45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jeśli cierpisz na wzdęcia, wypróbuj te sposoby!

Jeśli cierpisz na wzdęcia, wypróbuj te sposoby!Jeśli cierpisz na wzdęcia, wypróbuj te sposoby!

Wzdęty brzuch to problem osób popełniających dietetyczne błędy i tych, które cierpią na choroby układu pokarmowego. Pojawia się również u kobiet tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Objawia się przede wszystkim uczuciem przelewania w środku i nadmiernym oddawaniem gazów. Nic dziwnego, że w telewizji pojawia się coraz więcej reklam środków na wzdęcia – są efektem współczesnego trybu życia, wiążącego się ze stresem, a także jedzeniem tłusto, niezdrowo i w pośpiechu.

  • Skąd biorą się wzdęcia?

  • Jak pozbyć się wzdęć?

Powiększenie obwodu brzucha pojawia się zwykle po zjedzeniu dużej ilości tłustego jedzenia – to właśnie problem przejadania się i to często niewłaściwymi składnikami powoduje niestrawność. Czasem wzdęcie ustępuje już po kilku godzinach, innym razem – dopiero następnego dnia. Jeśli jednak objawy trwają dłużej, może to oznaczać spożycie niewłaściwych, gazopędnych substancji:

  • Sorbitolu, czyli składnika wielu słodyczy.
  • Cukrów, które znajdują się w fasoli i innych warzywach strączkowych.
  • Fruktozy obecnej w owocach i miodzie.
  • Laktozy znajdującej się w mleku.

Przyczynami wzdęć mogą być także choroby. Jedną z nich jest niedrożność jelit, która przejawia się również twardością brzucha – jest to schorzenie przebiegające gwałtownie, prowadzi do zahamowania przesuwania się treści jelitowej. Innymi objawami są bóle brzucha, zatrzymanie gazów i stolca oraz wymioty. Drugą chorobą jest przewlekłe zapalenie trzustki , które rozpoznamy po uczuciu pełności w okolicy nadbrzusza, zmniejszeniu masy ciała i biegunkach tłuszczowych. Jego najczęstszą przyczyną jest alkohol.

Przewlekłe wzdęcia mogą świadczyć również o chorobach zapalnych jelit: zespołu jelita drażliwego, zapalenia jelita grubego, a także o chorobie Leśniowskiego i Crohna, która może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak pozbyć się wzdęć?

Sposób leczenia jest zależy od przyczyny. Ta najczęstsza z nich, czyli wzdęcia spowodowane niestrawnością muszą być leczone wprowadzeniem odpowiedniej diety. Osoba cierpiąca na wzdęcia musi jeść dania lekkostrawne, całkowicie zrezygnować ze smażonych potraw, unikać wzdymających potraw, ograniczyć spożywanie napojów gazowanych, słodyczy i alkoholu.  Oprócz tego, warto stosować preparaty ziołowe w postaci naparów i tabletek, które wspomagają układ trawienny. Zaleca się także wolne, dokładne przeżuwanie kęsów.

  • W przypadku zapalenia jelit stosuje się leki przeciwzapalne i inne. Wymagana jest konsultacja z lekarzem.
  • Przy przewlekłym zapaleniu trzustki konieczne jest stosowanie diety wysokobiałkowej i kalorycznej, a także bezwzględne porzucenie spożywania alkoholu.
  • Zespół jelita drażliwego wymaga zarówno odpowiedniej diety, jak i leczenia farmakologicznego. Dieta polega głównie na zwiększeniu ilości błonnika w pokarmie.
  • Gdy wzdęcia są spowodowane napięciem przedmiesiączkowym, należy stosować dietę bogatą w witaminy. Można uzupełnić to stosowaniem leków uspokajających lub antykoncepcji.
wzdęcia gazy gazy jelitowe nadmierne gazy wzdęcia przyczyny
Komentarze
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: malwina
Ocena:
u mnie strączkowe odpadają właśnie z powodu kolosalnych wzdęć, jakie mam po nich, ale poza tym problem nie występuje więc chyba nie mam się co martwić
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach