45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Katar u niemowlaka? Jak możesz pomóc swojemu maluszkowi ?!

Katar u niemowlaka? Jak możesz pomóc swojemu maluszkowi ?!Katar u niemowlaka? Jak możesz pomóc swojemu maluszkowi ?!

Katar u tak małego dziecka jakim jest niemowlak to bardzo ciężka sprawa. Nie ułatwia życia maluszkowi, ani jego rodzicom. Maluszek słabo śpi, kiepsko je, jest rozdrażnione. Jak wtedy należy postępować aby pomóc swojej małej pociesze, co powoduje katar u niemowlaka, jak skutecznie pozbyć się męczącego intruza?

Katar wywołują przede wszystkim wirusy, zanieczyszczenie powietrza lub alergeny znajdujące się w powietrzu. Najczęstszą przyczyną powstawania kataru są wirusy, których istnieje ponad 200. Te odpowiedzialne za katar to rhinowirusy. Zaczyna się niepozornie, maluch staje się rozdrażniony, zaczyna popłakiwać, potem z nosa zaczyna cieknąć wydzielina. Dziecko ma problemy ze ssaniem piersi lub butelki, bo nie może oddychać i zaczyna się problem… Katar u tak małego dziecka musi być leczony, ponieważ pozostawiony sam sobie może spowodować bolesne zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli czy nawet zapalenie płuc. Rodzice muszą pamiętać, że ich pociecha spędza czas głównie leżąc na plecach, więc wydzielina wydostająca się z nosa może swobodnie spływać do oskrzeli i spowodować przykre skutki. Wtedy należy zastosować kilka metod domowych na katar.  Jeśli dziecko nie gorączkuje i objawem jego niedomaganie jest tylko katar, nie musisz od razu biec do pediatry. Pomóż dziecku sama, a jeśli to nie zadziała jedź do lekarza.

  • Co powoduje katar?

  • Jak pomóc dziecku z katarem?

Po pierwsze,  nawilżanie, suche pomieszczenia sprzyjają powstawaniu kataru, wysoka temperatura także nie jest wskazana. Zadbaj o przewietrzony pokój dziecka, temperaturę nie wyższą niż 21 stopni oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeśli nie masz specjalnego nawilżacza, możesz skorzystać z mokrego ręcznika zawieszonego na kaloryferze lub zmoczonych pieluszek tetrowych. Zatroszcz się także o odpowiedni stan nawilżenia noska twojego malucha. Możesz zakroplić do każdej dziurki roztwór wody morskiej lub soli fizjologicznej. Pomoże to maluchowi swobodnie oddychać, a to już wielki sukces.

Po drugie, zaufaj sile grawitacji. Dziecko leżące na brzuszku to swobodnie spływająca wydzielina. Noś dziecko na rękach także na brzuchu, to znacznie pomoże mu w swobodnym oddychaniu. Jeśli woda morska, czy sól fizjologiczna nie pomagają, możesz zastosować krople do nosa przeznaczone dla niemowlaków. Jednak najlepsze i najbardziej naturalne krople do nosa to mleko matki. Zaaplikuj po 2 kropelki mleka do każdej dziurki.

Po trzecie, inhalacje. To stara metoda naszych babć, ale nadal bardzo skuteczna w łagodzeniu wielu infekcji. Najlepsza do takiej inhalacji będzie sól kuchenna. Tak sporządzony roztwór jeszcze gorący ustaw w pobliżu łóżeczka, unosząca się para udrożni maluchowi nosek. Można także użyć ziół takich jak tymianek, mięta, rozmaryn czy majeranek. Doskonały do łagodzenia kataru może być olejek sosnowy czy eukaliptusowy, użyty jako zapach rozpylony w pokoju dziecka. Unieś lekko materacyk pod główką maluszka, aby wydzielająca się wydzielina mogła swobodnie spływać. Wszystkich

Na końcu swoich wszystkich działań możesz użyć gruszki lub aspiratora, twoje dziecko samo nie wydmucha noska. Jeśli karmisz piersią, w czasie kataru będzie to wystarczająca dawka dla dziecka. Jeśli smyk karmiony jest sztucznie, możesz podawać mu herbatkę rumiankową lub z dodatkiem soku malinowego.

Przeważnie katar to dolegliwość, która jest w dużej mierze męcząca a nie niebezpieczna. Obserwuj swoje dziecko, stosuj sposoby na katar, a jeśli stan się nie poprawia udaj się do lekarza.

katar zatkany nos niedrożność nosa
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Ala
Ocena:
Mleko do noska? Chyba bym się nie odważyła.
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Artykuł zadziwił mnie tym, że można dziecku zaaplikować do noska mleko z piersi mamy na katar. Nigdy się nie spotkałam z taką opinią. Aż muszę spróbować przy pierwszej nadarzającej się okazji, chociaż oby szybko ona nie nadeszła.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach