45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Keloidy i blizny przerostowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć! Poznaj 3 najlepsze maści z apteki

Keloidy i blizny przerostowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć! Poznaj 3 najlepsze maści z aptekiKeloidy i blizny przerostowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć! Poznaj 3 najlepsze maści z apteki

Blizny powstają w momencie, gdy rany skóry są na tyle mocne, że skóra nie może następnie zregenerować się w naturalny sposób. Produkuje za dużo kolagenu, przy czym „ubytek” skóry zostaje wypełniony tkanką łączną włóknistą. „Zwykła” blizna jest wielkości ubytku, a więc nie jest tak mocno widoczna. Natomiast blizny przerostowe i keloidy powstają wtedy, gdy ubytek tkanki zostaje wypełniony zbyt dużą ilością tkanki łącznej. Z tego typu bliznami również można walczyć. Jak? O tym poniżej!

  • Co to są blizny?

  • Jak leczyć blizny?

Rodzaj blizny i sposób leczenia

Bliznowce, czyli keloidy, przekraczają znacznie granice pierwotnej rany, natomiast blizna przerośnięta pozostanie w tym samym miejscu, w którym doszło do zranienia. Samoistnie keloid nie ustąpi, chociaż przerośnięta blizna już tak – dzieje się to nawet bardzo często. Dlatego tak ważne jest przed rozpoczęciem leczenia określenie, z jakiego rodzaju blizną mamy „do czynienia”. Leczenie chirurgiczne daje dobre efekty tylko w przypadku blizn przerośniętych, keloidów nie powinno leczyć się w ten sposób, ponieważ nawrót zmiany jest praktycznie pewny – nowa rana również zagoi się w sposób niekontrolowany. Dlatego w tym przypadku polecane są maści z apteki – specjalne maści na blizny.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Blizny powinno się zacząć leczyć już od samego początku, czyli wtedy, gdy rana zagoi się prawidłowo. Od samego początku należy używać specjalistycznych maści na blizny, wtedy też powstająca blizna powinna wypełnić miejsce urazu w odpowiedni sposób, a przy tym przyjąć kolor bliski kolorowi skóry. Leczenie późniejszych, starszych blizn również jest możliwe, ale nie daje tak dobrych efektów.

Maści na blizny z apteki – jaką wybrać? 3 najlepsze!

  1. Maści i żele silikonowe – można je kupić już od 25 zł do nawet 120 zł, ale dają niezwykle dobre efekty. Polecane przez dermatologów i chirurgów. Przeszły wiele badań klinicznych, które wykazały ich prawdziwą skuteczność. Są bezpieczne dla ciała i dają dobre efekty widoczne dopiero po kilku miesiącach. Maści silikonowe powodują zmianę położenia włókien kolagenowych otaczających i powstających w bliźnie, dzięki czemu jej przerost zostaje zahamowany, skóra regeneruje się w prawidłowy sposób, a blizna powoli zanika – również jej kolor wraca do normy. Dodatkowo żele silikonowe zwiększają wilgotność blizny i zmniejszają „dojście” do niej tlenu, co również może przynosić dobre rezultaty.
  2. Maści na blizny z ekstraktem z cebuli – cebula znana jest od dawna, jako remedium na blizny i bliznowce. Niestety poradzi sobie gorzej z bliznami starymi, ale za to świetnie przeciwdziała powstawaniu blizn nowych w miejscach skaleczeń. Tego rodzaju maści są bardzo tanie (zazwyczaj, zależy od producenta), ale również należy je stosować przez kilka miesięcy.
  3. Maści nawilżające – warto stosować w przypadku blizn również zwykłe maści nawilżające, ponieważ tkance blizny brakuje nawilżenia. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu może zacząć się zmniejszać i przybierać bliższy skórze kolor. Bliznę powinno się nawilżać takimi maściami nawet do paru razy dziennie.
blizny blizny przerostowe keloidy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach