45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jedz wiśnie na zdrowie! Poznaj 6 właściwości prozdrowotnych owocu.

Jedz wiśnie na zdrowie! Poznaj 6 właściwości prozdrowotnych owocu.Jedz wiśnie na zdrowie! Poznaj 6 właściwości prozdrowotnych owocu.

Okrągły kształt, czerwony kolor, w środku pestka, delikatnie cierpki smak, lato, pyszny dżem. gaszący pragnienie kompot, sok, czy ulubione ciasto owocowe – takie skojarzenia najczęściej pojawiają się, gdy mamy na myśli wiśnię. Ten nasz popularny rodzimy owoc posiada nie tylko niekwestionowane walory smakowe, lecz ma również wiele zalet zdrowotnych.

 • Jakie właściwości mają wiśnie?

 • Jakie witaminy zawierają wiśnie?

Wiśnie w przeszło 80% składają się z wody. Mimo to pozostałą ich część stanowią cenne składniki odżywcze takie jak:

 • witaminy (C, B, PP, kwas foliowy),
 • minerały (miedź, potas, żelazo, magnez),
 • kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy).

Dzięki ich obecności wiśnie są niezwykle zdrowym składnikiem diety. Korzyści płynących z ich spożywania jest wiele.

 1. Są naturalnym środkiem przeciwbólowym
  Antocyjany, czyli barwniki roślinne, zawarte w wiśniach działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Taką tezę przedstawili amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzali badania wśród sportowców. Według nich wiśnie są doskonałym remedium na ból spowodowany intensywnym wysiłkiem fizycznym i przetrenowaniem. Posiadają zdolność do blokowania stanów zapalnych w organizmie oraz przyczyniają się do szybszego gojenia uszkodzonych tkanek mięśni.
 2. Wspomagają pracę serca i układu krążenia
  Również za sprawą antocyjanów obecnych w owocach, znacznie zmniejszają one ryzyko chorób serca. Antocyjany zwiększają bowiem elastyczność naczyń włosowatych oraz wzmacniają i odtruwają serce. Biorą też udział w produkcji czerwonych krwinek. Dodatkowo: potas chroni serce usuwając nadmiar soli z organizmu. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Błonnik obniża poziom złego cholesterolu. Kwasy organiczne z kolei zapobiegają skrzepom i zatorom w naczyniach krwionośnych.
 3. Zapobiegają chorobom nowotworowym i spowalniają proces starzenia
  A to wszystko dzięki obecności antyoksydantów. W bardzo dużym stopniu chronią one nasz organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu. W wiśniach znajduje się wiele przeciwutleniaczy, które zwalczają niebezpieczne dla zdrowia wolne rodniki, a to kolejny ważny powód, dla którego warto je jeść.
 4. Pomagają w walce z bezsennością
  Zawdzięczamy to obecnej w wiśniach melatoninie. W ludzkim organizmie stanowi ona hormon odpowiedzialny za naturalny rytm snu oraz czuwania. Ułatwia zasypianie oraz zapewnia dobry jakościowo sen, po którym budzimy się wypoczęci i zregenerowani.
 5. Wspomagają proces odchudzania
  Wiśnie są mało kaloryczne. Zawierają pektyny, czyli rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który w połączeniu z wodą pęcznieje w żołądku, powodując uczucie sytości. Poza tym wiśnie eliminują zły cholesterol, a ten często odkłada się w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu.
 6. Są dobrym lekiem na choroby układu moczowego
  Wiśnie wykazują silne właściwości moczopędne, dzięki obecności potasu i sodu. Wielu specjalistów zaleca ich spożywanie w trakcie schorzeń takich jak: kamica nerkowa czy zapalenie pęcherza.
przeciwbólowe witaminy minerały bezsenność na serce owoce wiśnie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach