Otępienia starcze – jak sama nazwa wskazuje – dotyczą częściej osób starszych. Powodują pewnego rodzaju upośledzenie funkcji poznawczych, w tym problemy z rozpoznawaniem, zapamiętywaniem i przypominaniem. Większość z tych zaburzeń można zatrzymać. Można również je leczyć i pracować nad kondycją osoby starszej. Nie jest to objaw „starości”, który musimy zaakceptować.
Co to są otępienia starcze?
Jak pomóc komuś z otępieniem starczym?
Różnego rodzaju otępienia
Najwięcej objawów otępienia starczego wywoływanych jest przez chorobę Alzheimera. Jest to zaburzenie dobrze znane w społeczeństwie. Charakteryzuje się oczywiście w głównej mierze problemami pamięciowymi. Co jednak ważne, występują tutaj również zaburzenia na tle zachowania, osobowości czy szybkie zmiany nastroju osoby chorej. Kolejnym często występującym otępieniem jest otępienie z ciałami Lewy’ego. Tutaj dochodzą ponadto pewne zaburzenia w strefie ruchowej. Lekarz może również rozpoznać nadwrażliwość na leki neuroleptyczne i postawić właśnie taką diagnozę. Najrzadziej chyba spotkać się można z Zespołem Picka, który charakteryzuje się bardzo dziwnymi dla otoczenia objawami, w szczególności pewnymi zaburzeniami w strefie seksualnej i religijnej. Osoba chora może również cierpieć na tzw. „zbieractwo”.
Należy także pamiętać, że również inne choroby, w tym np. choroba Parkinsona, mogą powodować pewne objawy otępienne.
Sposoby pracy z osobą starszą. Jak pomóc bliskim?
- Zaangażować ich w życie rodziny. Niech osoby takie, jak najdłużej przebywają z innymi członkami rodziny, w tym z dziećmi. Należy je angażować do wszelkiego rodzaju wspólnych prac domowych np. gotowania obiadu czy sprzątania biblioteczki.
- Książki. Czytanie książek, artykułów prasowych czy nawet popularnych „brukowców” może osobie starszej pomóc w doskonaleniu jej funkcji kognitywnych. Poprawi to pamięć, koncentrację, da tematy do rozmowy, które można wykorzystać w kontaktach z innymi.
- Zapewnienie towarzystwa. Częściej na otępienie starcze chorują osoby osamotnione, które nie spotykają się z innymi ludźmi. Przymus interakcji, rozmowy, znalezienia własnych wniosków i argumentów – nawet w rozmowie online (istnieją specjalne fora dla seniorów) – daje mózgowi sporo nowych informacji do przetworzenia oraz pobudza szare komórki do działania.
- Odpowiednia dieta. Osoby starsze często zaczynają bardzo mało jeść lub jedzą ciągle te same, przewidywalne potrawy. Należy taką dietę znacznie urozmaicić, by nie doprowadzić do niedoboru jakiegokolwiek składnika pokarmowego. Można wzmacniać układ nerwowy również odpowiednimi suplementami.
- Ćwiczenia intelektualne. Warto taką osobę zachęcić do jakiegoś nowego hobby, czy chociażby do rozwiązywania rebusów, krzyżówek, czy zadań przez nas wymyślonych. Wszystko to stymuluje układ nerwowy, a tym samym hamuje postępy otępienia.
- Leczenie depresji. Leki przeciwdepresyjne mogą "postawić" osobę starszą na nogach, a tym samym pozbyć się jednej z częstych przyczyn otępień - głębokiej samotności i depresji.
Co o tym sądzisz?