45 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 991 produktów w 209 kategoriach

Jak radzić sobie z przepukliną? Poznaj alarmujące symptomy przepukliny!

Jak radzić sobie z przepukliną? Poznaj alarmujące symptomy przepukliny!Jak radzić sobie z przepukliną? Poznaj alarmujące symptomy przepukliny!

Przepuklina brzuszna dotyczy przedostania się otrzewnej wraz z częściami jelita, poprzez przerwane powłoki brzuszne położone w warstwie mięśniowo-powięziowej. W tej odmianie przepukliny najbardziej narażone są na jej wystąpienie okolice pachwin oraz pępka.

  • Jakie są objawy przepukliny brzusznej?

  • Jak leczyć przepuklinę brzuszną?

Podczas prostych czynności, jak odkaszliwanie czy kichnięcie dochodzi do naprężeń i zmiany ciśnienia we wnętrzu jamy brzusznej, w związku z czym niekiedy zdarza się, że owe wyczulone punkty zdają się nie wytrzymywać. Przepuklina brzuszna u pań powstaje w kanale udowym z uwagi na osłabienie tego punktu na ciele po porodach, natomiast u mężczyzn w kanale pachwinowym, przez który przebiega nasieniowód. Obie płci w równym stopniu narażone są na przepuklinę pępkową i tzw. kresy białej, która jest linią łączącą mięśnie umiejscowione w brzuchu.

Grupy ryzyka i alarmujące symptomy

Przepuklina brzuszna objawia się poprzez:

  • niewielką bolesność w pachwinie, która ma związek z wypróżnieniem lub pracą fizyczną,
  • ból brzucha mogący sugerować wrzody,
  • nieznaczne uwypuklenie podczas śmiechu, które początkowo jest zdolne cofać się samoistnie, lecz z czasem nie jest to możliwe. Stanowi to ostatni moment na konsultację z chirurgiem.

Narażone na przepuklinę brzuszną są w szczególności osoby starsze, a także mężczyźni intensywnie ćwiczący na siłowni, ciężko pracujący oraz z przerostem prostaty.

Jak powstaje przepuklina?

We wspomnianych na wstępie słabych punktach tworzy się otwór w powłokach jamy brzusznej, zwany „wrotami przepukliny”. W miejscu tym otrzewna poprzez tkanki doprowadza do powstania przepuklinowego kanału i worka przepukliny, do którego przemieszcza się zawartość przepukliny, którym na ogół jest część jelita cienkiego. Wynikające z tego zapętlenie jelit stwarza ogromne zagrożenie dla kondycji osoby cierpiącej na przepuklinę. Jedyną możliwością wyleczenia jest operacja, ponieważ przepuklina brzuszna nie jest zdolna cofnąć się samoistnie.

Przepukliny nie wolno pozostawiać samej sobie, gdyż może ona uniemożliwić przemieszczanie się treści żołądkowej. W następstwie tego możliwa jest martwicy jelit.

Leczenie operacyjne

Osoby dorosłe, u których rozwija się przepuklina pępkowa przeprowadza się operację, która polega na wzmocnieniu powłok brzusznych we wrażliwych miejscach. Operacja jest bezpieczna, a co ciekawe, chorzy na ogół już nazajutrz po niej wypisywani są ze szpitala. Oczywistym zaleceniem wydaje się być odpoczynek i nieprzeciążanie pracą w czasie paru tygodni po operacji. Podczas wykonywania operacji wykorzystuje się siateczki wykonane z tworzyw sztucznych oraz zakłada mocne szwy.

przepuklina przepuklina objawy przepuklina pępkowa przepuklina brzuszna przepuklina pachwinowa objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 991 produktów w 209 kategoriach