45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak rozpoznać chorobę bostońską?

Jak rozpoznać chorobę bostońską?Jak rozpoznać chorobę bostońską?

Coraz częstszą wśród polskich dzieci chorobę bostońską wywołują etnowirusy przenoszone przez ślinę i dotyk. Zapadają na nią maluchy do 10 roku życia a w niektórych przypadkach również starsze dzieci a nawet osoby dorosłe. Łatwo przy tym pomylić ją z ospą wietrzną czy zwykłym przeziębieniem.

  • Co to jest choroba bostońska?

  • Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Po czym poznać tą zagadkową chorobę?

  • Wysoka, dochodząca nawet do 39 stopni gorączka, która mija w ciągu trzech dni.
  • Towarzyszy jej ból gardła spowodowany powstawaniem w jego obrębie bolesnych pęcherzy. Dlatego warto kontrolować stan gardła i jamy ustnej dziecka. W przypadku choroby bostońskiej zobaczymy pęcherze widoczne również w ustach. Przy zwykłym przeziębieniu czy zapaleniu gardła obserwować możemy za to zaczerwienienie gardła, powiększone migdałki i inne typowe objawy.
  • Głównym objawem, który pozwala odróżnić chorobę bostońską od przeziębienia, są wypryski pojawiające się na stopach, dłoniach i w okolicach ust a w niektórych przypadkach również w okolicach genitaliów.

Choroba bostońska bywa mylona z ospą wietrzną z uwagi na czerwone plamy występujące na ciele chorego. Jak rozróżnić te dwie przypadłości? Po pierwsze, w przypadku „bostonki” mamy do czynienia z wypryskami a nie z pękającymi pęcherzami. W początkowej fazie jednak zmiany skórne wyglądają bardzo podobnie. Dlatego warto też sprawdzać, gdzie się pojawiają. Zmiany na brzuchu, całej twarzy czy nogach świadczą o tym, że mamy do czynienia z ospą, a nie z chorobą bostońską, zwaną też „chorobą stóp, dłoni i ust".

Dzieci chorujące na chorobę bostońską często odmawiają picia. Aby uniknąć odwodnienia, warto podawać im wodę i herbaty ziołowe. Przy okazji pozwala to sprawdzić, czy mamy do czynienia z „bostonką”, czy z zapaleniem gardła. Osoby chorujące na podrażnienia gardła chętnie piją ciepłe napoje. Przy bostonce w obrębie gardła powstają bolesne pęcherze, dlatego mały pacjent może odczuwać ból i odmawiać picia herbaty czy wody z cytryną. W takim wypadku warto podawać chłodną wodę.

  • Choroba bostońska rzadko występuje zimą a główne zachorowania mają miejsce od kwietnia do października, co również ułatwia rozpoznanie objawów.

  • Ponieważ „bostonka” należy do chorób zakaźnych, źródłem choroby prawdopodobnie będzie przedszkole, szkoła czy plac zabaw. W takim wypadku przy pierwszych objawach warto poradzić się pozostałych rodziców. Prawdopodobnie w ten sposób łatwiej będzie ustalić, czy nasze dziecko zaraziło się chorobą bostońską, czy zwykłą grypą.

  • Zdarza się, że do miesiąca po przebytej choroby następuje jej nawrót. To charakterystyczny objaw, kolejny który pozwala odróżnić ją od innych schorzeń.

 

 

dzieci choroby zakaźne leczenie zdrowie wirusy objawy bostonka choroba bostońska

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach