Lekarze ostrzegają, że w przypadku starania się o dziecko wiek kobiety ma znaczenie. W idealnym układzie, organizm kobiety jest najlepiej dostoswany do macierzyństwa przed ukończeniem 30. roku życia. Jednak współczesny tryb funkcjonowania, czyli kariera, potrzeba ustatkowania się, zdecydowanie przeciągają ten okres. Na szczęście, przy dzisiejszym postępie medycyny zajście w ciążę po trzydziestce nie jest trudne i ryzykowne. Mimo to, specjaliści nie zalecają porodu po 40. roku życia, głównie ze względu na mogące pojawić się komplikacje, choć oczywiście nie wyklucza to udanego porodu w tym wieku.
Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Jak obliczyć dni płodne?
Zajście w ciążę jest często dokładnie przemyślaną decyzją. Pary rozważają wszystkie za i przeciw, gromadzą fundusze, starają się zdrowo odżywiać i stopniowo dostosować swój tryb życia do przybycia nowego członka rodziny. Dobrze jest przygotować się do ciąży odpowiednio wcześniej, zażywając kwas foliowy przez pół roku. W tym okresie, zwykle po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej (często długotrwale stosowanej) kobieta powinna obserwować jakie ma cykle i czy występuje u niej śluz płodny.
Oblicz swoje dni płodne, często się kochaj
W przypadku cyklów 28-dniowych okres największej płodności przypada na czas od 12 do 15 dnia cyklu. Cykle dłuższe lub krótsze wymagają wyliczenia około 14 dni przed miesiączką. Jednak okres jajeczkowania trwa tylko parę godzin, dlatego nie warto przywiązywać do tego aż tak ogromnej wagi – zdecydowanie najlepszym sposobem na poczęcie jest częste współżycie.
Kwas foliowy – przygotuj swoje ciało na przyjęcie maluszka
Jest on niezbędny dla rozwoju płodu, ale należy przyjmować go zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Suplementacja kwasem foliowym jest zalecana przez lekarzy wszystkim kobietom do końca 12 tyg. ciąży. Jego niedobór prowadzi do wystąpienia wad cewy nerwowej. Tego typu wady występują w Polsce zbyt często, zwłaszcza w przypadku nieplanowanych ciąż. Dzieci z tym problemem rodzą się zdrowym rodzicom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.
Najlepszą profilaktykę stanowi tutaj przyjmowanie kwasu foliowego, zarówno odpowiednio wcześniej, jak i w czasie ciąży – unikniemy wówczas narażania naszego noworodka na groźne komplikacje, takie jak np. przepuklina mózgowa, rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Właśnie dlatego zaleca się, aby przyjmować kwas foliowy nawet wtedy, gdy kobieta nie planuje ciąży, ale regularnie współżyje.
Nie myśl o prokreacji! Skup się na partnerze
Również czynnik psychologiczny ma znaczenie. Im bardziej skupiamy się na chęci posiadania dziecka i podchodzimy do seksu jak do obowiązku, tym większe ryzyko, że przestanie sprawiać on przyjemność. Bywa, że świadomość, iż kochamy się aby mieć dziecko, skutecznie obniża libido. Dlatego nie wolno traktować sypialnianych igraszek w kategoriach sposobu prokreacji, tylko kochać się jak najczęściej z myślą, że niekoniecznie teraz, od razu, ale z czasem przyniesie to owoc w postaci dziecka.
Co o tym sądzisz?