45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak zadbać zimą o suche i zmarznięte dłonie?

Jak zadbać zimą o suche i zmarznięte dłonie?Jak zadbać zimą o suche i zmarznięte dłonie?

Skóra na dłoniach należy do najdelikatniejszych partii naszego ciała. Wymaga szczególnej pielęgnacji, co nabiera wyraźnego znaczenia zimową porą roku, kiedy narażona jest na szereg niekorzystnie działających na nią czynników zewnętrznych – nie służą jej przede wszystkim niskie temperatury, jej duża zmienność i wilgotność powietrza. Wszystko to powoduje, że konieczne jest poświęcenie dłoniom szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, z uważnym doborem kosmetyków i używaniem właściwej odzieży chroniącej przed zimnem.

Suche dłonie zimą – dlaczego tak się dzieje?

Suche dłonie zimą to powszechna przypadłość, niezależna od indywidualnych tendencji danej osoby do nadmiernego jej przesuszania. Problem występuje zawsze – czyniąc pielęgnację tej strefy bardziej czasochłonną. Te niezwykle delikatne partie posiadają niewielką liczbę gruczołów łojowych, tworząc niewielki płaszcz ochronny, znikający po każdym umyciu dłoni. Jego odbudowa wymaga kilku godzin, co finalnie powoduje, iż skóra dłoni przez długi okres narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych w czasie przebywania zimą na dworze. Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na wygląd skóry dłoni zimą, jest fakt, iż posiada ona dużą ilość gruczołów potowych, co powoduje, że partie te szybko się odwadniają. Proces ten intensyfikuje się właśnie zimą, kiedy na dworze zazwyczaj panuje mroźne powietrze, spada wilgotność powietrza. Niewielka warstwa ochronna na skórze rąk sprawia, że dłonie stają się bardzo suche, czerwone, spierzchnięte i szorstkie w dotyku. Te czynniki wpływają także na łamliwość paznokci i zadzieranie skórek.

Jak dbać o dłonie?

Jak zatem dbać o dłonie w tych niesprzyjających warunkach? Przede wszystkim konieczne jest używanie odpowiedniego kremu do rąk, przeznaczonego do stosowania w zimowych warunkach. Powinien chronić przed parowaniem wody z zewnętrznych warstw naskórka i utratą ciepła oraz zapewniać skórze odpowiednią ilość substancji odżywczych. Wskazane jest nanoszenie na skórę kremów tłustych nawilżających (najlepiej takich, które zawierają glicerynę i silikon). Można także zamiennie stosować maseczki nawilżające – ważne jest, by pamiętać o każdorazowym nakładaniu kremu, gdy dłonie są wysuszone.

Zmarznięte dłonie – jak sobie z nimi poradzić?

Zimowe zagrożenie dla dłoni to także ryzyko ich odmrożenia. Dochodzi do tego najczęściej w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Odczuwane zimno powoduje, że organizm uruchamia mechanizmy obronne, chcąc utrzymać ciepło w organizmie i nie wyziębiać narządów. Obkurczają się naczynia włosowate, krążenie spowalnia. Tworzy to idealne środowisko do szybkiego wychładzania i powstawania odmrożeń. Warto zatem uchronić się przed tym, nakładając odpowiedni krem przed wyjściem na dwór i już w domu przywdziewając rękawiczki (najlepiej unikać sztucznych, drażniących materiałów).

Jak radzić sobie z wysuszonymi i spierzchniętymi dłoniami w warunkach domowych?

Zimowa aura niesie ze sobą duże ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie i wygląd skóry dłoni. Możemy jednak skutecznie temu zapobiegać, a jak problem wystąpi – poradzić sobie z nim. Bardzo podstawową kwestią jest aplikowanie odpowiedniego mydła – powinno być delikatne, posiadać właściwości nawilżające. Warto stosować maseczki nawilżające, nakładając je na skórę dłoni na noc. Naniesienie grubej warstwy zapewni jej odżywienie i natłuszczenie. Innym, domowym sposobem na regenerację skóry dłoni jest stosowanie kompresów przy użyciu nawilżających maści i termoforu. Kolejną, bardzo prostą metodą na uniknięcie odmrożeń jest rozgrzewanie dłoni. Można przy tym użyć kremu lub zwyczajnie pocierać dłonie o siebie grzbietami. Jeśli ktoś ma czas, to może pokusić się o samodzielne wykonanie maseczki, odpowiednio komponując składniki, np. glicerynę, sok z cytryny, oliwę, olejki eteryczne, miód pszczeli. 

 

suche dłonie zmarzniete dłonie dłonie zimą

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach