45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jaka jest przyczyna częstego, złego samopoczucia?

Jaka jest przyczyna częstego, złego samopoczucia?Jaka jest przyczyna częstego, złego samopoczucia?

Magnez to niezwykle istotny makroelement, który pełni w naszym organizmie wiele zróżnicowanych funkcji. Choć znajdziemy go w pożywieniu, bardzo często występuje jego niedobór, który objawia się nadmiernym zmęczeniem podczas wysiłku fizycznego i kurczami mięśni. Jest kilka głównych przyczyn takiego stanu rzeczy. Czego unikać, żeby czuć się lepiej?

Pierwiastek ten jest magazynowany w organizmie w tkankach miękkich, kościach i mięśniach. Tylko jeden procent występuje w płynach pozakomórkowych. Jego rola to:

 • Jakie są objawy niedoboru magnezu?

 • Po czym poznać że brakuje magnezu?

 • Synteza białek,
 • Budowanie kości,
 • Wspomaganie aktywności ponad trzystu enzymów,
 • Ochrona przed niedotlenieniem i niedokrwieniem serca,
 • Wzmocnienie odporności organizmu,
 • Poprawa przepuszczalności błon komórkowych,
 • Pobudzanie czynności wątroby,
 • Zwiększenie żywotności i ruchliwości plemników,
 • Działanie uspokajające (zmniejsza pobudliwość komórek w układzie nerwowym),
 • Zapobiega powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Co powoduje niedobory magnezu? 

Podstawowymi przyczynami niedoboru magnezu jest życie w stresie, a także nadużywanie kawy i alkoholu, ponieważ te czynniki powodują zwiększone wydalanie tego cennego pierwiastka wraz z moczem. Oprócz tego, osoby mające problem z niedoborem tego pierwiastka mają niewłaściwie zbilansowaną dietę, która po prostu nie dostarcza go w odpowiednich ilościach, albo przyjmują usuwające magnez preparaty:

Objawy niedoboru magnezu

Podstawowymi objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość nerwowa, bóle głowy (zwłaszcza w okolicy karku), osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia snu (częste budzenie się), zaburzenia pracy serca (arytmia), bóle w okolicy serca, pojawiające się zakrzepy, zaburzenia widzenia, skurcze i drżenie mięśni, mrowienie. Oprócz tego częste jest nadmierne zmęczenie przy wysiłku fizycznym, zwiększona łamliwość kości, zaburzenia cyklu miesiączkowego, PMS. Poza samopoczuciem, niedobory mogą objawiać się pogorszeniem wyglądu – kruchością włosów, łamliwością i bielactwem paznokci.

Przy uzupełnieniu magnezu ważne jest przyjmowanie go w produktach roślinnych w stanie surowym. W takim pożywieniu występuje on w stanie niezmienionym. Źle sprzyja dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, czyli tłuste mięsa, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody, wędliny. Uniemożliwiają one połączenie jony magnezowego z aminokwasami, utrudniając tym samym przedostanie się go krwioobiegu.

magnez stres skurcze mięśni niedobór magnezu
Komentarze
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Berta
Ocena:
Myślałam, że magnez to na skurcze, a nie na przemęczenie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach