45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Katar hormonalny w ciąży

Katar hormonalny w ciążyKatar hormonalny w ciąży

Przemiany hormonalne w organizmie kobiety w ciąży są zdolne wywołać przewlekły nieżyt nosa, który mija po porodzie i jest zupełnie bezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Chwilowa przypadłość wynika ze wzrostu poziomu estrogenów.

Chcąc złagodzić dolegliwość, zaleca się korzystanie z naturalnych metod, zaczerpniętych nie tyle z rad naszych babek, co współczesnych ginekologów.

  • Co to jest katar hormonalny?

  • Jak radzić sobie z katarem hormonalnym?

Jak każdy inny katar...

Katar hormonalny w niczym nie odbiega od objawów nieżytu alergicznego. Przeważnie wiąże się z gromadzeniem wodnistej wydzieliny z nosa, bierze swój początek z zapalenia śluzówki nosa lub zatok przynosowych. Nieżytowi współtowarzyszy odczucie blokady nosa i przemieszczanie się na tylnej ścianie gardła wydzieliny. Wystąpić mogą ponadto bóle głowy, nieznaczna gorączka, zapalenie spojówek i kaszel. O ile mamy do czynienia z krwawieniem z nosa, powinnyśmy usiąść i lekko nachylone do przodu uciskać skrzydełka nosa. Poza tym ulgę powinno przynieść przytknięcie woreczka z lodem do nosa, które poniekąd domknie rozszerzone naczynia krwionośne wewnątrz jamy nosowej.

Katar hormonalny nie wynika z infekcji, ani z alergii. Jak już wspomnieliśmy we wstępie jest związany ze wzrostem poziomu estrogenów, które przyczyniają się do pobudzenia czynności układu cholinergicznego, odpowiedzialnego za reakcję śluzówki nosa oraz jej gruczołów. Dodatkowo utrudnia oddychanie, gdyż na pogorszenie komfortu zaczerpywania oddechu już i tak wpłynęło wcześniej podniesienie przepony w stronę klatki piersiowej, wynikające z powiększenia macicy wraz z jamą brzuszną. W tym przypadku leki przeciwalergiczne, bądź przeciwzapalne mogą jedynie w nieznaczny sposób poprawić samopoczucie.

Katar hormonalny w ciąży jest sprawą fizjologiczną. Napotykać możemy na niego po pierwszej połowie ciąży. Z racji tego, iż metody diagnostyczne dla pań w ciąży są ograniczone, przyjęło się poprzestawać na obrazie klinicznym. Na infekcję wskazują dające się we znaki bóle mięśni, gorączka i zmęczenie, które nie są powiązane z katarem hormonalnym.

Innymi przykładami nieżytu hormonalnego jest katar związany z niedoczynnością tarczycy i przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej.

Proste sposoby na katar hormonalny

O ile nieżyt nosa w ciąży daje się we znaki z pomocą przyjdą naturalne sposoby.

  • Pierwszym jest płukanie nosa. Stosujmy hipertoniczny roztwór soli.
  • Możemy również posłużyć się wodą morską do nosa.
  • Skuteczne są także domowe inhalacje z zastosowaniem olejków eterycznych, spośród których najbardziej wskazany jest lawendowy, cytrynowy oraz sosnowy.
  • Zadbajmy o optymalne nawilżenie powietrza w naszych mieszkaniach, w przeciwnym razie suche powietrze zaostrzy symptomy nieżytu nosa. Wystarczą nawilżacze mocowane na grzejnikach, bądź rozłożony na nich zwilżony ręcznik.
  • Spośród leków zaleca się jedynie kortykosteroidy, które oddziałują wyłącznie na śluzówkę nosa i nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
katar nieżyt nosa katar w ciąży nieżyt nosa w ciąży hormonalny nieżyt nosa
Komentarze
Dodano: 15 Kwiecień 2022
Autor: Sandra
Ocena:
Niestety w każdej ciąży "dotyka" mnie ta przypadłość. Obecnie trzecia ciąża i przechodzę najgorzej. Nos zapchany od stycznia, do tego dochodzą duszności, a gdzie tu wytrwać do lipca...
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2022
Autor: ollla
Ocena:
Mam katar w ciazy. Prawie non stop....
Odpowiedź
Dodano: 03 Marzec 2021
Autor: K
Ocena:
Mam nadzieję, że to tylko na początku, ten katar jest bardzo męczący, mam go od 3 tyg a do dopiero szósty tydzień. Głowa ciężka... nieprzyjemnie. Domowe sposoby na nic się nie zdają.
Odpowiedź
Dodano: 05 Luty 2020
Autor: Aneta
Ocena:
U mnie te wszystkie metody domowe nie działają ogóle. Tragedia, koszmar
Odpowiedź
Dodano: 11 Grudzień 2018
Autor: Aga
Ocena:
Szkoda, że metody domowe są mało skuteczne o ile w ogóle.
Odpowiedź
Dodano: 07 Marzec 2016
Autor: Magda
Ocena:
Jestem w ciąży i cały czas mam katar, szukałam informacji w internecie ale ich nie znalazłam, nie wpadłam na to że to może być jakiś hormonalny nieżyt nosa, ale widzę że są przynajmniej metody domowe bezpieczne dla dziecka. Dzięki :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach