45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak zwalczać poranny ból stawów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jak zwalczać poranny ból stawów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?Jak zwalczać poranny ból stawów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Poranne bóle stawów nie muszą od razu przesądzać o zwyrodnieniu stawów, lecz mogą wynikać z niewłaściwej pozycji, jaką obejmujemy w czasie snu. Nierzadko bolesność przebiega w połączeniu z ograniczeniem ruchomości czy sztywnością stawów. Odczuwany dyskomfort może minąć po krótkim rozruszaniu, lecz również trwać przez parę godzin.

  • Jak walczyć z bólem stawów?

  • Jak dbać o stawy?

Winnymi dolegliwościom są niekiedy przeciążenia stawów, uprawiane nadmiernie forsownych ćwiczeń, kontuzje, albo stan zapalny. Nierzadko ból ma związek z toczniem układowym, fibromialgią, polimialgią reumatyczną, bądź reumatoidalnym zapaleniem stawów. O ile dolegliwości nie przejdą w ciągu tygodnia, należy wykluczyć w konsultacji z lekarzem także bakteryjne oraz wirusowe przyczyny, dnę moczanową czy entezopatię. Rezonans magnetyczny wykryje przyczynę o podłożu zapalnym, reumatycznym, a nawet wykaże ewentualne przeciążenia mięśni, ścięgien i więzadeł. Może zostać ponadto przeprowadzona przy użyciu mikrokamery artroskopia, jak również badania pod kątem przeciwciał, antygenów, OB i czynnika reumatoidalnego.

Walka z bólem stawów

Zachowujmy wagę w normie, ćwiczmy regularnie. Szczególnie wskazany jest nordic walking, bieg, pływanie i jazda na rowerze. Wybrany sport powinien zwiększać wydolność organizmu i usprawniać funkcjonowanie układu krążenia. Ćwiczenia powinny obejmować co większe stawy obwodowe: barki, nadgarstki, łokcie, biodra, stawy skokowe i kolanowe. Kondycję stawów wspomagajmy poprzez preparaty z kwasami omega-3, witaminami C i E, miedzią, selenem, manganem i cynkiem. Zalecane są również te na bazie rabarbaru, ekstraktu z dzikiej róży, imbiru czy ostryżu długiego. Zapewnijmy w diecie soję, awokado, suszone owoce, drób i owoce morza.

Doraźnie pomogą środki przeciwbólowe oraz ciepły prysznic. O ile ból nie jest zbyt dotkliwy wskazane są niesteroidowe leki przeciwzapalne NLZP, najlepiej pod postacią stosowanej miejscowo maści, albo żelu. Warto regularnie stosować łagodzące obrzęk i ból okłady z lodu oraz zapewnić odpowiednią temperaturę w miejscu spania. Wystrzegaj się wilgoci oraz zimna. Dzień rozpocznij od ćwiczeń rozciągających, które zwiększą zasięg ruchomości stawu. Nie narażaj bolesnego stawu na przeciążenia. Zmiany zwyrodnieniowe powiązane z uszkodzeniami chrząstki stawowej wymagają stosowania środków z kwasem hialuronowym, bądź siarczanem glukozaminy w składzie. Fizjoterapia przeciwbólowa może obejmować masaż, terapię manualną, która przywróci ruchomość stawów, fizykoterapię, np. z wykorzystaniem promienia laserowego lub taping, czyli leczenie poprzez elastyczne plastry o właściwościach przeciwbólowych oraz zmniejszających obciążenie.

reumatyzm ból stawów przeciążenia stawów poranny ból stawów leczeni bólu stawów fizykoterapia
Komentarze
Dodano: 17 Październik 2016
Autor: beata
Ocena:
mój mąż ostatnio narzeka na swoje stawy, mówię mu, że przydałoby się trochę schudnąć, ale nie dociera
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Ja po nocy wstawałam bardzo obolała, ale zmieniłam łóżko w sypialni i problem na szczęście zniknął.
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: Pablo
Ocena:
Moje stawy po nocy też potrzebują rozruszania. Trochę mnie to złości, ale mam nadzieję, że to mały problem.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach