają wszystkie za i przeciw, gromadzą fundusze, starają się zdrowo odżywiać i stopniowo dostosować swój tryb życia do przybycia nowego członka rodziny. Dobrze jest przygotować się do ciąży odpowiednio wcześniej, zażywając kwas foliowy przez pół roku. W tym okresie, zwykle po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej (często długotrwale stosowanej) kobieta powinna obserwować jakie ma cykle i czy występuje u niej śluz płodny.

Oblicz swoje dni płodne, często się kochaj

W przypadku cyklów 28-dniowych okres największej płodności przypada na czas od 12 do 15 dnia cyklu. Cykle dłuższe lub krótsze wymagają wyliczenia około 14 dni przed miesiączką. Jednak okres jajeczkowania trwa tylko parę godzin, dlatego nie warto przywiązywać do tego aż tak ogromnej wagi – zdecydowanie najlepszym sposobem na poczęcie jest częste współżycie.

Kwas foliowy – przygotuj swoje ciało na przyjęcie maluszka

Jest on niezbędny dla rozwoju płodu, ale należy przyjmować go zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana przez lekarzy wszystkim kobietom do końca 12 tyg. ciąży. Jego niedobór prowadzi do wystąpienia wad cewy nerwowej. Tego typu wady występują w Polsce zbyt często, zwłaszcza w przypadku nieplanowanych ciąż. Dzieci z tym problemem rodzą się zdrowym rodzicom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.

Najlepszą profilaktykę stanowi tutaj przyjmowanie kwasu foliowego, zarówno odpowiednio wcześniej, jak i w czasie ciąży – unikniemy wówczas narażania naszego noworodka na groźne komplikacje, takie jak np. przepuklina mózgowa, rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Właśnie dlatego zaleca się, aby przyjmować kwas foliowy nawet wtedy, gdy kobieta nie planuje ciąży, ale regularnie współżyje.

Nie myśl o prokreacji! Skup się na partnerze

Również czynnik psychologiczny ma znaczenie. Im bardziej skupiamy się na chęci posiadania dziecka i podchodzimy do seksu jak do obowiązku, tym większe ryzyko, że przestanie sprawiać on przyjemność. Bywa, że świadomość, iż kochamy się aby mieć dziecko, skutecznie obniża libido. Dlatego nie wolno traktować sypialnianych igraszek w kategoriach sposobu prokreacji, tylko kochać się jak najczęściej z myślą, że niekoniecznie teraz, od razu, ale z czasem przyniesie to owoc w postaci dziecka.

libido kwas foliowy płodność planowanie ciąży jak zajść w ciążę dni płodne kiedy najlepiej zajść w ciążę ciąża wiek ciąża po trzydziestce
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Zgadzam się, kariera, praca, a rodzina gdzies na szarym burym końcu.
Odpowiedź
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Jola
Ocena:
Niedługo kobiety bedą w ciąży po 50-tce bo będzie brak im czasu na macierzyństwo, z reszta w Polsce ciężko utrzymac rodzinę.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Ciąża po trzydziestce kiedyś a dziś to jak skok przez przepaść, moja mam urodziła jak miała 36 lat i miała wysoce ryzykowna ciążę, w chwili obecnej to juz normalna ciąża.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Zauważyłam że większość moich koleżanek około trzydziestki jeszcze nawet nie myśli o macierzyństwie, chociaż uważam że wiek ma znaczący wpływ na ciążę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach