45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kamica nerkowa, które produkty wskazane są w diecie?

Kamica nerkowa, które produkty wskazane są w diecie?Kamica nerkowa, które produkty wskazane są w diecie?

Kamica nerkowa nazywana również kamicą moczową to schorzenie nerek występujące u około 6 % populacji na świecie. Najczęściej dotyka osoby miedzy 30, a 50 rokiem życia. Polega na wytrącaniu się z moczu rozpuszczonych w nim składników mineralnych i organicznych. Znajdujące się w moczu kryształki łączą się zlepiając i tworzą większe lub mniejsze złogi w postaci kamieni. Te małe kamyczki są bez problemu wydalane z moczem, a duże niestety zalegają w nerkach tworząc zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Objawami kamicy nerkowej jest nagły ostry ból, wzdęcia, nudności, gorączka. W moczu najczęściej stwierdza się obecność krwinek czerwonych. W każdym przypadku podejrzenia kamicy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jak w wielu chorobach i w tej niezwykle ważna jest dieta, która w tym przypadku gdy jest odpowiednia może uchronić przed nawrotem lub atakiem bólowym tej choroby. Jednak najpierw należy postawić prawidłową diagnozę ponieważ kamica nerkowa ma kilka postaci.

  • Co to kamica nerkowa?

  • Jakie są rodzaje kamicy nerkowej?

Rodzaje kamicy nerkowej:

  • moczanowa,
  • fosforanowa,
  • cystynowa,
  • szczawianowo - wapniowa,

Diety w określonych rodzajach kamieni nerkowych wykluczają z jadłospisu produkty, które są przyczyną ich powstawania, a kładą nacisk na te, które skutecznie zapobiegają ich tworzeniu.

W diecie moczanowej zaleca się jeść mięso w postaci gotowanej, gołąbki, wszelkiego typu risotta, nabiał w postaci serów, kefiru, mleka, a także produkty zbożowe: makarony, pieczywo żytnie. Jako jedyne grzyby kurki, które nie zawierają związków o nazwie puryny zakazanych przy tym typie kamicy.

Dieta w kamicy fosforanowej powinna być bogata w produkty zakwaszające organizm takie jak: mięso, ryby, wędliny. Należy wprowadzić do menu dużo owoców i soków cytrusowych. Wzbogaca się również dietę o masło i co najważniejsze o dużą ilość wody.

Kamica cystynowa to specyficzny typ kamicy najczęściej dotykający kobiety. Polega ona na złym wchłanianiu przez nerki substancji o nazwie cystyna. Dieta przy tym schorzeniu obejmuje głównie mleko i produkty mleczne, a także produkty pochodzenia roślinnego. Jeżeli chodzi o nawodnienie to trzeba aż dwukrotnie zwiększyć ilość wypijanych płynów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Zaleca się nawet do 6 litrów na dobę.

Dieta w kamicy szczawianowo - wapniowej jest już bardziej zróżnicowana i pozwala na bardziej zróżnicowane żywienie. Dozwolone, a wręcz zalecane jest pieczywo orkiszowe, grahamki, chleb żytni. Należy spożywać ryż brązowy, dziki, kaszę jęczmienną, gryczaną, pęczak i perłową. Także miód jest wskazanym składnikiem jako dodatek do potraw. Z owoców najbardziej wskazane są: truskawki, jabłka, mandarynki, maliny, jeżyny, papaja, arbuz i kiwi. Warzywami zalecanymi są: brokuły, dynia, kabaczki, kalarepa, cebula, brukselka i por. Z przypraw będą to: bazylia, estragon, tymianek, ziele pietruszki, sól.

Takim podstawowym zaleceniem, krokiem profilaktycznym i leczniczym niewątpliwie jest w każdym typie diety przy tym  bardzo przykrym schorzeniu jakim jest kamica nerkowa nawadnianie organizmu ponieważ rozcieńczanie moczu sprzyja wypłukiwaniu nadmiaru złych substancji występujących w postaci szczawianów i wapnia. Picie dużej ilości wody zapobiega ich odkładaniu w postaci złogów.

kamica nerkowa rodzaje kamicy nerkowej dieta w kamicy nerkowej woda w kamicy nerkowej
Komentarze
Dodano: 07 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mam kamicę szczawianowo - wapniową. Tak twierdzi przynajmniej lekarz i artykuł pokrywa się z jego zaleceniami. Nie wiedziałam tylko o miodzie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach