45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak odpowiednio dbać o zęby dziecka? – krótki poradnik dla każdego rodzica.

Jak odpowiednio dbać o zęby dziecka? – krótki poradnik dla każdego rodzica.Jak odpowiednio dbać o zęby dziecka? – krótki poradnik dla każdego rodzica.

Często można spotkać się z przekonaniem, że o zęby dziecka trzeba dbać dopiero wtedy, gdy wypadną już mleczaki, a w ich miejsce pojawią się pierwsze zęby stałe. To konsekwencja błędnego założenia, że zęby mleczne i tak prędzej lub później wylecą, więc nie ma potrzeby specjalnie się o nie troszczyć. Nic bardziej mylnego! Aby dziecko miało zdrowe zęby, trzeba je pielęgnować już od urodzenia. Zaraz podpowiemy, w jaki sposób to robić.

 • Jak dbać o zęby dziecka?

 • Jak nauczyć dziecko dbania o zęby?

Od 0 do 2 lat

 • Już, kiedy kobieta jest w ciąży, jej dieta wpływa na rozwój zawiązków zębowych dziecka. Przyszła mama powinna wybierać produkty zawierające dużo białka, wapnia, fosforu i witaminy D, unikać zaś nadmiaru węglowodanów.
 • W pierwszych tygodniach życia, po nakarmieniu maleństwa dobrze jest przemywać mu dziąsła i język przegotowaną, wystudzoną wodą. Najlepiej nasączyć nią nawinięty na palec jałowy gazik. Należy to robić minimum 2 razy na dzień.
 • Gdy pojawi się pierwszy ząbek nadal trzeba kontynuować czyszczenie palcem. Na rynku są dostępne specjalne szczoteczki dla rodziców, zakładane na palec wskazujący.
 • Około pierwszego roku życia, gdy wyżynają się zęby boczne, można wprowadzić pierwszą szczoteczkę oraz pastę do zębów. Muszą być one adekwatne do wieku dziecka. Pastę z fluorem stosuje się co do zasady od pierwszego ząbka. Początkowo pasty nakłada się odrobinę, ale gdy jej używamy, to my myjmy dziecku ząbki.
 • Dziecku można pozwolić na samodzielne zabiegi higieniczne, gdy potrafi splunąć, by nie połykało pasty, ale koniecznie trzeba później samemu poprawić szczotkowanie.
 • Po pojawieniu się pierwszych zębów trzeba też zaplanować wizytę u dentysty, który oceni stan jamy ustnej.

Od 2 do 5 lat

 • W tym okresie dziecko zaczyna myśleć przyczynowo-skutkowo, dlatego, w przystępny sposób można mu tłumaczyć, po co czyści się zęby oraz, jakie są konsekwencje, gdy się o nie nie dba.
 • Warto też myć zęby razem z naszym maluchem, ponieważ uczy się on przez naśladowanie, a my jesteśmy dla niego największym autorytetem.
 • Powinno uczyć się dziecko konsekwencji: nawet, kiedy jest śpiące i marudne, nie wolno stosować taryfy ulgowej i odpuszczać szczotkowania.
 • Również zdolności manualne dziecka rozwijają się w tym przedziale wiekowym. To czas na powolną naukę odpowiedniej techniki mycia zębów. Stale jednak kontrolujemy sposób szczotkowania i na koniec sami doczyszczamy ząbki.
 • Około 3 roku życia, gdy pojawiły się już wszystkie zęby mleczne można umówić się na wizytę u ortodonty, który oceni stan zgryzu dziecka.

Powyżej 5 lat

 • W tym wieku dzieci mogą myć już zęby samodzielnie, warto jednak nadal sprawować nad nimi nadzór, by korygować ewentualne błędy.
 • Większa sprawność ruchowa powoduje, że dzieci znacznie lepiej operują szczoteczką i są w stanie dokładniej zadbać o higienę. Warto wówczas nabyć dłuższą szczotkę, z wyprofilowaniem na kciuk, z powierzchnią do czyszczenia języka i policzków.
 • Można też zacząć wprowadzać płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci, a od około 6 roku życia uczyć dziecko posługiwania się nicią dentystyczną. Zaleca się stosowanie nici od czasu wyrżnięcia się szóstek, czyli pierwszych stałych trzonowców.
 • Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć już wyrobione poczucie obowiązku, a jednym z nich jest mycie zębów. Jeśli wcześniej przestrzegaliśmy większości zaleceń, teraz nie powinno stanowić to najmniejszego problemu. Mycie zębów dla dziecka z czasem stanie się czymś tak naturalnym, że nie będzie mowy, aby o nim zapomniało.
zdrowe zęby higiena jamy ustnej próchnica mleczaki zęby dziecka mycie zębów
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Hanka
Ocena:
Moja córka szczotkuje ząbki itd. ale powiedzcie która szczoteczka lepsza tradycyjna czy elektryczna?
Odpowiedź
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Fanka Białego Uśmiechu
Ocena:
O tak, to bardzo ważne, żeby dbać o zdrowie zębów jeszcze zanim faktycznie się one w buźce maluszka pojawią. Popieram.
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: Maria
Ocena:
Super wiedza w pigułce, więcej takich artykułów, dziękuję!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach