45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak poprawić słuch? Poznaj naturalne sposoby

Jak poprawić słuch? Poznaj naturalne sposobyJak poprawić słuch? Poznaj naturalne sposoby

W aptekach są dziesiątki preparatów na poprawę stanu oczu czy jamy ustnej. Tymczasem jeden z najważniejszych organów, czyli uszy, często pozostaje nieco w tyle. A jednak istnieją sposoby na poprawę stanu słuchu w zaciszu własnego domu.

Pierwszym, co powinniśmy zrobić, jeśli gorzej słyszymy, jest dokładne wyczyszczenie uszu. Ważne jednak by wiedzieć, jak poprawnie to robić. Wbrew pozorom wkładanie patyczka do uszu głęboko i mocne kręcenie nim może zrobić więcej szkody, niż pożytku! Często właśnie przez takie działanie uszkadzany zostaje nerw słuchowy lub bębenek i właśnie to powoduje, że słuch się pogarsza. Dlatego lepiej jest delikatnie myć uszy. Można do tego również używać specjalnych roztworów wody morskiej. Coraz popularniejsze jest też świecowanie uszu. Aby je wykonać potrzebne nam będą specjalne „świece” - kawałki pokrytego woskiem materiału, zwiniętego w trąbkę. Taki materiał wkłada się do ucha cieńszym końcem a drugi podpala a następnie przez kilka minut trzyma w uchu. Dzięki ciśnieniu i ciepłu uszy zostają przetkane i oczyszczone z zalegającej woskowiny. Towarzyszy temu wyraźne uczucie lekkości i czystości w obrębie uszu.

  • Jak poprawić słuch?

  • Jak czyścić uszy?

Zmiana stylu życia

Jeśli mamy już pewność, że uszy nie są zatkane z powodu zanieczyszczeń, pozostaje nam zadbanie o właściwy stan nerwów słuchowych. Niestety, na rynku jest niewiele tabletek przeznaczonych specjalnie do tej części ciała. Często musimy działać na własną rękę. Zdarza się, że na pogarszający się słuch skarżą się osoby, które źle się odżywiają, nadużywają alkoholu i unikają warzyw i owoców. Powód? Nerwy słuchowe, podobnie jak inne nerwy w naszym ciele, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują szeregu składników odżywczych. Jeśli ich zabraknie, stan słuchu może się pogarszać.

Minerały na słuch

Co więc robić? Najlepiej zacząć od uzupełniania niedoboru witamin i minerałów. Najważniejsza powinna być witamina C, która poprawia krążenie krwi, również w obrębie uszu i przewodów słuchowych a do tego je wzmacnia. Następnie warto zadbać o ilość wzmacniającej nerwy (również słuchu) witaminy PP a także magnezu. Ważna będzie też witamina A i nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że przewody słuchowe są mniej narażone na uszkodzenia i dłużej zachowają młodość. Jeśli taka kuracja po kilku miesiącach nie przyniesie rezultatów i nadal źle słyszymy, pozostaje sięgnąć po aparat słuchowy. Ale bez obaw – najnowsze modele często są bardzo dyskretne i nie rzucają się w oczy.

magnez ucho witamina C słaby słuch poprawa słuchu
Komentarze
Dodano: 24 Kwiecień 2019
Autor: a
Ocena:
Nawet Nawet
Odpowiedź
Dodano: 19 Marzec 2019
Autor: Ewa
Ocena:
Kilka razy miałam swiecowanie uszu i konchowanie - duzo silniejsze i czułam sie jak nowo narodzona i nie ma mozliwosci uszkodzenia ucha. Dla bezpieczenstwa to najlepiej sama włóz sobie do ucha swiecę lub konchę bo wtedy dokładnie wyczujesz jak głęboko możesz włożyć.
Odpowiedź
Dodano: 15 Kwiecień 2018
Autor: rozsadek
Ocena:
do Autor: Prezes Jarek W jaki sposób można uszkodzić nerw słuchowy przez świecowanie ucha? Trzeba znać budowę anatomiczną ucha by się wypowiadać a nie takie bzdury piać. Można co najwyżej poparzyć ucho zewnętrzne lub uszkodzić błonę bębenkową jak głęboko umieści się świece.
Odpowiedź
Dodano: 21 Marzec 2018
Autor: Prezes Jarek
Ocena:
Świecowanie uszu? Moja mama to zrobiła i oczywiście jak należało się spodziewać - uszkodziła sobie nerwy słuchowe w obu uszach, po czym zaczęła głuchnąć w zaskakującym tempie. Dziś mamy z nią ogromny problem. NIGDY TEGO POD ŻADNYM POZOREM NIE RÓBCIE!!! Propagatorów tej głupoty należało by surowo karać!!!
Odpowiedź
Dodano: 20 Grudzień 2016
Autor: Mieczysław
Ocena:
Miałem zamiar wyświecować sobie uszy ale lekarze laryngolodzy odradzają. Twierdzą, że może to grozić pogorszeniem a nawet utratą słuchu. I bądź tu mądry. A ja myślę jednak, że powinno pomóc. Badanie laryngologiczne wykazało, że uszy są czyste, ale w lewym błona bębenkowa jest nieco wgnieciona do środka i słyszę jakby w tym uchu było trochę wody. Przecież świecowanie wytwarza w uchu lekkie podciśnienie i powinno przywrócić błonę do właściwego położenia.
Odpowiedź
Dodano: 04 Sierpień 2016
Autor: Zenek
Ocena:
Dziękować :) Niestety o nasze najważniejsze zmysły często zaczynamy dbać dopiero wtedy, jak sie nam trochę podpsują ;( Ale nic tylko podziękować za artykuł. Dzięki temu na pewno będę bardziej dbał o uszy, bo przecież narząd słuchu to jeden z najważniejszych
Odpowiedź
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Potwierdzam. Metoda ze świecą działa wyjątkowo dobrze. Choć jest nieco dziwaczna na pierwszy rzut oka.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach