45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu LDL?

shutterstock_380260327 (1)shutterstock_380260327 (1)

Regularne badanie cholesterolu powinno stać się twoim nawykiem. Możesz go skontrolować poprzez badanie biochemiczne krwi, określające poziom całkowity cholesterolu oraz poziom HDL - potocznie uznawanego za ten dobry oraz LDL - powszechnie określany jako ten zły. To przekroczenie norm w zakresie LDL może wskazywać na problemy zdrowotne - być może dotyczy cię miażdżyca albo inna przypadłość zagrażająca zdrowiu. Choćby to powinno cię zmotywować do przeprowadzania badania cholesterolu co najmniej raz w roku! Rozpoznaj normy w tym zakresie i objawy zwiastujące problem!

Wysoki cholesterol - kiedy normy są przekroczone

O poziomie cholesterolu możesz dowiedzieć się, wykonując badanie krwi. Określa się go w miligramach na decylitr lub w milimolach na litr. Parametry definiujące normy wskazują na poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL.

Objawy wysokiego cholesterolu - jak je rozpoznać?

Przede wszystkim konieczne jest regularne poddawanie się badaniom krwi. W początkowym stadium wzrostu stężenia LDL we krwi nie pojawiają się bowiem żadne charakterystyczne symptomy. Alarmujące sygnały mogą pojawić się już w bezpośrednim narażeniu życia i zdrowia, np. przy udarze mózgu, problemach z krążeniem. Pomocne w wykryciu tej nieprawidłowości mogą być także wykwity na skórze - tzw. żółtaki cholesterolowe, grudki o żółtym zabarwieniu pojawiające się na kolanach, łokciach, w kącikach ust. Niepokojąca powinna być dla ciebie duża męczliwość przy wolnym spacerowaniu i narastający przy tym bardzo szybko ból nóg. Ponadto, jeśli praktykujesz niezdrowe odżywianie, a przy tym nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej, to spodziewanym efektem w szybkim czasie będzie na pewno nadwaga lub otyłość. A to są bardzo dobre warunki do nadprodukcji LDL. Tu pomocne będzie oczywiście wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz podejmowanie regularnego wysiłku fizycznego. Warto wspomóc się także dietetycznymi suplementami, które wspomogą odchudzanie i oczyszczanie organizmu.

Podwyższony cholesterol - co może oznaczać dla twojego organizmu?

Za wysoki cholesterol może oznaczać szereg nieprawidłowości dotyczących twojego organizmu, którym musisz koniecznie się przyjrzeć, by podjąć odpowiednie środki zaradcze. Niekiedy diagnozy wskażą na nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy (niedoczynność tarczycy), niewydolność nerek, łuszczycę, zespół nerczycowy. Czasem jest to bezpośrednie następstwo nadużywania alkoholu lub wynik spożycia produktów bogatych w cholesterol - tu prym wiodą tłuszcze zwierzęce. Przyczyny wysokiego cholesterolu mogą również wynikać z wrodzonej choroby wątroby - polegającej na nadmiernej produkcji cholesterolu. Wysoki cholesterol to czasem oznaka postępującej choroby wieńcowej. Tę stosunkowo łatwo rozpoznać, towarzyszy jej bowiem silny ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca. Niekiedy pomocne mogą być leki na serce.

Za wysoki cholesterol - co z tym zrobić?

Zdiagnozowanie problemu podwyższonego cholesterolu powinno zmotywować cię do zmiany nawyków żywieniowych. Konieczne będzie ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego - jajek, wszelkich podrobów mięsnych, tłuszczy zwierzęcych, tłustych mięs, wędlin, masła, tłustego mleka, Dobrym zamiennikiem będą oleje, margaryny, ryby morskie - zawierające kwasy omega-3, obniżające poziom cholesterolu LDL i podwyższające HDL. W twojej diecie powinny pojawić się warzywa i owoce w dużych ilościach, produkty pełnoziarniste, grube kasze. Przydatny będzie także czosnek, siemię lniane, otręby, produkty sojowe. Przy problemie z cholesterolem niewskazane jest także częste picie alkoholu. No i w tym wszystkim niezwykle ważne jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej - bo dzięki niej obniżysz poziom złego cholesterolu. Efektywne będzie uprawianie sportów poprawiających wytrzymałość fizyczną - bieganie, jazda na rowerze, pływanie.

 

cholesterol wysoki cholesterol

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach