Bardzo często można spotkać się z opinią, że andropauza i menopauza to dwa identyczne procesy zachodzące w organizmach mężczyzny i kobiety. Nazywamy je przekwitaniem lub po prostu starzeniem się. Nic bardziej mylnego. Podczas gdy kobieta traci możliwości rozrodcze i staje się bezpłodna u mężczyzn nic się nie kończy. Jak więc stwierdzić, że wchodzi się w okres przekwitania?
Jakie są pierwsze objawy menopauzy?
Jak wygląda przekwitanie?
Menopauza jest terminem, który oznacza ostateczne wygaśnięcie czynności jajników. Oznacza to koniec procesu owulacji i utracenie przez kobietę tym samym możliwości rozrodczych. Bardzo często nawet same kobiety mylą menopauzę z klimakterium. Klimakterium to natomiast nic innego jak okres poprzedzający menopauzę. Towarzyszą mu pewne symptomy jak przemęczenie, nieregularne miesiączki aż po ich ustanie. Podczas gdy objawy menopauzy są powszechnie znane, bowiem odznaczają się charakterystycznymi zjawiskami : stanami depresyjnymi, osłabieniem libido, uderzeniami gorąca, przemęczeniem, bezsennością, dusznością, nadmierną potliwością, bezsennością. To z andropauzą nie jest już tak łatwo. Wprawdzie proces ten także związany jest ze zmianami hormonalnymi następującymi stopniowo w organizmie mężczyzny tak jak u kobiety, to jednak nie jest on tak jednoznaczny i charakterystyczny. Zarówno w organizmie kobiety jak i mężczyzny zachodzi proces spadku poziomu hormonów. U kobiet spada poziom estrogenu, co objawia się suchością w okolicach intymnych, współżycie zaczyna sprawiać dyskomfort, a nawet ból, stąd spadek zainteresowania seksem. U mężczyzn natomiast spada poziom testosteronu, jednak następuje to bardzo wolno i stopniowo, nie tak gwałtownie jak u kobiet. Mężczyźni zaczynają odczuwać wówczas większe zmęczenie, bóle mięśniowo – stawowe, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, mniejsze zadowolenie z życia, brak motywacji do dalszych działań, czasami problemy z erekcją. Nie są to jednak na tyle spektakularne zmiany i często utożsamia się je po prostu z naturalnym procesem starzenia się.
Podczas gdy kobiety w tym czasie regularnie odwiedzają lekarza, kontrolują swój stan i mają większą świadomość zmian zachodzących w swoim organizmie, mężczyźni nie chodzą do lekarza z tymi dolegliwościami, nie rozmawiają na ten temat i często radzą sobie z nimi sami. Nieczęsto zdarza się, że mężczyzna zdaje sobie sprawę, że jego dolegliwości można łagodzić tak jak w przypadku menopauzy u kobiet.
Naturalne procesy przekwitania jakimi są andropauza i menopauza to nie choroba, dlatego nie należy się ich obawiać. Trzeba mieć wiedzę na ich temat, aby móc łatwo zdefiniować i określić zmiany zachodzące w organizmie i skutecznie sobie radzić z dolegliwościami wówczas występującymi. Ważne jest aby optymalnie zadbać wtedy o swoje zdrowie, regularnie się badać i kontrolować. Przyjmować odpowiednie leki i suplementy diety, stosować terapię zastępczą, prowadzić zdrowy tryb życia. Można sprawić, że życie w tym czasie wcale nie musi być trudne i nie do zaakceptowania. Po złagodzeniu wielu dokuczających objawów można jeszcze wiele lat cieszyć się życiem, spędzanym aktywnie i radośnie.
Co o tym sądzisz?