45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jesienna senność - jak unikać spadków energii w ciągu dnia?

Jesienna senność - jak unikać spadków energii w ciągu dnia?Jesienna senność - jak unikać spadków energii w ciągu dnia?

Przemęczenia, brak energii, spadki nastroju, a nawet stany depresyjne – to objawy, które dokuczają wielu osobom w okresie jesienno zimowym. Na zmieniającą się porę roku nie mamy żadnego wpływu, jednak można zastosować kilka zasad, aby wspomóc organizm w łatwiejszym funkcjonowaniu podczas braku słońca i obniżonej temperatury. Jak radzić sobie ze zmęczeniem i sennością, która atakuje w środku dnia?

  1. Zadbać o jakość i higienę snu

Żeby tryskać energią w ciągu dnia, podstawową sprawą jest długość oraz jakość snu. W dobie komputerów i Internetu ciężko obyć się bez patrzenia w ekrany wytwarzające niebieskie światło. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wielki wpływ ma to na sen oraz regulację przez organizm kortyzolu – hormonu stresu, który wydziela się w większym stężeniu niż powinien, kiedy wieczorem przeglądamy Internet. Dlatego, na godzinę przed zaśnięciem wyłącz ekrany telefonu i komputera, wycisz się, sięgnij po książkę. Warto również wyłączyć wszystkie migające światełka w urządzeniach elektronicznych. Sen powinien trwać 7 – 8 godzin, co pozwoli na eliminację zmęczenia i senności w ciągu dnia.

  1. Zmniejsz spożycie słodkich napojów, przekąsek oraz kawy w ciągu dnia

Wydaje się to sprzeczne – przecież do tej pory, aby uniknąć spadków energii, sięgałeś po kawę. Kawa daje chwilowe pobudzenie, jednak spadek energii po takiej dawce energii jest jeszcze większy. Dlatego osoby permanentnie zmęczone sięgają po coraz większe ilości kawy – organizm nabiera tolerancji na kofeinę. To samo tyczy się słodkich napojów i przekąsek, które powodują szybki wyrzut glukozy do krwi, co w pierwszej fazie daje kopa energetycznego. Jednak po godzinie od spożytej przekąski energia drastycznie spada, co powoduje zmęczenie i senność.

  1. Jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym

Jeżeli twoja dieta będzie opierała się w dużej mierze na produktach o niskim indeksie glikemicznym, energia z pożywienia będzie uwalniania w tym samym tempie przez cały dzień. Oznacza to, wyeliminowanie momentów dużego zmęczenia, czy senności i konieczności wspomagania kawą. Ważne jest też regularne spożywanie posiłków o niskim ładunku glikemicznym.

  1. Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny to duży wydatek energetyczny dla organizmu, jednak kiedy przyzwyczai się do ćwiczeń, sam zaczyna generować energię. Dlatego osoby ćwiczące charakteryzuje energia i witalność. W celu eliminacji zmęczenia i senności, ważne jest, aby wysiłek był dobrany indywidualnie do swoich możliwości. Powinie również dawać radość – ważne jest w jakim miejscu z jakimi ludźmi i co trenujemy. Jeżeli nie lubisz spędzać czasu na siłowni, zbawienne może być już 30 minut szybkiego spaceru w ciągu każdego dnia.

  1. Witamina D3

Warto zadbać o odpowiednią podaż witaminy D3, nazywaną również witaminą słońca. Jest ona zalecana wszystkim osobom w każdym wieku,  w okresie od września do marca, aby zachować energię i uniknąć zmęczenia w ciągu całego roku.  Jej źródła to tran, ryby, nabiał, jaja.

zmęczenie brak energii senność
Komentarze
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Ja nie wiem, po co nam ten czas zmieniają. Zawsze jestem potem taka ospała i nie mogę się przestawić.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach