45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jesteś ciągle ospały lub zmęczony? Sprawdź dlaczego

Jesteś ciągle ospały lub zmęczony? Sprawdź dlaczegoJesteś ciągle ospały lub zmęczony? Sprawdź dlaczego

Chroniczne zmęczenie to niestety dość często występująca przypadłość. Zdarza się, że jest pewnego rodzaju reakcją obronną organizmu na codzienne obowiązki, życiowe problemy, stres. Jednak przyczyn ospałości i zmęczenia może być więcej. Poniżej przedstawiamy te najczęściej występujące.

Najbardziej oczywistą przyczyną takiego samopoczucia jest oczywiście przemęczenie. Długotrwałe zmęczenie, wynikające z zapracowania, kiepskiej jakości snu, albo problemów z zasypianiem, powoduje naturalną i prawidłową reakcję organizmu. Brak energii spowodowany jest tutaj trybem życia, a odpoczynek i regeneracja są po prostu konieczne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.

  • Co na zmęczenie?

  • Od czego senność?

Problemy ze zdrowiem

Kolejną przyczyną kiepskiego samopoczucia są choroby. Kłopoty ze zdrowiem mogą powodować uczucie senności i zmęczenia. Wśród tych, które powodują, że czujemy się wiecznie „wypompowani” z sił, znajdują się:

  • Niedoczynność tarczycy – gdy tarczyca produkuje za mało hormonów, w organizmie dochodzi do zaburzenia procesów metabolicznych. Inne objawy to wypadanie włosów, zaparcia, poczucie zimna, przybieranie na wadze. Niedoczynność musi zostać potwierdzona badaniami laboratoryjnymi. Najczęściej dotyka kobiety do 40 roku życia.
  • Anemia – inaczej niedokrwistość, która najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza. Łatwo ją wykryć, ponieważ wystarczą podstawowe badania krwi. Inne objawy anemii to zajady, omdlenia, przemęczenie, bladość, zawroty albo bóle głowy, łamliwość paznokci i włosów, ból w klatce piersiowej.
  • Mononukleoza – czyli choroba wirusowa przenoszona przez ślinę. Zakażenie zwykle jest bezobjawowe albo głównym symptomem jest senność. Rzadziej pojawiają się objawy ostrej odmiany, czyli powiększenie węzłów chłonnych, wysoka temperatura i ból gardła. Może przybrać też postać przewlekłego zmęczenia i problemów z koncentracją. Wykrywa się ją podczas badań krwi.
  • Cukrzyca – wykrywa się ją podczas badania o nazwie próba obciążeniowa glukozy. Senność w ciągu dnia w tym przypadku to objaw nieprawidłowej gospodarki węglowodanowej organizmu. Nieleczona cukrzyca powoduje wiele powikłań, m.in. choroby nerek i serca.

Oddychanie, alkohol i depresja

Oprócz problemów ze zdrowiem, są jeszcze inne potencjalne przyczyny chronicznego zmęczenia. Źle oddziałuje na nas picie alkoholu – chociaż niektórzy uważają, że pomaga on w zasypianiu, jest to tylko wynikiem toksycznego oddziaływania na mózg. W rzeczywistości nie jesteśmy w stanie całkowicie się zregenerować po „zakrapianym wieczorze”. Często się wybudzamy, a w ciągu dnia jesteśmy senni, zmęczeni i osłabieni.

Również nieodpowiednie oddychanie powoduje zmęczenie w ciągu dnia – organizm nie jest odpowiednio dotleniony, np. w wyniku chrapania lub bezdechu sennego. Gdy problemem jest chrapanie, czasami wystarczy zmiana pozycji podczas snu, innym razem konieczne jest leczenie lub zmiany w stylu życia.

Brak motywacji i przewlekłe przemęczenie są też często wynikiem depresji. To jeden z problemów cywilizacyjnych – zanik radości życia może skutkować ospałością, dlatego problem z wypoczynkiem ma czasem podłoże psychiczne. Nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalisty.

anemia cukrzyca zmęczenie chroniczne zmęczenie senność
Komentarze
Dodano: 29 Sierpień 2016
Autor: Marlena
Ocena:
U mnie zaczyna się chroniczne zmęczenie, ale chyba jest to spowodowane sytuacją życiową :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach