45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kaszel u dzieci – sprawdzone sposoby, jak sobie radzić

Kaszel u dzieci – sprawdzone sposoby, jak sobie radzićKaszel u dzieci – sprawdzone sposoby, jak sobie radzić

Pierwszą oznaką choroby spowodowanej przeziębieniem, ale też infekcją wirusową lub bakteryjną, jest kaszel. O czym świadczy ten kaszel?

Kaszel suchy - o początku infekcji, zakrztuszeniu, alergii lub zapaleniu płuc. Kaszel mokry, będący zwykle drugą fazą przeziębienia, może też być zwiastunem dodatkowo zapalenia oskrzeli. Kaszel świszczący może oznaczać choroby krtani i płuc oraz astmę. Można zaobserwować, czy kaszel ma charakter napadowy, wówczas może to być symptom alergii, astmy lub kokluszu. Natomiast kaszel szczekający zwiastuje zapalenie krtani i tchawicy, przy czym może też oznaczać jakieś choroby zakaźne. Jak widać niebezpieczeństw chorobowych jest wiele do rozpoznania, dlatego konsultacja lekarska jest nieodzowna. Zwłaszcza w przypadku maluszków. Ale i z kaszlem dorosłych nie ma żartów.

Kiedy iść z kaszlącym dzieckiem do lekarza?

Kiedy mamy do czynienia z niemowlęciem, trzeba do lekarza udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów – kaszlu i zazwyczaj także już gorączki. U tak maleńkich dzieci bardzo szybko może dojść do powikłań. Łatwo jest pomylić zapalenie oskrzeli albo płuc ze zwykłym przeziębieniem, jeśli nie skonsultujemy tego z lekarzem. Z dzieckiem w trochę starszym wieku, czyli kilkulatkiem można poczekać 2-3 dni, zwracając uwagę, czy stan zdrowia naszej pociechy nie pogarsza się gwałtownie.

Gdy mimo domowej kuracji, czyli w miarę możliwości odpoczywaniu maluszka w domowych pieleszach, po 2 do 3 dniach, gdy stan dziecka się nie ulegnie poprawie, a wysoka gorączka nadal się będzie utrzymywać, w dodatku wystąpią dodatkowe objawy w postaci wysypki lub biegunki, to już nie ma żartów. Maluch pewnie ma utrzymujący się suchy kaszel, który wcześniej czy później przejdzie w mokry. Musi go zbadać pediatra, który stwierdzi, czy oby nie doszło do powikłań. Tylko doktor może ocenić w pełni, jakie zastosować leczenie.

Kiedy kaszel u dziecka zwiastuje alergię, a kiedy przeziębienie?

Kiedy widzimy, że nic specjalnego dziecku nie dolega, kaszel może być oznaką alergii. Gdy stan ogólny dziecka jest naprawdę dobry i męczy go kaszel, zazwyczaj tzw. szczekający, to dobrze jest zaobserwować, kiedy maluch kaszle. Jeżeli dzieje się to głównie podczas zabaw z jakimś zwierzęciem domowym (psem, kotem, królikiem), zapewne przyczyną jest sierść tego czworonoga. Takie symptomy to powód do wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednie leki. Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo nieleczona alergia wziewna może stopniowo przerodzić się w bardzo groźną astmę.

W sytuacji, gdy oprócz kaszlu dziecko ma katar razem z podwyższoną temperaturą, zapewne doszło do infekcji górnych dróg oddechowych, bądź też jednej z chorób wieku dziecięcego , takich jak różyczka czy odra, które dają podobne objawy.

Jak sobie radzić domowymi sposobami z kaszlem u dziecka?

Takie wskazówki przydadzą się każdemu rodzicowi. Otóż kaszel, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, można spróbować zwalczyć we własnym zakresie. Nie oznacza to, że się uda, ale jeśli trafimy na bardzo wczesną fazę choroby, to jest taka szansa. Domowe kuracje wolno jednak stosować tylko wtedy, gdy choroba ma naprawdę bardzo łagodny przebieg – wtedy, gdy poza przeziębieniem maluszkowi nic nie dolega.

Jedną z zasadniczych kwestii, na jaką możemy mieć istotny wpływ, to dbałość o nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Suche powietrze podrażnia błonę śluzową gardła, więc zwiększa dodatkowo pieczenie oraz wzmaga ból w krtani. Przy kaloryferze warto zawiesić pojemniki z wodą albo mokre ręczniki. Wilgotne powietrze wpływa łagodząco na suchy kaszel i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Korzystnie na zmianę powietrza wpływa też wietrzenie pokoju i utrzymywanie temperatury oscylującej ok. 20°C.

W przypadku bardzo małego dziecka powinniśmy zadbać o podłożenie pod główkę dodatkowych poduszek. Dziecku w pozycji półsiedzącej będzie lepiej oddychać. Zmniejszy się spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, a to z kolei ułatwi mu odkrztuszanie zalegającej flegmy.

Przy kłopotach z gardłem trzeba zadbać o to, by dziecko dużo piło. Najlepsza będzie ciepła herbata z sokiem malinowym i niewielką ilością cukru. Rocznemu maluchowi można podać herbatę ze sparzonym miodem, rozpuszczoną we wrzątku, żeby zabić ewentualne bakterie oraz cytryną. Starszym dzieciom od 3 roku życia można, jeśli lubią, podać miód w czystej postaci. Na ból i drapanie w gardle działa łagodząco herbatka z kwiatów lipy. Lekarze bardzo często zalecają też inhalacje, nawet ze zwykłej pary wodnej. Gdy dziecko nie jest uczulone, także z dodatkiem olejku tymiankowego czy eukaliptusowego. Dodatkowo stosuje się oklepywanie pleców, wtedy, gdy występuje kaszel mokry. Oklepywanie pomaga w odrywaniu się wydzieliny. O instrukcję, jak to zrobić najlepiej zapytać lekarza.

Lekarz zaleca najczęściej oprócz domowych sposobów, też specjalne leki wspomagające odksztuszanie wydzieliny z gardła. Najczęściej są to syropy – typowe leki lub suplementy diety. Często polecana jest Flegamina w syropie (najpopularniejsza jest truskawkowa) lub tabletkach, http://conakaszel.pl/flegamina/ , która działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. Lek ten ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Występuje też Flegamina w tabletkach. Dostepne są jednak ciągle syropy różnych smakach – specjalnie dla dzieci - malinowym i truskawkowym, a dla dorosłych o smaku miętowym.

Przeznaczony dla dzieci syrop Flegamina o smaku malinowym zawiera związki nazywane bromoheksynami chlorowodorku. To one powodują działanie wykrztuśne i udrażniają drogi oddechowe. Flegamina pomaga w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Jest stosowana z powodzeniem już od dłuższego czasu, choć są na rynku dostępne syropy innych marek. Dla starszych dzieci polecana jest truskawkowa Flegamina Junior, o większej dawce składników czynnych.

Kaszel u dzieci to delikatna sprawa, ale przy odrobinie rozwagi można na każdym etapie sobie z nim, z pomocą wskazówek lekarza oraz domowych sposobów i leków skutecznie poradzić.

kaszel u dziecka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach