45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jakie choroby mogą powodować niepłodność u mężczyzn?

Jakie choroby mogą powodować niepłodność u mężczyzn?Jakie choroby mogą powodować niepłodność u mężczyzn?

O niepłodności mówi się coraz głośniej i coraz częściej. Zazwyczaj identyfikuje się problem z niezdolnością danej pary do zajścia w ciążę. W równym stopniu przypadłość ta często spotyka kobiety i mężczyzn. Co zazwyczaj stoi za przyczyną niepłodności u mężczyzn? Czy źródeł tej przypadłości należy szukać w konkretnych chorobach czy może w prowadzonym stylu życia?

Niepłodność u mężczyzn - czemu to dotknęło właśnie Ciebie?

Niepłodność par diagnozowana jest zazwyczaj przy regularnym podejmowaniu przez nie współżycia (z częstotliwością 3-4 razy w tygodniu), przy jednoczesnym zaniechaniu korzystania z antykoncepcji i braku efektu w postaci zapłodnienia. Bezpłodność w przypadku mężczyzn zdarza się równie często jak w przypadku kobiet. Bardzo często panowie automatycznie przypisują sobie wiele negatywnych cech w związku z tą przypadłością, wzbudzając poczucie winy, nierzadko finalnie doświadczając nastrojów depresyjnych z tym związanych, co siłą rzeczy buduje negatywną samoocenę. Warto pokusić się o właściwe rozpoznanie przyczyn problemu związanego z niepłodnością, i albo stosownie profilaktycznie zadziałać, albo poddać się leczeniu.

  • Jakie są przyczyny niepłodności?

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Przyczyny niepłodności u mężczyzn bywają bardzo różne. Niekiedy problem leży w praktykowanym stylu życia - kiedy używek jest zbyt wiele (alkoholu, wszelkiego rodzaju narkotyków), kiedy warunki pracy sprzyjają głównie spędzaniu czasu w pozycji siedzącej lub gdy jądra narażone są na przegrzewanie. Wówczas odpowiednio wcześnie uzyskana wiedza na ten temat pozwoli na wprowadzenie zmian do swojej codzienności, możliwe wczesne interweniowanie i zaradzenie problemowi. Jakiekolwiek wątpliwości i niepokoje z tym związane powinny zostać zweryfikowane poprzez przeprowadzenie badania nasienia. Pobrane nasienie (w ilości nie większej niż 2 ml) poddaje się analizie, w wyniku której orzeka się o jego jakości, ilości i ruchliwości plemników. Tylko rozpoznanie normospermii oznacza brak problemu w tym zakresie - wszystkie parametry wówczas znajdują się w normie. Orzeczenie wszelkich nieprawidłowości prowadzi do diagnostyki choroby, która za tym stoi.

Niepłodność u mężczyzn - winne temu konkretne choroby

Przyczynami bezpłodności u mężczyzn mogą być konkretne choroby. Często z niepłodnością mają do czynienia mężczyźni, którzy, borykając się z nowotworem, poddawani byli radio- lub chemioterapii. Napromieniowanie zdecydowanie wpływa na ograniczenie płodności, stąd częste zalecenie, by przed poddaniem się takiemu leczeniu oddać nasienie do zamrożenia.

Innym przyczynkiem bezpłodności u mężczyzn są zaburzenia hormonalne, inaczej zwane chorobą Kallmanna, której wtórnym skutkiem jest właśnie niewydolność hormonalna jąder, często związana z niepłodnością męską.

Nierzadko przyczyny tkwią w zaburzeniach funkcjonowania systemu autoimmunologicznego, co powoduje, iż układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała, czyniąc plemniki niezdolnymi do zapłodnienia.

Oczywistym wskazaniem na możliwe orzeczenie niepłodności są przechodzone choroby weneryczne lub nieleczone stany zapalne, które zbagatelizowane również mogą doprowadzić do bezpłodności.

Bardzo często niepłodność związana jest z zaburzeniem funkcjonowania jąder, ulokowaniem jąder poza moszną (wnętrostwo), nowotworami jąder, wadami wrodzonymi - brakiem obu jąder (anorchizm) lub jednego (monorchizm). Na drodze do płodności stają też schorzenia lub wady wrodzone prącia: stulejka (kiedy napletek jest zrośnięty z żołędziem), krótkie wędzidełko, wierzchniactwo (ujście cewki moczowej ulokowane jest w obrębie żołędzia).

Na pewno czynnikami ryzyka, stojącymi za możliwą niepłodnością, są choroby ogólnoustrojowe. Niedoczynność tarczycy i hashimoto u mężczyzn także u panów mogą powodować bezpłodność w przypadku zaniechania leczenia endokrynologicznego. Poza tym, z tą przypadłością mogą borykać się także cukrzycy czy osoby, które w dzieciństwie chorowały na świnkę.

To, co przede wszystkim zależy od mężczyzny w tym zakresie, to zadbanie o zdrowy styl życia - praktykowanie możliwych aktywności, unikanie używek, wprowadzenie właściwie zbilansowanej diety, poddawanie się stałym badaniom profilaktycznym.

niepłodność

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach