45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak poradzić sobie z problemem zmęczonych nóg?

Jak poradzić sobie z problemem zmęczonych nóg?Jak poradzić sobie z problemem zmęczonych nóg?

Coraz więcej osób skarży się na uczucie ciężkości nóg. Przyczyn problemu można doszukiwać się m.in. w biernym trybie życia czy ubogiej w wartości odżywcze diecie. Co robić, aby dolegliwość ta nie zamieniła się w poważne schorzenia i w jaki sposób ulżyć swoim nogom?

Przyczyny ciężkości nóg

Zmęczenie nóg może mieć różnorakie podłoże, ale najczęstszym jego źródłem jest nieprawidłowe krążenie krwi. Znaczący wpływ na kondycję nóg posiada prowadzony przez nas tryb życia. Przypadłość ta dotyka zarówno osoby, które na co dzień pracują na stojąco lub odwrotnie - spędzają wiele godzin siedząc przed komputerem. Innym czynnikiem, który przyczynia się do zmęczenia kończyn jest brak aktywności fizycznej, a także niewłaściwa dieta. Ciężkość nóg może też wystąpić u osób zmagających się z otyłością. Na odczuwanie dolegliwości przemęczonych nóg narażone się także kobiety w trakcie menopauzy - w tym przypadku "winowajcą" są zmiany hormonalne. Wreszcie przypadłość ta może mieć podłoże genetyczne.

Nie bagatelizuj problemu!

Jeśli zbagatelizujemy sygnały od naszego układu krwionośnego, objawiające się w postaci uczucia ciężkości nóg, w przyszłości mogą nas dotknąć przykre konsekwencje w postaci choroby żylakowej.


Co zatem robić, by zmniejszyć dolegliwości zmęczenia nóg i zabezpieczyć się przed chorobą? Kluczem jest rezygnacja ze złych przyzwyczajeń i wyrobienie w sobie dobrych nawyków. Oto krótka lista przykładowych zaleceń:

  • wprowadź do diety błonnik i zwiększ spożycie wody - błonnik pozytywnie wpłynie na pracę jelit, która w przypadku zaburzonej równowagi może źle działać na układ krążenia. Woda z kolei usuwa toksyny i nawilża od środka. Bogate w błonnik są m.in. suszone owoce i warzywa strączkowe
  • unoś nogi do góry - podczas spania układaj nogi nieco wyżej od reszty ciała, np. kładąc je na poduszce
  • nie zastygaj długo w jednej pozycji - zwłaszcza w pracy unikaj zakładania nogi na nogę, gimnastykuj palce i napinaj mięśnie nóg
  • ubieraj się komfortowo - zakładaj wygodny, niezbyt obcisły strój nie ogranicza swobodnego przepływu krwi
  • noś wygodne i dobrze dopasowane buty - unikaj, jeśli to możliwe, chodzenia w obuwiu na wysokich obcasach (najmniej obciążający dla nóg jest obcas o wysokości 2-5 cm)
  • zaktywizuj się! - regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję i przepływ krwi w organizmie. Ulgę zmęczonym nogom przyniosą szczególnie takie ćwiczenia jak: jazda na rowerze, jogging czy pływanie
  • rzuć palenie - nikotyna wpływa destrukcyjnie na układ krwionośny - zwęża naczynia krwionośne i może powodować zakrzepy
  • stosuj leki zwalczające objawy niewydolności krążenia żylnego, takie jak np. Diosminex

Jak działa Diosminex?

Diosminex to preparat do stosowania w przypadku niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego. Jego działanie jest kompleksowe - zwiększa bowiem napięcie w żyłach, podnosi wytrzymałość układu naczyń krwionośnych, jednocześnie ogranicza zastój w naczyniach żylnych, zmniejsza rozszerzanie się żył i przepuszczalność naczyń włosowatych.

Substancją czynną leku jest diosmina, która chroni naczynia krwionośne, w szczególności żyły, równocześnie sprawia, że nabierają one większej elastyczności. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Uwaga! Preparat nie może być stosowany przez osoby z nadwrażliwością diosminy lub innych składników leku.

Dokuczliwego uczucia ciężkości nóg można się pozbyć poprzez zmianę stylu życia i stosowanie dobrych nawyków. Dbałość o kondycję nóg nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, ale także będzie elementem profilaktyki żylaków.

 

Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: marta
Ocena:
stosuję diosminex już jakiś czas i rzeczywiście jest trochę lepiej, chyba warto
Odpowiedź
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: Agata
Ocena:
Bardzo dobrą i wspomnianą tu metodą jest odpoczywanie z uniesionymi wyżej nogami. Polecam, mnie pomaga.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach