45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kawa - wróg czy sprzymierzeniec erekcji?

Kawa - wróg czy sprzymierzeniec erekcji?Kawa - wróg czy sprzymierzeniec erekcji?

Wielu z nas zaczyna dzień od kubka mocnej, aromatycznej kawy. Picie tego pobudzającego napoju łatwo wchodzi w nawyk, a jak wiadomo, każde uzależnienie prowadzi do mniejszych lub większych problemów. Jaki wpływ ma więc picie kawy na erekcję? Szkodzi, czy może pomaga zwiększyć seksualny popęd?

 • Czy kawa pomaga na erekcję?

 • Czy kawa jest zdrowa?

Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad wpływem kawy na nasz organizm, warto wymienić skutki, jakich możemy spodziewać się po jej częstym i długotrwałym spożywaniu. W świecie nauki o kawie równie często mówi się dobrze, jak i źle.

Pewnym jest, że samo picie kawy przez całe życie nie zabija ani nie przyczynia się do przedwczesnej śmierci, lecz nadużywanie jej może być przyczyną wielu chorób. Okazuje się, że trunek ten posiada jednak zarówno wiele zalet, jak i wad:

 • Przeciwutleniacze – kawa to źródło antyoksydantów, które przyczyniają się do usuwania toksyn z organizmu. Jednak nagromadzenie wolnych rodników w organizmie, które powoduje zbyt częste picie kawy, może prowadzić do niszczenia zdrowych komórek, np. mózgu, serca, nerek, a nawet wywoływać choroby nowotworowe.
 • Według najnowszych badań kawa obniża ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
 • Poprawia krążenie – wypijanie 2-4 filiżanek dziennie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a więc zwiększa ukrwienie organizmu.
 • Wspomaga odchudzanie (oczywiście bez dodatku cukru, tłustego mleka i śmietanki).
 • Podrażnia układ pokarmowy i usuwa elektrolity, witaminy oraz minerały z organizmu. Może więc prowadzić do poważnych niedoborów tych składników.
 • Podnosi ciśnienie, nie jest więc dobrym wyborem dla osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca.

Jeśli chodzi o problemy z erekcją, również w tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy z Kambodży uznali, że nadmierne spożycie kawy prowadzi do problemów z potencją u mężczyzn. Według nich, przez obecność roślinnych hormonów w tym napoju, podobnych do kobiecych estrogenów, wypijanie 3-4 filiżanek naparu dziennie może prowadzić do powolnego obniżania się potencji.

Mimo to udowodniono, że plemniki mężczyzny po wypiciu kawy mają zdecydowanie większą ruchliwość, co zwiększa szanse zapłodnienia. Odmienne zdanie od naukowców z Kambodży mają uczeni z Uniwersytetu w Teksasie. Dowiedli, że mężczyźni spożywający od 1 do maksymalnie 2 filiżanek kawy dziennie są o 42% mniej narażeni na problemy z erekcją, a ci spożywający 3-4 filiżanki na dzień obniżają ryzyko o 39%. Według naukowców z Teksasu, kofeina wpływa na rozluźnienie tętnic ślimakowatych prącia i mięśni gładkich ciał jamistych, a więc zwiększa dopływ krwi w tych okolicach.

Jak widać, nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, czy kawa wpływa dobrze na męską potencję. Na plus możemy odnotować:

 • Stymulowanie ciała do działania, pobudzenie, krótkoterminowe dostarczenie sporej dawki energii.
 • Poprawę krążenia w całym ciele, również w okolicach intymnych.
 • Według niektórych – szybsze poruszania się plemników.

Są również minusy:

 • Zbyt wysokie stężenie kofeiny we krwi może prowadzić do produkcji hormonów stresu, co nie odbije się dobrze na życiu seksualnym. Stres zmniejsza popęd.
 • Nadużywanie kawy prowadzi do problemów ze snem, co przekłada się na obniżenie poziomu testosteronu.
 • Nadmiar kofeiny może powodować problemy ze zdrowiem.

Podsumowując, małe dawki kofeiny – w przypadku mężczyzn średnio od 1 do 2 filiżanek dziennie – mogą być pomocne przy problemach z erekcją, jednak w nadmiernych ilościach kawa wpływa destrukcyjnie nie tylko na życie seksualne, ale i na cały organizm.

potencja erekcja problem z erekcją kawa erekcja a kawa wpływ kawy kawa a potencja kawa a erekcja

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach