45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak poradzić sobie z zespołem suchego oka?

Jak poradzić sobie z zespołem suchego oka?Jak poradzić sobie z zespołem suchego oka?

Masz czasem wrażenie, że pod powiekami zalega warstwa piasku? A może odczuwasz coś co można nazwać uczuciem ciężkości powiek? Być może twoje oczy nie wytwarzają odpowiednio dużo filmu łzowego, co skutkuje syndromem suchego oka.

Czym jest zespół suchego oka?

Uczcie pieczenia, wrażenie, że pod powieką znajduje się piasek, zaczerwienione oczy czy swędzenie mogą być objawem schorzenia oka takiego jak zapalenie spojówek, ale znacznie częściej wskazują na tak zwany zespół suchego oka.

Suche oko diagnozuje lekarz okulista. Zazwyczaj używa się do tego prostego testu. Lekarz wkłada pod dolną powiekę specjalny paseczek, dzięki któremu sprawdzi, ile łez zbierze się w trakcie badania. Po 5 minutach może odczytać pomiar. Jeśli pomiar wskazuje mniej niż 15mm płynu znaczy to, że nasze oko nie wytwarza go wystarczająco dużo.

Czym są nasze łzy?

Naturalnie nasze oczy w ciągu doby wytwarzają tak zwany film łzowy. Jest to warstwa złożona z naszych łez, która nawilża i chroni delikatną powierzchnię oka. Człowiek zaczyna wytwarzać łzy już po pierwszym miesiącu życia. Zapewniają barierę ochronną przed kurzem, bakteriami, a także przez urazami mechanicznymi.

Wszyscy wiemy, że łzy są słone, muszą więc składać się z wody i soli. Jednak to nie wszystko. Oko to bardzo złożony organ. Jest bardzo delikatny, a chroni go tak zwany film łzowy, na który de facto składają się aż trzy warstwy substancji:

  • Warstwa lipidowa – zewnętrzna, składa się z tłuszczu, który zabezpiecza przed wyparowaniem łez z powierzchni oka.
  • Warstwa wodna – środkowa, odżywia i nawilża oko.
  • Warstwa mucynowa – wewnętrzna, sprawia, że film łzowy przylega do powierzchni oka.


Film łzowy to więc nie tylko woda i sól, ale też tłuszcze i odpowiedni białka.

Czym jest spowodowane?

Jeśli łez pojawia się za mało lub mają nieodpowiedni skład i nie zapewniają odpowiedniego nawilżenia oczy szczypią, łzawią, pojawia się zaczerwienienie i ogólny dyskomfort. Suchość oka może powodować również ból gałki ocznej, a nawet doprowadzić do uszkodzeń rogówki a także wewnętrznej strony powiek.

Zaburzenie wydzielania łez może być spowodowane przez:

  • Alergie.
  • Przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma, które zapychając się nie pozwalają na wydostanie się łez.
  • Praca przy monitorze komputera.
  • Noszenie soczewek kontaktowych.
  • Okres rekonwalescencji po zabiegach okulistycznych.


Zespól suchego oka jest najczęściej występującą dolegliwością okulistyczną. Oczy są zmęczone, przekrwione i łzawią. Nie jest to przypadłość groźna dla zdrowia, ale wpływa na obniżenie naszego komfortu życia i jakości widzenia. Diagnoza powinna odbyć się w gabinecie lekarza okulisty, aby wykluczyć inne schorzenia, jak wspomniane wcześniej zapalenie spojówki. Lekarz zbada ilość i jakoś filmu łzowego, które wytwarza oko i postawi odpowiednią diagnozę.

Sztuczne łzy na suche oko

Suchość oka to częsta przypadłość i z pewnością w bliskim otoczeniu nie my jedni na nią cierpimy. Dlatego też na rynku dostępnych jest szereg preparatów i kropli, które pomogą się z nią uporać. Ważne jest by dobrać odpowiedni lek do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na skład i konsystencję. Najprostszym rozwiązaniem może się wydawać użycie soli fizjologicznej, ponieważ zawiera to co nasze łzy: wodę oraz sól. Jednak łzy to nie tylko te dwa składniki, a sól fizjologiczna nie jest odpowiednim preparatem.

Krople, które stosuje się w przypadku zespołu suchego oka nazywa się potocznie „sztucznymi łzami”. Mogą zawierać wiele substancji nawilżających, ale najlepiej stosować te, które jak najbardziej imitują naturalnie substancje naszego organizmu. W wielu kroplach można spotkać konserwanty. Są to bezpieczne środki, które zapewniają, że krople będą odpowiednie do stosowanie na powierzchni oka, jednak wiele osób wykazuje reakcje alergiczne na substancje konwersujące. Konserwanty mogą również uszkadzać powierzchnię soczewek kontaktowych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem są sztuczne łzy bez konserwantów, oraz sprzedawane w jednorazowych a przez to higienicznych ampułkach.

Najlepsze sztuczne łzy to te, które będą imitowały zachowanie filmu łzowego oraz zapewnią dodatkową ochronę. Takimi kroplami są na przykład krople do oczu z kwasem hialuronowym Bepanthen Eye. Kwas hialuronowy występuje tu w postaci soli sodowej, która dzięki wysokiej lepkości dłużej utrzymuje się na powierzchni oka, zupełnie jak film łzowy. Jest to substancja naturalnie produkowana przez ludzki organizm w skórze, stawach oraz oczach. Krople te zawierają jeszcze prowitaminę B5, która posiada zdolność wiązania wody, a więc posiadają podwójną siłę nawilżania. Dzięki temu, że są to krople do oczu bez konserwantów mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby noszące soczewki kontaktowe.

zespół suchego oka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach