45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kaszel u dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?

Kaszel u dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?Kaszel u dziecka – co każdy rodzic powinien o nim wiedzieć?

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem jakichś nieprawidłowości. Dochodzi do niego poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych błony śluzowej dróg oddechowych. Nie każdy kaszel wymaga od razu interwencji lekarza. Rodzic powinien zatem umieć rozpoznawać rodzaje kaszlu, jakie mogą przytrafić się jego dziecku, by w razie czego wiedzieć, jak mu pomóc.

 • Co oznacza kaszel u dziecka?

 • Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel kaszlowi nierówny. Może on mieć różnorodny charakter. Wyodrębnia się kilka rodzajów kaszlu, ale każdemu z nich można jakoś stawić czoła. Sprawdź, w jaki sposób.

 1. Kaszel suchy

  Nazywany nieproduktywnym. Zazwyczaj mamy z nim do czynienia w początkowym lub końcowym stadium infekcji. Kaszel jest męczący, szczególnie nasilony rano, wieczorem i w nocy. Często łączy się z bólem gardła. Dziecko musi odkasływać, ponieważ ma wysuszoną i podrażnioną śluzówkę w jamie ustnej. Kaszel może się utrzymywać nawet do tygodnia po ustąpieniu infekcji. Trzeba mu dać czas, aby sam ustał, ale wtedy warto zadbać o to, aby dziecko nie stykało się z innymi przeziębionymi i chorymi, gdyż łatwo może ponownie się zarazić.
 2. Kaszel mokry

  Zwany wilgotnym, produktywnym. Pojawia się w trakcie rozwoju zakażenia. Można go rozpoznać po charakterystycznych dźwiękach: słychać typowe odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Ten gęsty śluz, spływający z nosa po tylnej ścianie gardła oraz obecny w tchawicy, zmusza dziecko do kasłania. Organizm usiłuje w taki sposób pozbyć się zalegającej flegmy. Kaszel mokry może trwać nawet do kilku tygodni. Aby pomóc dziecku, należy podawać mu dużo płynów, oklepywać jego plecy, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Maluchom trzeba często i dokładnie oczyszczać nos, starsze dzieci należy dopilnować, by same to robiły.
 3. Kaszel szczekający, świszczący

  To bardzo męczący, dopadający salwami rodzaj kaszlu, występujący najczęściej nocą lub nad ranem. Przypomina trochę szczekanie psa. Często towarzyszy mu chrypa. Dziecko odczuwa duszności: przy wdechu słychać świst, ma problemy z zaczerpnięciem powietrza, może nawet zacząć się dusić. Taki stan świadczy o zapaleniu krtani lub tchawicy pod wpływem wirusów lub alergenów, albo łączy się z chorobami zakaźnymi. Zazwyczaj pomoc niesie świeże, rześkie powietrze, lek przeciwhistaminowy albo wykonanie inhalacji. Gdy to nie zadziała, należy wezwać pogotowie albo udać się na ostry dyżur do szpitala, ponieważ obrzęk w obrębie dróg oddechowych może okazać się bardzo niebezpieczny, a nawet śmiertelny.
 4. Kaszel napadowy

  Związany z alergią, astmą czy kokluszem. Występuje zazwyczaj po napadach kichania oraz wodnistym katarze. Jest suchy i płytki, bez innych objawów infekcji, często sprowokowany wysiłkiem. W przypadku wystąpienia tego rodzaju kaszlu zaleca się baczną obserwację dziecka w celu ustalenia, jaki czynnik go wywołuje, by można było podjąć właściwe leczenie.
 5. Kaszel gwałtowny

  Pojawiający się nagle, znikąd. Najczęściej bywa spowodowany dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych. Dziecko zaczyna się krztusić. Trzeba tu działać szybko. Jeśli nasza pomoc nic nie wskóra, natychmiast należy udać się do szpitala, by nie ryzykować uduszenia.
kaszel u dziecka gdy dziecko kaszle rodzaje dziecięcego kaszlu kaszlące dziecko
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Mirek
Ocena:
Niby zwykły kaszel, a tyle ma odmian. Bycie rodzicem łatwe nie jest, o czym przekonuję się na każdym kroku.
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Na kaszel u dziecka osobiście polecam domowy syrop z cebuli z cukrem, pomaga na każdy kaszel.
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Paulina
Ocena:
No właśnie, rozpoznać, z jakim rodzajem kaszlu ma się do czynienia wcale nie jest tak prosto. Artykuł pomocny i fajnie zbiera informacje.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Tamara
Ocena:
Moja córka nie raz miała dziwny kaszel niby suchy niby mokry, kupowałam różne syropy, ale zauważyłam że u nas najlepiej sprawdzają się inhalacje z soli fizjologicznej.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach