45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kamica nerkowa – popularna choroba Polaków. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie.

Kamica nerkowa – popularna choroba Polaków. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie.Kamica nerkowa – popularna choroba Polaków. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie.

Kamica nerkowa nazywana jest również kamicą moczową. Jest to choroba polegająca na tworzeniu się w nerkach lub drogach moczowych tzw. „kamieni”, czyli tak naprawdę złogów związków chemicznych wytrącanych w procesie tworzenia moczu. Częściej choroba ta dotyka mężczyzn. Choruje na nią od 1 do 2 proc. całej populacji.

  • Co to jest kamica nerkowa?

  • Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Układ moczowy i płciowy: przyczyny kamicy

  • Koncentracja w moczu składników powstających np. w przypadku niektórych chorób czy zaniedbania
  • Brak w moczu składników odpowiedzialnych za rozpuszczanie „kamieni”
  • Zastój moczu. Zbyt rzadkie oddawanie moczu albo jego wstrzymywanie
  • Zakażenie moczu. Częste infekcje intymne i infekcje dróg moczowych
  • Występowanie zaburzeń metabolicznych
  • Zatrucia. Występowanie we krwi i w organizmie metali ciężkich lub siarki
  • Przyjmowanie zbyt małych ilości płynów

Objawy kamicy nerkowej. Jak rozpoznać chorobę?

Często pojawiają się nudności lub wymioty niezwiązane z innymi dolegliwościami np. zatruciem pokarmowym. Występuje również silny, często przerywany ból w okolicy lędźwiowej, czasem promieniujący w inne kierunki ciała. Objawem są również często nawracające zakażenia dróg moczowych. Widocznym objawem jest krwiomocz. Chory może również uskarżać się na uczucie zmęczenia i rozbicia. Temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona. Przemieszczający się złóg może powodować także objawy takie, jak: pieczenie podczas oddawania moczu czy odczuwanie częstego parcia na mocz.

Leczenie choroby

Czasami możliwe jest usunięcie złogu wydalając go naturalnie drogami moczowymi. Może to być sposób bolesny, ale z pewnością najłatwiejszy. W ten sposób usuwa się ok. 70 proc. wszystkich kamieni. Podstawą do przeprowadzenia takiego leczenia jest sprawdzenie wielkości istniejących złogów. Nie mogą być one większe niż 5 czy 7 mm.

W przypadku większych złogów używa się odpowiedniej, profesjonalnej aparatury, która pomaga je rozkruszać. Następnie pacjent wydala je w sposób naturalny. Możliwe są do wykonania również różnego rodzaju operacje polegające na wyjęciu złogu z organizmu pacjenta (operacje chirurgiczne).

Dalsze postępowanie z chorym

  1. Analiza składu moczu w celu wykrycia pierwotnych przyczyn choroby.
  2. Poddanie pacjenta ocenie metabolicznej i badań surowicy krwi. Określenie czynników, które sprzyjają tworzeniu się złogów.
  3. Zmiana diety pacjenta. Wprowadzenie do diety większej ilości produktów zawierających naturalne witaminy, mikro- i makroelementy. Zwiększenie przyjmowanych ilości wody nawet do 2l dziennie lub więcej.
  4. Odstawienie niektórych stosowanych leków, które mogą prowadzić do powstawania złogów.
kamica nerkowa układ moczowy złogi

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach