45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak wspomóc trawienie bez stosowania leków?

Jak wspomóc trawienie bez stosowania leków?Jak wspomóc trawienie bez stosowania leków?

Gdy żołądek nie funkcjonuje tak jak powinien, odczuwamy różne dolegliwości: zgagę, bóle brzucha, uczucie „przelewania”, nudności. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała produkcja soku żołądkowego lub sztuczne konserwanty, które przyjmujemy wraz z pożywieniem. Jeśli dolegliwości ciągle się pojawiają, należy wybrać się do lekarza, w innym przypadku proponujemy podjąć próbę ich załagodzenia za pomocą naturalnych, domowych sposobów.

Niektóre warzywa, owoce i zioła mogą przyspieszyć wydzielanie enzymów trawiennych, a tym samym poprawić nasze trawienie.

  • Co na lepsze trawienie?

  • Jak poprawić trawienie?

  1. Stosuj napary ziołowe – tutaj masz do wyboru wiele opcji. Ziół wspomagających procesy trawienne jest naprawdę wiele: ziele dziurawca wspomaga tworzenie i uwalnianie żółci; rumianek również pobudza produkcję żółci oraz zapobiega nadmiernym procesom fermentacyjnym w jelitach; mięta pieprzowa poprawia ruchy jelit, działa wiatropędnie i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych; werbena lekarska ma działanie żółciopędne; mniszek lekarski wspomaga detoksykację organizmu i pracę wątroby; chmiel pobudza apetyt; melisa uspokaja jelita i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych; wodny wyciąg z aloesu działa silnie przeczyszczająco.
  2. Przyłóż ciepły okład – kiedy przesadzimy i doprowadzimy żołądek do cierpienia przez zbyt duży i obfity posiłek, dobrze jest działać za pomocą ciepła. Odpowiedni będzie np. rącznik, zanurzony w ciepłej wodzie i wyciśnięty, albo termofor, który znajdziemy w wielu sklepach i aptekach. Należy przy tym pamiętać, aby wlewana do termoforu woda miała od 60 do 70 stopni. Wypełniamy go do 2/3 objętości, pamiętamy o dokręceniu korka. Taki okład przykładamy do brzucha po prawej stronie na 15-20 minut.
  3. Wypij herbatę – chodzi o tą zwykłą, gorzką. Dzięki zawartości teiny stymuluje pracę układu pokarmowego i wydzielanie enzymów, ma jednocześnie właściwości pobudzające – całe ciało, a więc również układ pokarmowy. Poza teiną, w herbacie znajduje się także tanina, która będzie dobrym sposobem na złagodzenie biegunki.
  4. Dodawaj przyprawy – również te najbardziej egzotyczne mogą poprawić nasze trawienie. Wśród najskuteczniejszych znajdziesz: imbir, który przyspiesza detoks organizmu i stymuluje produkcję soków żółciowych; pieprz czarny zmniejszający wzdęcia i poprawiający apetyt; chili sprzyjające spalaniu kalorii dzięki zawartości kaspaicyny, która przyspiesza przemianę materii; bazylię rozluźniającą jelita i wspomagającą produkcję enzymów; koper włoski łagodzący wzdęcia i stymulujący wydzielanie żółci.
  5. Zadbaj o właściwą dietę – czyli unikaj tego, co powoduje problemy żołądkowe, a jednocześnie dodaj do swojego codziennego jadłospisu produkty stymulujące procesy trawienne i jelitowe: cykorię, ananasa, awokado, banany, karczochy, kabaczek, oliwki, czarną rzodkiew, seler, roszponkę, suszone śliwki, marakuję, pomidory, borówki, cukinię.
  6. Wypij ocet jabłkowyznajdują się w nim pektyny i wiele składników mineralnych, dzięki czemu przyspiesza procesy trawienne. Choć ma bardzo specyficzny smak i nie każdemu podpasuje, to można dodawać go do sałatek albo wypijać w formie roztworu – dwie łyżki octu na szklankę wody.
trawienie ocet jabłkowy problemy żołądkowe zioła na trawienie
Komentarze
Dodano: 08 Wrzesień 2016
Autor: Milena
Ocena:
Jak wypić ocet jabłkowy, tak po prostu?
Odpowiedź
Dodano: 27 Lipiec 2016
Autor: Ewela
Ocena:
Na dobre trawienie i przemianę materii to błonnik polecam. Ja od kiedy zaczęłam go jeść nie mam problemów z metabolizmem.
Odpowiedź
Dodano: 14 Lipiec 2016
Autor: Kaśka
Ocena:
Nie raz gorące układy pomogły mi na niestrawność. Polecam.
Odpowiedź
Dodano: 23 Czerwiec 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Wszędzie słyszę że ocet jabłkowy jest dobry na trawienie i chciałabym spróbować ale kompletnie nie wiem gdzie go kupić.
Odpowiedź
Dodano: 05 Maj 2016
Autor: Magda
Ocena:
Pomysł z gorzką herbatą naprawdę działa. Mi ten sposób podsunęła babcia i zawsze się sprawdza na dolegliwości żołądkowe.
Odpowiedź
Dodano: 16 Kwiecień 2016
Autor: Halinka
Ocena:
Na trawienie stosuję napary ziołowe, a do gotowania uzywam wielu przypraw, które redukują dokuczliwe objawy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach