45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak zapobiec przeziębieniu tej jesieni?Poznaj 9 sposobów!

Jak zapobiec przeziębieniu tej jesieni?Poznaj 9 sposobów!Jak zapobiec przeziębieniu tej jesieni?Poznaj 9 sposobów!

Pory takie jak jesień i zima sprzyjają złapaniu infekcji. Nie dość, że na zewnątrz robi się coraz chłodniej, występują częste zmiany pogody i na co dzień dociera do nas mało słońca, to w dodatku mamy ciągłą styczność z ludźmi, którzy są nosicielami wirusów. Czy to w pracy, czy w autobusie – niemal wszędzie jesteśmy narażeni na złapanie choroby, która uziemi nas w łóżku nawet przez kilka tygodni. Jak więc uniknąć jesiennych infekcji?

 • Jak radzić sobie z przeziębieniem?

 • Czy imbir pomaga na przeziębienie?

Sposobów na zminimalizowanie ryzyka choroby jest wiele. Wiadomo – wszyscy jesteśmy w większym lub mniejszym stopniu narażeni, jednak można stosować środki prewencyjne, które choć częściowo będą chronić nasz organizm przed wirusami.

 1. Odpoczynek – jeśli czujesz, że zbliża się przeziębienie, nie zgrywaj bohatera, tylko przeleż jeden dzień pod kocem. Tym bardziej, jeśli pojawi się gorączka. Najgorsze, co możesz zrobić, to zignorować problem, licząc, że samo przejdzie. Czasami jeden dzień z herbatą i kocem może zadziałać zbawiennie na zdrowie – zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji, poza tym nie będziesz roznosić swoich zarazków i zarażać innych.
 2. Myj ręce – choć wydaje się to nieco mało prawdopodobne, to jednak zachowanie higieny jest jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o zdrowie. Naukowcy z uniwersytetu z Michigan udowodnili, że mycie rąk zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych aż o 20%. Używaj mydła antybakteryjnego, szczególnie po podróży autobusem lub tramwajem, czyli w miejscach, gdzie masz do czynienia z przedmiotami dotykanymi przez dużą liczbę osób. Co ważniejsze, myj ręce zawsze przed przygotowaniem lub spożyciem jedzenia. Higienę należy zachować również po kontakcie z osobą chorą, trzymaniu rąk na sklepowym wózku itd.
 3. Utrzymuj kontakt z ludźmi – dość zaskakującym faktem jest, że utrzymywanie przyjaźni i zażyłych relacji z ludźmi w pracy, domu, czasie wolnym, zmniejsza prawdopodobieństwo złapania choroby. Naukowcy udowodnili, że osoby mające od 5 do 6 przyjaciół chorują rzadziej, niż te z mniejszą liczbą dobrych kolegów.
 4. Walcz z alergią – jeśli cierpisz na zatkane zatoki i katar w wyniku alergii, jak najszybciej zacznij przyjmować odpowiednie leki. Problemy z katarem są idealne dla rozwoju przeziębienia.
 5. Pij zieloną herbatę – czyli jeden z najcenniejszych napojów dla organizmu. Wspomaga procesy trawienne, obniża poziom cholesterolu, oddziałuje dobrze na nerki i wątrobę, usuwa toksyny z organizmu i wzmacnia zęby. Znajdują się w niej również cenne polifenole, które wzmacniają odporność. Zmniejszają również zdolność do namnażania się bakterii i wirusów.
 6. Ubieraj się warstwowo – czyli na tzw. „cebulkę”. Jedna warstwa powinna pochłaniać pot, druga izolować od zimna, a trzecia stanowić dopełnienie dające ciepło i jednocześnie przepuszczające powietrze. Dzięki takiemu sposobowi ubierania się, w każdej chwili możesz ściągnąć jedną z warstw w razie wejścia do nagrzanego pomieszczenia.
 7. Nawilżaj powietrze – grzejniki powodują zwiększoną suchość powietrza, co drażni gardło, powoduje przesuszenie śluzówek i stanowi idealne warunki do namnażania się kurzu i roztoczy. Najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza, lub po prostu położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Nie zapominajmy też o przewietrzeniu domu od czasu do czasu.
 8. Jedz miód, czosnek i imbir – czyli trzy składniki, które świetnie radzą sobie ze zwalczaniem bakterii i wirusów. Powinny zagościć w jadłospisie na stałe dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom!
 9. Uzupełniaj niedobory witaminy D – choć normalnie witamina D powstaje w skórze na skutek promieniowania słonecznego, to w Polsce odpowiednie warunki do tego procesu mają miejsce tylko od marca do września. Dlatego wspomagaj się innymi jej źródłami, takim jak: dorsz, tuńczyk, makrela, łosoś, śledź, grzyby, żółtka jaj i tran.
przeziębienie czosnek domowe sposoby na przeziębienie sposoby na przeziębienie sposoby na grypę

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach