43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Jak ustrzec się przed rakiem? Poznaj 10 kluczowych zasad

Jak ustrzec się przed rakiem? Poznaj 10 kluczowych zasadJak ustrzec się przed rakiem? Poznaj 10 kluczowych zasad
Okazuje się, że w profilaktyce nowotworów kluczowe znaczenie ma dwanaście zaleceń. Każdego z nich możemy przestrzegać w zasadzie bez większego wysiłku. Czy jednak rzeczywiście redukują ryzyko zachorowania na nowotwór? Jak dowodzą badania, przestrzeganie konkretnych zasad przez wszystkich ludzi pozwoliłoby zmniejszyć ilość zgonów będących następstwem raka o połowę! Jeśli zatem chcesz cieszyć się zdrowiem i realnie zmniejszyć ryzyko choroby, pora wdrożyć w życie poniższe zasady.
 

1. Badaj się regularnie, reaguj na wszelkie niepokojące objawy

Regularne badania, w tym tzw. badania przesiewowe, pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu (nawet jeśli nie występują u pacjenta jeszcze żadne objawy choroby) i tym samym szybkie rozpoczęcie leczenia. To wszystko z kolei zwiększa szansę na powodzenie terapii i nawet całkowite wyleczenie. Dodatkowo, im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na leczenie nieinwazyjne. 

Do wizyty w gabinecie lekarskim powinny skłonić nas także wszelkie niepokojące symptomy związane ze stanem zdrowia. Zarówno w przypadku badań kontrolnych, jak i w sytuacji podejrzenia nowotworu koniecznie postawmy na rzetelnego lekarza specjalistę. Poszukując konkretnego rozwiązania, jak np. onkolog Kraków, wybierajmy starannie - najlepiej prywatny gabinet z nowoczesnym zapleczem diagnostycznym.

2. Rzuć palenie

Tytoń jest główną przyczyną wielu chorób, w tym nowotworu płuc, który to z kolei należy do najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych.

3. Zadbaj o dom i miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego

Dym tytoniowy, jaki powstaje podczas spalania tytoniu, zawiera substancje rakotwórcze. Regularne wdychanie dymu niesie ze sobą konsekwencje poważniejsze niż samo palenie papierosów (ryzyko choroby nowotworowej zwiększa się w takim przypadku dwukrotnie).

4. Zrzuć nadprogramowe kilogramy i utrzymuj prawidłową wagę

Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko zachorowania na wiele nowotworów. Jeśli nie zadbasz o szczupłą sylwetkę grozi Ci m.in. nowotwór jelita grubego, nerek, przełyku, trzustki i woreczka żółciowego, a nawet piersi.

5. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Codzienna dawka ruchu, regularny trening, aktywny tryb życia - wszystko to zdecydowanie ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwór, w tym głównie raka jelita grubego, piersi, błony śluzowej macicy, nerek, czy woreczka żółciowego.

6. Przestrzegaj zdrowej, dobrze zbilansowanej diety

W profilaktyce nowotworowej nie bez znaczenia pozostaje to, co jemy na co dzień. Dlatego stosuj dietę bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Do tego wyeliminuj spożywanie produktów wysoko przetworzonych i ogranicz ilość soli w diecie. Zdrowe menu zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego oraz żołądka.

7. Ogranicz spożycie alkoholu

Picie alkoholu, niezależnie od ilości i rodzaju, zwiększa ryzyko zachorowania raka - jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani, wątroby, jelita grubego (okrężnicy i odbytnicy) i piersi.

8. Chroń się przed nadmiarem słońca

W tym celu stosuj kremy z filtrami. Zrezygnuj także z solarium. Promieniowanie ultrafioletowe jest częstym powodem zachorowań na raka skóry.

9. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią

Kobiety karmiące naturalnie są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi. Podobnie wygląda sytuacja z hormonalna terapią zastępczą - kobiety, które z niej rezygnują zmniejszają ryzyko nowotworu piersi, błony śluzowej macicy i jajników. 

10. Pamiętaj o szczepieniach

Wybrane zakażenia wirusami i bakteriami (np. wirusem HPV) mają duży związek z rakiem. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kalendarza szczepień.

nowotwór rak profilaktyka raka jak nie zachorować na raka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 768 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach