45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak prawidłowo dbać o serce? Aż 10 wskazówek!

Jak prawidłowo dbać o serce? Aż 10 wskazówek!Jak prawidłowo dbać o serce? Aż 10 wskazówek!

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Bardzo często odnosimy się do niego w kulturze i popkulturze, w zdaniach używanych w życiu codziennym. W naszych umysłach serce konkuruje z mózgiem o rolę najważniejszego organu. Faktem jest, że należy o nie odpowiednio dbać, aby uchronić je przed różnego rodzaju schorzeniami i chorobami, a przy tym zachować dobre zdrowie na dłużej.

 • Jak dbać o serce?

 • Jak dbać o układ krążenia?

Jak prawidłowo dbać o serce i układ krążenia? 10 prostych wskazówek

 1. Unikaj tłustych potraw. Rzadziej spożywaj potrawy smażone, częściej gotowane na parze. Wprowadź do swojej diety więcej pozytywnych tłuszczów pochodzących np. z orzechów, awokado czy oliwy z oliwek.
 2. Spożywaj więcej błonnika, ponieważ oprócz funkcji wspomagających pracę jelit, działa on również prozdrowotnie na serce i obniża ryzyko zawału serca. Dziennie powinno się spożywać około od 25 do 35g błonnika. Częściej należy wybierać ciemny chleb, z dużą ilością ziaren czy płatki pełnoziarniste do mleka. Pomoże to również w profilaktyce innych chorób sercowo-naczyniowych.
 3. Zacznij pić zieloną herbatę. Świetnie działa ona na układ krążenia zmniejszać poziomy „złego” cholesterolu. Tym samym zielona herbata pomaga w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy.
 4. Spożywaj więcej kwasów omega-3. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach, ale jeśli nie lubisz ryb, możesz również udać się do apteki po odpowiednie suplementy diety. Kwasy omega-3 mają naprawdę ogromne znaczenie dla prawidłowej profilaktyki chorób serca, ponieważ spożywanie ich chociaż raz w tygodniu obniża ryzyko zawału aż o 52%!
 5. Uprawiaj sport. Aktywność fizyczna wspomaga funkcje układu krwionośnego. Serce podczas wysiłku fizycznego zaopatrywane jest w większe ilości tlenu i składników odżywczych, a to poprawia jego wydolność. Poza tym ćwiczenia pozwalają obniżyć stężenie cukru we krwi czy poziomy złego cholesterolu.
 6. Odpoczywaj i śpij dobrze. Choroby serca bardzo często powstają, jako odpowiedź na zbyt mocny stres, niedosypianie, pracę ponad normę, zarywanie nocy. Każdego dnia wygospodaruj sobie przynajmniej godzinę dziennie na odpoczynek, obejrzenie ulubionego filmu, czy aromatyczną kąpiel. W ciągu nocy śpij około 7-8 godzin.
 7. Pomoże Ci również czerwone wino. Uważa się, że picie jednej lampki czerwonego wina do obiadu pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania na wiele chorób układu krążenia i serca.
 8. Wybieraj gorzką czekoladę. Po pierwsze nie zawiera ona dużych ilości cukru, a poza tym badania wskazują na to, że gorzka czekolada o zawartości przynajmniej 70% kakao świetnie oddziałuje pozytywnie na pracę i zdrowie serca.
 9. Jedz mniej słodyczy. Dzięki temu obniżysz ciśnienie krwi, a przy okazji również poziom cukru we krwi. Unormuje to pracę serca, które będzie dzięki temu zdrowsze i bardziej wytrzymałe.
 10. Jedz dużo owoców i warzyw. Szczególnie polecanymi owocami są jabłka, ponieważ pomagają w obniżaniu „złego” cholesterolu.
serce układ krążenia
Komentarze
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Ja postawię chyba na czerwone wino, bo lubię, a stanowczo za rzadko po nie sięgam.
Odpowiedź
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: Martyna
Ocena:
Cenne porady, kilka z nich już stosuję, inne postaram się wcielić w życie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach