45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jesteś nerwowy i nadpobudliwy? Pomóż sobie dzięki kilku prostym krokom!

Jesteś nerwowy i nadpobudliwy? Pomóż sobie dzięki kilku prostym krokom!Jesteś nerwowy i nadpobudliwy? Pomóż sobie dzięki kilku prostym krokom!

Nadmierna nerwowość, pobudzenie, a czasem agresja, zwykle są spowodowane problemami w domu i pracy, długotrwałym stresem, a także niezdrowym trybem życia. Niektórzy powiedzieliby, że nerwowy tryb życia jest znakiem dzisiejszych czasów, jednak nie warto żyć w taki sposób. Nadpobudliwość jest męcząca zarówno dla osoby, która na nią cierpi, jak i jej otoczenia. Stres skraca życie, jest częstą przyczyną problemów z chorobami serca, nie powinno się więc godzić na taki stan i ryzykować pogłębieniem problemów towarzyskich, oraz zdrowotnych.

 • Jak radzić sobie z nerwami?

 • Jak radzić sobie ze stresem?

Jeśli masz problem z pohamowaniem emocji, czemu dodatkowo towarzyszą wybuchy agresji, możliwe, że jesteś narażony na ciągłe napięcie, presję, stres. Musisz zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Nerwowość może powodować różne (mniej i bardziej) niebezpieczne objawy:

 • Nudności,
 • Uderzenia gorąca,
 • Nadmierną potliwość,
 • Drżenie,
 • Problemy z bezsennością, zasypianiem, budzeniem się w nocy,
 • Kołatanie serca,
 • Zawroty głowy.

Nerwowość może okazać się także objawem choroby. Dzieje się tak, gdy napady złości nie mają związku z kłopotami (w pracy, domu, itd.), traumatycznymi przeżyciami, urazami psychicznymi z dzieciństwa, albo zmianami (np. przejściem na emeryturę, zmianą miejsca pracy lub zamieszkania) i pojawiają się niezależnie od sytuacji stresujących. Najczęstszymi chorobami związanymi z nadpobudliwością są:

 1. Nadczynność tarczycy – towarzyszą jej utrata masy ciała, zmiany oczne lub osłabienie.
 2. Nerwica wegetatywna – osłabiają się również czynności płciowe, pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe.
 3. Zaburzenia paniczne – pojawiają się nagłe napady silnego lęku, bez powodu, nawracające 3-4 razy w miesiącu i trwające zwykle prawie kilkanaście minut.
 4. Zaburzenia dysocjacyjne – lęki, które są efektem aktualnej sytuacji życiowej i objawiają się utratą wzroku, porażeniami kończyn, niedowładami.

Jak walczyć z lękiem i stresem?

Jedną z metod jest zmiana diety. Po pierwsze, zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu, a także kawy, która działa pobudzająco na układ nerwowy. Nasila uczucie lęku, utrudnia zasypianie. Twoje problemy mogą być wywołane niedoborem magnezu, jeśli masz problem z koncentracją, skurczami mięśniowymi, kołataniem serca, utrudnionym zasypianiem, łamliwością paznokci i włosów. Jeżeli odnotowujesz u siebie któryś z tych objawów, postaraj się uzupełnić niedobory magnezu za pomocą suplementów i zmiany diety (np. wprowadzenia ciemnej czekolady do jadłospisu).

Możesz stosować również zioła i leki ziołowe na zniwelowanie uczucia stresu. Postaw na te, które zawierają:

 • Ziele serdecznika – rozkurcza mięśnie gładkie,
 • Melisę – działa uspokajająco i przeciwbólowo,
 • Kozłek lekarski – inaczej walerianę,
 • Szyszki chmielu – idealne do zwalczania bezsenności i napięcia.

Jeśli masz problemy z zasypianiem, przed snem staraj się nie unikać silnego światła (wieczorami), w dzień zaś ciemnych pomieszczeń. Ogranicz popołudniowe drzemki i zawsze wstawaj o tej samej porze. Nie podjadaj wieczorami i spożywaj ostatni posiłek w ciągu dnia na 3 godziny przed snem.

Jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli nie możesz samodzielnie uporać się z problemem, będzie psychoterapia z udziałem psychologa, który pomoże uporać się ze stresem, dojdzie do sedna problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

bezsenność stres nadpobudliwość leki uspokajające nerwowość problemy z koncentracją sposoby na stres

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach