Nieprawidłowy profil tarczycowy, który wskazuje na zapalenie tarczycy i występowanie Hashimoto, często wiąże się z niedoborami żelaza, aktywnością przeciwciał IgE we krwi, niedoborami witamin z grupy B i kwasu foliowego oraz witaminy D. Objawy nie są swoiste – zawroty głowy, kołatanie serca, niemożność zajścia w ciąże, zmęczenie – można je połączyć ze stresującym trybem życia, dlatego wielu pacjentów nawet nie wie, że choruje. Osoby, którym prawidłowo zdiagnozowano Hashimoto, skazane są na branie leków do końca życia. W jaki sposób wspomóc procesy leczenia choroby dietą?
Jeszcze jakiś czas temu, większość lekarzy bagatelizowało wpływ diety na zdrowie pacjentów, dziś jednak to podejście coraz bardziej się zmienia. „Jesteśmy tym co jemy” – to powiedzenie zawiera w sobie mnóstwo prawdy, a to czym karmimy swoje tkanki ma bezpośredni wpływ na zdrowie organizmu.
Co jeść przy Hashimoto?
Czego unikać przy Hashimoto?
W przypadku Hashimoto warto wspierać się dietą niwelującą niedobory i bogatą w produkty pomocne przy jej leczeniu.
Na co warto zwrócić uwagę w leczeniu Hashimoto?
Przede wszystkim należy wyleczyć nietolerancje pokarmowe, które towarzyszą chorobom autoimmunologicznym. W tym celu, trzeba odstawić wszelkie produkty wysoko przetworzone, cukier, fast foody, sztuczne dodatki do żywności, a także gluten, nabiał i strączki. Aby wspomóc jelita w regeneracji oraz przywrócić im ich funkcjonowanie – należy zadbać o prawidłowy stan mikroflory bakteryjnej stosując odpowiednią probiotykoterapię.
Wart również zadbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka. To właśnie w nim zachodzą ważne procesy usuwania pasożytów, oczyszczania żywności, odpowiedniego rozdrobnienia pokarmu. W żołądku zostają wchłaniane witaminy z grupy B. Osoby z odpowiednim funkcjonowaniem żołądka nie odczuwają refluksu, leki są lepiej wchłanianie oraz zmniejsza się zmęczenie organizmu. W celu poprawy motoryki żołądka należy zażywać ocet jabłkowy na czczo – jedną łyżkę dziennie.
Cierpiąc na Hashimoto warto spożywać zielone warzywa z kilku względów. Po pierwsze zawierają one siarkę, która jest energią dla mitochondriów komórkowych, odpowiedzialnych za oddychanie komórkowe. Siarka bezpośrednio wpływa na procesy oczyszczania organizmu z metali ciężkich oraz wytwarzanie kolagenu. Odpowiednia jego ilość w organizmie wpływa na procesy regeneracji i odbudowy. Siarka, wpływa korzystnie na stan włosów, skóry i paznokci oraz co najważniejsze wykazuje działanie przeciwzapalne co jest bardzo istotne w chorobach autoimmunologicznych, a taką właśnie jest Hashimoto. Z tego samego względu należy zadbać o odpowiednią podaż przeciwzapalnych kwasów omega 3. Innymi ważnymi pierwiastkami w diecie są jod, selen, cynk i żelazo. Warto również suplementować witaminę D.
Co jeść cierpiąc na Hashimoto?
- podroby – wątróbka, nerki, serca
- masło, awokado, tłuszcze zwierzęce, olej kokosowy, oliwa z oliwek
- żółtka jaj
- tran
- algi
- ikra
- bataty, maniok, tapiokę, ziemniaki, ryż basmati.
Co o tym sądzisz?