45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jedzenie szkodliwe dla dzieci. Lista produktów, których należy unikać

Jedzenie szkodliwe dla dzieci. Lista produktów, których należy unikaćJedzenie szkodliwe dla dzieci. Lista produktów, których należy unikać

Mówi się, że „jesteśmy tym, co jemy”. Odpowiednie odżywianie ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka, a – co za tym idzie – również na rozwój twojego dziecka. W żywności oferowanej w sklepach znajduje się wiele chemii, czyli ulepszaczy, barwników, zagęszczaczy i sztucznych konserwantów.

Ich rolą jest polepszanie smaku, wyglądu, czynienie ich atrakcyjniejszymi dla konsumenta, albo dłużej przydatnymi do spożycia. Niestety, wiele z tych „upiększających” substancji nasila problemy zdrowotne i może stać się przyczyną różnych schorzeń. Jednymi ze skutków złej diety, którą praktykuje się od czasów dzieciństwa, są alergie, astma, zapalenia skóry, bóle żołądka, nadwrażliwość sensoryczna, migreny i katar sienny. Oprócz tego, szkodliwe związki w pożywieniu powodują wzrost toksycznych substancji w organizmie. Postaw na zdrowe odżywianie!

  • Jakie jedzenie szkodzi dziecku?

  • Czego dziecko nie powinno jeść?

Uwaga na pozornie zdrowe serki i jogurty

Jedno z zagrożeń kryje się w popularnych serkach, które w kolorowych reklamach przedstawia się jako źródło witamin. Niestety poza wapniem, którego zresztą przy właściwie zrównoważonej diecie nie trzeba uzupełniać, a także cukrem (w jednym serku znajdują się nawet 3 łyżeczki cukru!), w jego składzie występują też:

  • Zagęszczacze – to dzięki nim jogurty są gładkie i jedwabiste. Tego typu składnikami są np. żelatyna wieprzowa, skrobia ziemniaczana, skrobia modyfikowana, pektyna.
  • Sztuczne wsady owocowe – większość z nich to substancje mające barwniki i aromaty, które imitują prawdziwy owoc. Mogą zawierać też cukier albo szkodliwy syrop glukozowo-fruktozowy.
  • Barwniki i aromaty – wygląd i smak jogurty zawdzięczają zwykle sztucznym związkom smakowym. Często są to substancje barwiące oraz smakowe (np. wanilina zamiast naturalnej wanilii itd.).

Owocowe soki i słodzone napoje

Czyli cukier i chemia. Napoje słodzone to źródło samych cukrów, nie ma w nich żadnych pozytywnych substancji. Zastanów się poważnie, zanim dasz dziecku napój typu cola czy mirinda, ponieważ przy regularnym spożyciu mogą szkodzić zębom, a dodatkowo zmniejszą apetyt na zdrowe, pełnowartościowe jedzenie i mogą prowadzić do otyłości. Sok to też najczęściej puste kalorie, ponieważ choć tak jak owoc zawiera tyle samo cukrów, to w owocu znajduje się również błonnik. Dlatego dziecko zje maksymalnie 3 pomarańcze, a po wyciśnięciu z nich soku, przyjmie głównie zawarty w nich cukier i będzie domagało się więcej.

Przetworzone jedzenie

Wszystko to, co gotowe i z długim terminem ważności, powinno budzić w nas ostrożność. Uważnie czytaj etykiety i unikaj tego, co zawiera dużo składników takich jak glutaminian sodu, tłuszcze, fosforany czy sól. Kategorycznie zrezygnuj z puszkowanych produktów, czyli np. pasztetów. Uważaj też na produkty z indyka i kurczaka, sprawdź, czy mięso nie zostało oddzielone mechanicznie, ponieważ oznacza to, że w takim produkcie znajdują się zmielone kości, chrząstki i błony, które zaprawia się amoniakiem, zagęstnikami i całym mnóstwem innych szkodliwych substancji.

apetyt błonnik zdrowe odżywianie wapno
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Ania
Ocena:
W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć produkty, które przeznaczone "dla dzieci" byłyby rzeczywiście zdrowe, ja nauczyłam się przy mojej córce kupować żywność nieprzetworzoną i sama robię jogurty czy jakieś smakołyki, wystarczą odpowiednie przepisy.
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Janek
Ocena:
Zdrowe ożywianie ok, ale żeby w szkole zakazywać sprzedaży drożdżówek na przykład, to już była przesada.
Odpowiedź
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: Kinga
Ocena:
mnie aż skręca, jak widzę dzieci z chipsami i kolą na placu zabaw i spacerze z rodzicami. cóż świadomość społeczna na temat zdrowego odżywiania jest u nas w powijakach
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Mama Oli
Ocena:
Jak byłam mała to nie było czegoś takiego jak zdrowe odżywianie, wszystko było zdrowe i nie szkodziło , a teraz wymyślają cuda na chemikaliach, nie rozumiem jak może coś takiego byc dopuszczone do sprzedaży...
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Michalina
Ocena:
Ja od dawna wyznaję zasadę, że jak jogurt to tylko naturalny, ewentualnie owoce do tego świeże lub mrożone. Dziecku też tak podaję i nigdy nie narzeka. Te wszystkie gotowe, kupowane w sklepie dają moim zdaniem więcej szkody niż pożytku.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach