44 283 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Jak skutecznie pozbyć się wzdęć? Najlepsze preparaty dostępne na rynku

Jak skutecznie pozbyć się wzdęć? Najlepsze preparaty dostępne na rynkuJak skutecznie pozbyć się wzdęć? Najlepsze preparaty dostępne na rynku
Nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach powoduje dyskomfort w postaci uczucia pełności, powiększenie obwodu brzucha (wzdętego "jak balon"), wiatry o nieprzyjemnym zapachu oraz uczucie bulgotania i przelewania się w jamie brzusznej. Dolegliwość ta jest zwykle objawem niestrawności i dotyka ludzi w różnym wieku - od niemowlaka po seniora. Niemniej jednak są skuteczne sposoby na pozbycie się wzdęć, które warto poznać by nie cierpieć z powodu tej nieprzyjemnej dolegliwości.
 

Wzdęcia - skąd się biorą

Jak już zostało powiedziane wzdęcia są objawem swego rodzaju niestrawności. Pojawiają się najczęściej w wyniku:
- spożywania produktów wzdymających - np. grochu, fasoli, kapusty, tłustego mięsa, napojów gazowanych czy pokarmów bogatych w błonnik lub cukry proste;
- zwiększonej flory bakteryjnej w jelicie cienkim;
- połykania powietrza podczas jedzenia w pośpiechu;
- chorób układu pokarmowego takich, jak np. choroby Leśniowskiego-Crohna, niewydolności wątroby czy zapalenia trzustki.

Powstawanie gazów w jelitach jest naturalnym zjawiskiem. Pojawiają się one na skutek:
- trawienia przyjmowanych posiłków - pochodzą z metabolizmu bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym;
- mówienia czy jedzenia.
Z kolei na ilość i skład gazów w jelitach ma wpływ rodzaj diety, flora jelitowa oraz perystaltyka jelit.


Wzdęcia jak leczyć

Leczenie wzdęć zwykle opiera się na przyjmowaniu leków zmniejszających ilość gazów w jelitach. Najczęściej są to różnego typu preparaty na wzdęcia dostępne bez recepty. Niemniej jednak w niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki wydawane na receptę - np. w przypadku tzw. zespołu rozrostu flory bakteryjnej nazywanego SIBO.

Oferta rynkowa preparatów na wzdęcia jest bardzo duża, a to który z nich będzie skuteczny zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości, jak również wieku czy stanu zdrowia pacjenta. W zapobieganiu występowania wzdęć dużą rolę odgrywa sama dieta i sposób spożywania posiłków - bez pośpiechu, pełnowartościowe bez nadmiaru cukrów prostych, błonnika czy napojów gazowanych, mleka, ostrych przypraw bądź tłustych i smażonych pokarmów, jak również regularna aktywność fizyczna.

W walce ze nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach można się posiłkować preparatami na wzdęcia w postaci ziół (np. mięty pieprzowej, melisy, szałwii lekarskiej czy kopru włoskiego) oraz leków i suplementów ziołowych (np. Travisto, Ibergast, Alugastrin Wzdęcia). Zioła dostępne są w formie suszu - sypkiego ziela do zaparzania, bądź w postaci herbatek ekspresowych z jednym składnikiem bądź kilkoma.

Ponadto wzdęcia można leczyć preparatami zawierających:

- symetikon i dimetikon - to organiczne związki krzemu, a preparaty je zwierające nie mają właściwości farmakologicznych, nie wchodzą w reakcję z pokarmem i innymi lekami; ich działanie ogranicza się do zmian napięcia ścian pęcherzyków gazu, które dzięki temu są szybciej rozbijane i wchłaniane; poza tym preparaty te mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (po konsultacji lekarskiej) oraz u niemowlaków (powyżej 1. miesiąca życia), a także przez osoby w okresie pooperacyjnym; bywają pomocne również przed badaniem jamy brzusznej;

- trimutyną - substancją będącą agonistą receptorów opioidowych, a więc działającą rozkurczowo na mięśnie gładkie przez co wpływającą również na działanie układu trawiennego; preparaty tego typu są zwykle zalecane w leczeniu schorzeń, którym towarzyszą wzdęcia takich, jak np. zespół jelita drażliwego;

- alweryną (leki na receptę) - substancją wykazującą działanie rozkurczające przynosząc ulgę w stanach spastycznych jelit, która jest zwykle stosowana w leczeniu innych chorób, którym towarzyszą wzdęcia.


Wzdęcia u niemowląt - najlepsze sposoby i preparaty

Nadmierne gromadzenie się gazów u niemowląt bardzo często występuje powodując dyskomfort. Dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione. popularne u dzieci są wspomniane już preparaty zawierające symetikon i dimetikon (np. Espumisan dla dzieci), które mają postać kropli. Można je podawać bezpośrednio do buzi dziecka bądź dodawać do mleka.Trzeba jednak podkreślić, że tego typu preparaty eliminują jedynie problem nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach, w przypadku jeszcze innych dolegliwości mogą okazać się niewystarczające.

Poza tym niemowlakom na wzdęcia zaleca się podawanie środków na bazie kopru włoskiego (herbatek, kropli), które rozluźniają i usprawniają pracę przewodu pokarmowego, co sprawia, że gazy łatwiej odchodzą. Innym preparatem podawanym niemowlętom na wzdęciach jest enzym laktazy w postaci kropli, który może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka. Laktaza jest naturalnie występującym w przewodzie pokarmowym enzymem odpowiedzialnym za rozkład dwucukru - laktozy. U dzieci o obniżonym poziomie laktazy dochodzi do nietolerancji laktozy skutkującej między innymi nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach. Oczywiście zanim poda się dziecku jakiekolwiek preparaty na wzdęcia warto ich wybór skonsultować z pediatrą.

Najlepsze na rynku preparaty na wzdęcia

Dostępnych bez recepty leków na wzdęcia jest dosyć dużo. Najlepszymi opiniami i skutecznością cieszą się w znacznej mierze preparaty o substancji aktywnej w postaci symetikonu i dimetikonu. Wymienia się tutaj: Espumisan (także w wersji dla niemowląt), Ulgix Wzdęcia, Esputicon, Ulgasim, Simetigast Forte, Smectagas.

W leczeniu wzdęć może okazać się pomocny aktywny węgiel (węgiel leczniczy), który działa absorbująco. Poza tym odpowiednio dobrany probiotyk także pozwoli pozbyć się wzdęć. Trzeba jednak pamiętać, że musi być to preparat zawierający szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które pomogą wyeliminować wzdęcia a przy okazji usprawnią trawienie i zwiększą odporność (np. Dicoflor, Lakcid, Acidolac Baby, Multilac Baby).


Preparaty na wzdęcia cena

Trzeba przyznać, że zdecydowana większość leków na wzdęcia jest w przystępnych cenach. W zależności od rodzaju preparatu i jego składu ceny zaczynają się zwykle kilku złotych (zwłaszcza preparatów ziołowych) do kilkunastu złotych. Nieco droższe są probiotyki.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Zielmed24, oferującym szeroki wybór preparatów na wzdęcia. 

wzdęcia wzdęcia u niemowląt wzdęcia skąd się biorą wzdęcia leczenie preparaty na wzdęcia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 283 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach