45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Jakie kremy z filtrem na słońce wybrać dla niemowląt i małych dzieci?

Kremy z filtrem dla dzieciKremy z filtrem dla dzieci

Wiosna nadeszła z piękną pogodą ze zdwojoną mocą. A to, miejmy nadzieję, tylko przedsmak długiego, gorącego lata. Wysokie temperatury, słoneczne dni letnie to nie tylko oznaka długo wyczekiwanych wakacji i odpoczynku, ale także ryzyko narażenia skóry na nadmierne napromieniowanie i związane z tym poparzenia słoneczne. Takie ryzyko w szczególnej mierze dotyczy naszych najmniejszych towarzyszy – niemowląt i małych dzieci. Ich skóra nie jest tak odporna na szkodliwe działanie mocno przygrzewającego słońca, dlatego zadaniem rodziców jest zadbanie o to, by zapewnić skuteczną ochronę swoim podopiecznych w najgorętsze dni roku. Pozostaje zatem pytanie, jak to zrobić?

Opalanie dzieci – w drodze do pięknego wyglądu czy zwiększone ryzyko zachorowolności na groźne choroby?

W naszym społeczeństwie nie od dziś pokutuje przekonanie, że opalenizna jest oznaką dobrego wyglądu. Takie postrzeganie nierzadko motywuje niefrasobliwych rodziców do korzystania z uroków promieni słońca ze swoimi podopiecznymi. Tyle że delikatna skóra dziecka nie wykształciła jeszcze mechanizmów obronnych, które uchroniłyby je przed szkodliwym działaniem. Niekiedy nawet kilkunastominutowy spacer w pełnym słońcu może doprowadzić do wystąpienia pęcherzy lub bąbli, choć nawet delikatne rumienie na skórze mogą przynieść opłakane skutki w przyszłości. Przewiduje się bowiem, iż poparzenie w dzieciństwie drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka czy inne poważne dolegliwości związane ze skórą. Dlatego należy unikać spacerowania w godzinach największego nasłonecznienia, starać się przebywać z dzieckiem w cieniu i zadbać przede wszystkim o okrycie wierzchnie na głowę dla niego.

Kosmetyki do opalania dla niemowląt – jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

Zasadniczo małe dzieci w ogóle nie powinny się opalać. Przy normalnym funkcjonowaniu nie da się jednak uniknąć częstego kontaktu ze słońcem, szczególnie w porze letniej, która zachęca do częstego przebywania na dworze. Rodzi się zatem pytanie, jakiego kremu ochronnego używać? Co będzie najwłaściwszym wyborem dla niemowlaka czy noworodka?

Obowiązkowym punktem w przygotowaniu na wyjście na pełne słońce jest nałożenie odpowiednio wcześniej na skórę dziecka kremu z filtrem. Nie można o tym zapomnieć, gdyż smarowanie niemowlaka kremem z filtrem w momencie, kiedy już wycieczka trwa, a słońce świeci najmocniej, stwarza poważne ryzyko wystąpienia poparzenia. Taki bloker słoneczny powinien być oczywiście przeznaczony dla delikatnej i wrażliwej skóry dzieci – te zazwyczaj mają bardzo wysoki współczynnik ochrony (SPF 50+). Ponadto, dzieci o jasnej karnacji, z licznymi pieprzykami czy występowaniem czerniaka w rodzinie – bez względu na wiek powinny stosować kremy z najsilniejszym filtrem UV.

Kolejnym zaleceniem, o którym należy pamiętać w zakresie opieki nad dziećmi w słoneczne dni, jest smarowanie wspomnianego kremu z UV w dużych ilościach. Przyjmuje się, że najlepiej jednorazowo na głowę dziecka nakładać ok. 15 ml chroniącego płynu.

Inną ważną zasadą w trakcie przebywania na dworze w upalne dni jest pamiętanie o regularnym nakładaniu emulsji. Krem z filtrem dla niemowlaka, podobnie jak inne substancje płynne w takich warunkach, szybko spływa z potem, wysycha, rozkłada się pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli przebywamy wówczas nad wodą, to dodatkowo należy pamiętać o dokładnym wytarciu skóry po wyjściu z niej, gdyż odbija ona znaczną ilość promieni słonecznych, co wzmacnia siłę odczuwania słońca.

Kremy z filtrem dla niemowląt – postawić na mineralne czy chemiczne?

Na rynku dostępny jest szereg różnych produktów, odmiennych zarówno pod względem przygotowania i właściwości, jak i wysokości współczynnika ochrony. Można zakupić preparaty chemiczne lub mineralne. Preparaty chemiczne niosą ryzyko uczulenia i wystąpienia swędzenia czy zaczerwieniania. Cechują się tym, że ich filtry wnikają w naskórek, przetwarzając promienie słoneczne w nieszkodliwe ciepło. Z kolei filtry mineralne dla dzieci tworzą barierę na skórze, odbijającą promienie słoneczne.

krem z filtrem dla niemowląt

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 386 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach