45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kiedy i jak stosować popularne zioła. Poznaj ich zalety i przeciwwskazania

Kiedy i jak stosować popularne zioła. Poznaj ich zalety i przeciwwskazaniaKiedy i jak stosować popularne zioła. Poznaj ich zalety i przeciwwskazania

Z ziół korzystamy najczęściej przy różnego rodzaju dolegliwościach. Często zapominamy jednak, że tak samo jak apteczne leki, mogą powodować niepożądane reakcje. Przed zastosowaniem jakiegoś preparatu, zwykle najpierw sięgamy po ulotkę i przeglądamy przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne (a przynajmniej powinniśmy). Takie samo podejście należy stosować do ziół – one również, niewłaściwie stosowane, mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc!

  • Jakie właściwości ma aloes?

  • Jakie właściwości ma mięta?

  1. Aloes – roślina zaliczana do grona superfood, dzięki swojemu dobroczynnego działaniu na organizm i wartościom odżywczych. Sok z aloesu warto stosować zwłaszcza przy zaparciach, problemach ze wzdęciami, a także przy wzmacnianiu organizmu (np. po chorobie) – wyciąg z jego świeżych liści zawiera mnóstwo witamin, soli mineralnych, białka, aminokwasów. Oprócz tego pomaga w gojeniu odleżyn, ran, oparzeń, czy zmian skórnych po radioterapii. Jednak jego zbyt długie spożywanie lub przedawkowanie prowadzi do ostrej biegunki, bólu brzucha, a długotrwałe nadużywanie soku z aloesu może przyczyniać się do innych, poważniejszych schorzeń. Dlatego właśnie należy stosować go z umiarem.
  2. Mięta – sprawdzi się w przypadku niestrawności, bólów kurczowych żołądka, braku łaknienia lub problemów z drogami żółciowymi. Będzie dobrym lekiem na łagodzenie przeziębień i kaszlu (w formie olejku), a także na choroby skóry. Jej właściwości są liczne: działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, żółciopędnie, przeciwskurczowo. Zbyt długie stosowanie mięty przyczynia się jednak do problemów z bezsennością, zakłóceń snu, a w przypadku zgagi i choroby refluksowej spowoduje pogorszenie objawów.
  3. Pokrzywa – nie jest prawdą, że poparzenie pokrzywą wychodzi na zdrowie, ale zdezynfekowane (w 60 stopniach) liście tej rośliny będą świetnym lekiem na różne dolegliwości. Nadaje się do jedzenia (np. do sałatek), ponieważ stanowi bogactwo soli mineralnych (potasu, wapnia, krzemu i żelaza) oraz witamin C i K. Obniża poziom cukru we krwi, usprawnia trawienie, wzmacnia organizm przy osłabieniu, działa przeciwkrwotocznie. Ma również swoje wady: nie powinny stosować je osoby z chorobami nerek i serca, nie zaleca się stosowania jej u dzieci poniżej 12 roku życia, lepiej żeby uważały na nią osoby z alergią i osoby szczególnie wrażliwe.
  4. Rumianek – czyli zioło, które chyba każdy ma w swojej apteczce. Stanowi też składnik wielu kosmetyków. Będzie pomocny przy problemach ze snem, działa uspokajająco, rozkurczowo i przeciwzapalnie na mięśnie gładkie. Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne skóry i podrażnienia, działa przeciwalergicznie. U osób szczególnie wrażliwych może jednak wywoływać reakcję alergiczną, a kosmetyki do pielęgnacji włosów z zawartością rumianku mogą je rozjaśniać (co z pewnością nie przypadnie do gustu osobom z ciemnymi włosami).
serce niestrawność przeziębienie zioła pokrzywa wzdęcia uspokajające aloes rumianek właściwości ziół napary z ziół właściwości aloesu właściwości mięty właściwości rumianku
Komentarze
Dodano: 19 Listopad 2018
Autor: lilia
Ocena:
ja wiem, że pokrzywę trzeba gotować poniżej 10 minut bo inaczej krzem się nie wchłonie do organizmu. nie wyjdzie z niej
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach