45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Jak podaje się insulinę?

Jak podaje się insulinę? Jak podaje się insulinę?

Insulinę stosuje się u diabetyków, głównie w cukrzycy typu 1. Może być podawana za pomocą zastrzyków penami lub we wlewie podskórnym z wykorzystaniem pompy insulinowej.

Insulina w cukrzycy

U chorych na cukrzycę typu 1. oraz niektórych osób z cukrzycą typu 2. stosuje się insulinę. Zapewnia to możliwość utrzymania stężenia glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Do podawania insuliny potrzebne są: igły do penów i peny lub pompa insulinowa. Lekarz zaleca stałe dawki hormonu, które są przyjmowane o określonych porach. W przypadku nagłego podwyższenia poziomu cukru, można użyć dawki korygującej.

Jak wykonać zastrzyk z insuliny?

Insulinę w zastrzykach podaje się za pomocą penów z wymiennymi wkładami insulinowymi. W wyglądzie przypominają pióro lub długopis. Wkłucie jest praktycznie bezbolesne i bardzo łatwe. Na początku należy ustawić dawkę insuliny, którą zalecił lekarz prowadzący. Następnie trzeba uchwycić fałd skóry i wbić w niego igłę pod kątem prostym. Kolejny krok to naciśnięcie przycisku, który odpowiada za wstrzyknięcie zawartości pena. Po wykonaniu zastrzyku należy zaczekać kilka sekund i dopiero potem wyjąć igłę. Sprawi to, że całkowita dawka pozostanie pod skórą i zacznie się powoli wchłaniać. Zastrzyki z insuliny najlepiej robić tam, gdzie jest dużo tkanki podskórnej, np. na udzie lub na brzuchu. Miejsca wkłuć trzeba często zmieniać, aby nie pojawiły się zrosty. To nadmierna ilość naskórka, który musi się szybko regenerować.

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa jest niedużym urządzeniem, które przytwierdza się za pomocą opaski bądź paska. Najczęściej jest noszone na brzuchu. W pompie znajdują się wkłady z insuliną. Pompa zawiera procesor, który jest zaprogramowany do podawania leku. To tzw. stały podskórny wlew insuliny. Ułatwia dostosowanie dawek do potrzeb pacjenta. Aparat został wyposażony w cienki przewód zakończony igłą, którą umieszcza się w tkance podskórnej. Ważne, aby zmieniać miejsce wkłucia co 2-3 dni. Pompy insulinowe zaleca się głównie dzieciom oraz ciężarnym mającym duże wahania glukozy. Wyrównanie ich lekami doustnymi jest trudne. Pompy mają pewne wady: wysoką cenę oraz możliwość zatkania się igły przez insulinę. Powoduje to nagłe zaprzestanie podawania leku.

Zobacz także: Czym diabetyk może zastąpić cukier?

insulina w cukrzycy zastrzyk z insuliny

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 411 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach