45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Jaką dietę warto wprowadzić trenując crossfit?

Jaką dietę warto wprowadzić trenując crossfit?Jaką dietę warto wprowadzić trenując crossfit?

Cross fit – dziedzina sportu zainspirowana ćwiczeniami dla wojskowych, dziś popularna na całym świecie, zalecana dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu aktywności fizycznej. Najlepsze wyniki sportowe osiąga się, nie tylko poprzez ćwiczenia – gwarancją sukcesu jest połączenie ich z dietą. Jak powinni odżywiać się zawodnicy cross fit? Odpowiedzią jest specjalna „Zone Diet” oparta na blokach żywieniowych, połączona z zaleceniami diety Paleo.

Dieta strefowa i paleo w połączeniu mają za zadanie wpływać na optymalną aktywację organizmu do bycia aktywnym fizycznie. Dieta nastawiona jest na spalanie tkanki tłuszczowej i budowę mięśni, w celu osiągania jak najlepszych wyników. Dieta zalecana jest przez założycieli crossfitu, ponieważ zaobserwowali oni najlepsze efekty sportowe u osób, które ją stosowały.

  • Co to jest crossfit?

  • Co jeść trenując crossfit?

Dieta strefowa opiera się na specjalnych blokach żywieniowych zawierających 9 gram węglowodanów, 7 gram białka i 3 gramy tłuszczu. Należy spożywać tyle cegiełek żywieniowych ile jest wynika z indywidualnie obliczonego jadłospisu.

Bardzo ważnym jest zachowanie zasad diety paleo, czyli jedzenie produktów jak najmniej przetworzonych i naturalnych. Zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie, z czego najważniejsze jest spożywanie śniadania do godziny po przebudzeniu. Ważne jest spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu unika się skoków glukozy w organizmie oraz spadków energii. Kolejnym zaleceniem jest czerpanie węglowodanów z warzyw w dużej ilości i niskie spożycie owoców zawierających cukry na które warto uważać.

Założyciel crossfitu, Greg Glassman, podkreśla szczególnie znaczenie spożywania dobrych dla organizmu tłuszczy omega 3. Warto zatem spożywać ryby oraz w mniejszej ilości orzechy i owoce. Jako źródło białka najlepsze podaje się mięso, jaja, ryby i owoce morza.

Ciekawym i bardzo istotnym aspektem diety crossfit jest stosunek węglowodanów tłuszczy i białek, który różni się od standardowego podejścia instytutów żywieniowych. Zaleca się ograniczenie węglowodanów do 40 % na korzyść tłuszczy i białek które powinny wynosić po 30 %. Jest to dosyć ryzykowne i trudne do utrzymania zalecenie przy tak dużej intensywności ćwiczeń jakie narzuca crossfit, dlatego warto wprowadzać dietę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i konsultacji z wyspecjalizowanym dietetykiem.

Całkowicie zabronione jest jedzenie tzw. „śmieciowego jedzenia”, jak słodkie przekąski, fast foody i wysokoprzetworzone produkty, całkowita rezygnacja z cukru oraz ograniczenie spożywania węglowodanów prostych do minimum. Podstawą diety paleo i zalecenie założycieli crosfitu to odstawienie glutenu i nabiału. Wykazują one szkodliwy wpływ na organizm i aktywność fizyczną zawodników. Ponadto u osób aktywnych fizycznie obserwuje się większą skłonność do zaburzeń mikrobioty jelitowej i zaleca się spożywanie pomocnych probiotyków dopasowanych indywidualnie.

crossfit dieta paleo dieta strefowa
Komentarze
Dodano: 03 Wrzesień 2016
Autor: Malwina
Ocena:
Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Niestety dziś mało osób zaprząta sobie tym głową w szalonym tempie życia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach