45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak upały wpływają na nasze zdrowie? 8 efektów upałów i rad

Jak upały wpływają na nasze zdrowie? 8 efektów upałów i radJak upały wpływają na nasze zdrowie? 8 efektów upałów i rad

Lato jest jedną z ulubionych pór roku wielu z nas. Niestety jednak oprócz pięknej słonecznej pogody, przynosi ze sobą również upały. Płynący z nieba żar nie tyle, co przeszkadza w wykonywaniu jakichkolwiek czynności, ale również wpływa na nasze samopoczucie i może szkodzić zdrowiu na wiele sposobów. Jak negatywnie działają na nas upały? O tym poniżej.

  • Czy upał powoduje zawroty głowy?

  • Czy podczas ciąży można się opalać?

Dlaczego upały negatywnie wpływają na nasze zdrowie? 8 ciekawostek!

  1. Upały mogą powodować rozkojarzenie oraz zawroty głowy. Podczas upalnych dni również częściej boli nas głowa i skarżymy się na nieznośne migreny. Zaradzić może temu, ale jedynie w niewielkim stopniu, noszenie czapek, kapeluszy lub w inny sposób schronienie głowy przed promieniami słonecznymi.
  2. Upały mogą doprowadzić do powstania udaru cieplnego. Chory czuje się wtedy mocno osłabiony. Wyczuwalny jest przyspieszony puls, pojawia się gorączka. Chory może również wymiotować i uskarżać się na nudności. Mogą pojawić się dreszcze, zawroty głowy. W przypadkach nagłych i ostrych chory może stracić przytomność.
  3. Upały mogą doprowadzić do oparzeń skóry – wtedy, gdy zbyt długo przebywamy na słońcu. Oparzenia słoneczne nie pojawiają się jedynie podczas opalania. Podczas intensywnych upałów mogą powstać podczas normalnej, codziennej aktywności na słońcu. Promienie słoneczne mogą spowodować powstanie oparzeń skóry I i II stopnia.
  4. Szczególnie upały groźne są dla osób, które chorują na choroby układu krążenia. Wśród nich możemy wymienić często występujące nadciśnienie czy zakrzepicę.
  5. Bardziej narażeni na negatywne oddziaływania upałów są również osoby chorujące na zaburzenia tarczycy oraz skóry. Również osoby, które przechodzą właśnie chorobę nowotworową, lub są osobami wyleczonymi, powinny na upały uważać ze szczególnie wzmożoną czujnością.
  6. Upałów powinny unikać kobiety w ciąży, które bardzo łatwo ulegają ich aurze. Zmęczenie, złe samopoczucie, objawy lekkiego udaru słonecznego, gorączka czy oparzenia skóry – wszystko to jest niebezpieczne szczególnie dla kobiet w późnej ciąży.
  7. Podczas upałów należy szczególnie uważać na osoby starsze oraz na dzieci. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie wiekowej występują zaburzenia termostatyki ciała. Organizm dziecka i osoby starszej nie radzi sobie tak wydajnie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, jak organizm osoby dorosłej i w pełni zdrowej. Należy to mieć na uwadze.
  8. Upały mogą wpłynąć na nadmierne puchnięcie kończyn: nóg i rąk. Może to być wskazówką uwydatniającą zaburzenia krążenia. Najlepiej z takim objawem prewencyjnie zgłosić się do lekarza na badanie ogólne – w wolnej chwili.
upały lato udar słoneczny
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Julita
Ocena:
Moja mama ma nadciśnienie i faktycznie, jak jest gorąco to bardzo jej puchną nogi w kostkach.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Grażyna
Ocena:
Upały są straszne w końcówce ciąży. Przerabiałam to na sobie i bardzo puchłam, nie mówiąc o tym, że samo poruszanie się było bardzo kłopotliwe.
Odpowiedź
Dodano: 19 Czerwiec 2015
Autor: MM
Ocena:
Czasami jeszcze pomagają ciepłe napoje :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach