45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak poradzić sobie z bólem brzucha u malucha?

Jak poradzić sobie z bólem brzucha u malucha?Jak poradzić sobie z bólem brzucha u malucha?

Wszystkie dzieci płaczą, ale niektóre robią to częściej niż inne. Płacz jest jedynym znanym dzieciom sposobem za zawiadomienie świata wokół, że coś jest nie tak,  oznajmiają nim swoje potrzeby i uczucia. Jednym z podstawowych i niestety często występujących u maluchów powodów do płaczu jest ból brzucha. Ból brzucha może być całkiem niewinny, poprzez taki, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie waszemu dziecku. Może pojawiać się z różnych powodów, trwać chwilę w postaci skurczów, lub męczyć maluszka całymi godzinami. Jak sobie wówczas radzić, jak pomóc  małemu człowiekowi przetrwać ten trudny okres. Czy iść od  razu do lekarza czy jeszcze zaczekać?

  • Jak radzić sobie z kolką u niemowląt?

  • Jak uspokoić dziecko z kolką?

Jednym z najczęściej występujących powodów bólu brzucha u małego dziecka jest kolka. Płacz dziecka trwający od godzin popołudniowych, aż do późnego wieczora, różniący się od zwykłego płaczu tym, że bardzo trudno uspokoić maluszka powinien na zasygnalizować, że mamy do czynienia z kolką. Wielu rodziców jest przerażonych taka diagnozą i nie pomaga pocieszanie lekarzy, że maluch z tego wyrośnie. Po pewnym czasie kolka mija ale do tego czasu można zastosować kilka metod, które ułatwią maluchowi zasypianie i zapewnią komfort, a rodzicom pomogą przetrwać ten trudny czas.

Powodów występowania kolki może być kilka, choć nie ma dowodów jednoznacznych co ją wywołuje. Jednak drogą eliminacji przyczyn możemy całkowicie wyeliminować ból brzucha z życia malucha. Niektórzy sądzą, że ból brzucha związany z kolką spowodowany jest tym co je mama. Pokarm może wywoływać reakcje alergiczne u dziecka i powodować ból brzucha. Tak często dzieje się w przypadku produktów mlecznych, potraw zawierających ostre przyprawy. Pokarm matki jest najzdrowszy dla maluszka, ale trzeba uważać na własną dietę, by nie zaszkodzić delikatnemu małemu brzuszkowi. Dieta większego dziecka, które nie ssie już piersi także powinna być dobrze dobrana, a rodzice powinni obserwować jak dieta wpływa na układ trawienny dziecka.  Nie możemy jednak wyeliminować wszystkiego z jadłospisu naszej pociechy. Skuteczną metodą łagodzenia bólu brzucha spowodowanego nadmierną ilością gazów w jelitach jest masaż. To bardzo prosta i skuteczna metoda, dająca ogromną ulgę dziecku.

Należy położyć malucha na plecach i masować brzuszek okrężnym ruchem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż działa także uspokajająco na dziecko. Można również ugiąć nóżki dziecka w kolanach i delikatnie dociskać je do brzuszka. Taka gimnastyka uwolni gazy nagromadzone w brzuchu. Kiedy dziecko płacze każdy rodzic pragnie je szybko uspokoić i spowodować by się uśmiechnęło. Niestety dziecko cierpiące z powodu bólu brzucha nie bardzo ma na to ochotę. Pomoże w tym częste noszenie na rękach w pozycji pionowej. Siła grawitacji jak zwykle bywa pomocna. Pomoże ona szybciej trawionemu jedzeniu przejść przez układ trawienny i nie będzie zalegać niepotrzebnie w żołądku powodując szereg dolegliwości gastrycznych. Dolegliwości związane z bólem brzucha mogą być złagodzone herbatką koperkową, ma ona działanie odgazowujące i łagodzące. Jest smaczna i dobrze tolerowana przez dzieci. Powinna się znaleźć jako podstawowy element ratowniczy w przypadku problemów z brzuszkiem. Zawsze można sięgnąć także po dostępne na rynku środki uśmierzające ból, ale należy pamiętać aby nigdy nie robić tego bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli ból brzucha mimo zastosowanych przez ciebie metod jego leczenia, nie zmniejsza się, lub nasila i trwa coraz dłużej koniecznie zabierz malucha do lekarza.

brzuch kolka ból brzucha u dziecka bolący brzuch
Komentarze
Dodano: 16 Październik 2016
Autor: Karol
Ocena:
Kolka u dzieci jest straszna, Syn to przechodził, jak był mały i myślałem wtedy, że oszaleję przez ten ciągły płacz.
Odpowiedź
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Mama Marcelka
Ocena:
U mnie na ból brzucha u dziecka pomogła herbatka koperkowa.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach