45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak stosować kremy z filtrem UV?

Jak stosować kremy z filtrem UV?Jak stosować kremy z filtrem UV?

Sun Protection Factor (SPF), określa wysokość filtra przeciwsłonecznego. Najwyższą, 98-proc. skuteczność w ochronie przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych gwarantują kremy z filtrem SPF 50.

Zazwyczaj stosujemy kremy z filtrem przed opalaniem, zapominamy, że powinniśmy go nanosić na ciało przed ekspozycją na słońce, również podczas spcerów, bądź prac w ogrodzie.

  • Co to jest SPF?

  • Jak dobrać faktor SPF?

Prawidłowa aplikacja

Preparat powinniśmy rozprowadzić na karku, szyi, ramionach, plecach, nogach – szczególnie od kolan po stopy, ale też nosie, uszu i ustach, które bardzo często są przez nas pomijane. Pamiętajmy by na twarz stosować kremy specjalnie do niej dedykowane, najlepiej o jak najwyższym SPF, gdyż skóra w tym miejscu jest bezpośrednio narażona na działanie promieni UV. Warstwę kremu warto odnowić po kontakcie skóry z wodą lub upływie dwóch godzin. Jest to o tyle zasadne, że w międzyczasie kosmetyk się ściera i nie jesteśmy dostatecznie chronieni.

Ilość aplikacji kosmetyku na poszczególne części ciała jest różna. Oszczędzając mililitry narażamy się na poparzenia słoneczne i czerniaka skóry - gdy stosujemy go w skąpych ilościach ochrona zapewniania przez faktor maleje nawet o 30 proc. W trosce o optymalne bezpieczeństwo nas oraz naszych dzieci, prawidłowo aplikujmy 2 miligramy na centymetr kwadratowy skóry. Sprytnym trikiem jest stosowanie na poszczególne partie ciała ilości kremu równej małej łyżeczce.

Jak dobrać faktor SPF?

Jeśli jesteś posiadaczką typowo słowiańskiej urody, tonacja twojej cery, włosów i oczu jest jasna, zaopatrz się w krem przeciwsłoneczny SPF50.
SPF30 jest zalecany szatynkom i brunetkom o śniadej skórze oraz brązowych lub zielonych oczach.
Gdy nasza skóra już nieco zbrązowieje możemy pozwolić sobie na preparat z filtrem SPF15.

Specyfika filtrów

Kremy nie są odporne ani na kontakt z wodą, ani na pot - jeśli naszym problemem jest nadmierne pocenie, warto rozważyć filtry chemiczne. W używaniu są dużo wygodniejsze i bardziej wytrzymałe, nie ścierają się tak łatwo, nie pozostawiają na skórze efektu "bielenia". Łączą się z czystą skórą po upływie kwadransu od rozprowadzenia. Dodatkową zaletą jest to, iż po nałożeniu po tym czasie makijażu, tego typu krem nadal nas chroni. Po dwóch, maksymalnie czterech godzinach ponawiamy aplikację, przedtem zmywając makijaż, jako że faktory ulegają rozkładowi,.

Natomiast filtry mineralnie nie łączą się skórą. Ich działanie polega na odbijaniu promieni UV, w przeciwieństwie do filtrów chemicznych muszą stanowić wierzchnią warstwę i nie wymagają przy każdym rozprowadzaniu ponownego zmywania i nakładania makijażu. Niestety filtry mineralne chronią nas przed promieniami UVA słabiej od chemicznych.

Obecnie nie tylko kremy zawierają filtry SPF. Mamy też  balsamy, mleczka, podklady, a nawet kosmetyki do pielęgnacji włosów z filtrami SPF. Chces się dowiedzieć więcej? poznaj - SPF - Kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną

opalanie ochrona przeciwsłoneczna filtry UV
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Agnieszka
Ocena:
Cenne uwagi mimo że już po sezonie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach