45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Jak obniżyć ciśnienie krwi?Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Życie w ciągłym tempie, doświadczanie stresujących sytuacji to krótka droga do regularnego podnoszenia ciśnienia krwi. A to, jak wiadomo, może być nie tylko niebezpieczne, ale wręcz zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Najczęściej sięgamy wówczas po farmakologiczne środki zaradcze, dostępne w aptekach lub wskazane przez lekarza diagnostę. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Można bowiem wykorzystać niefarmakologiczne sposoby, aby skutecznie obniżyć ciśnienie, które niepokojąco wzrosło pod wpływem stresu czy napięcia nerwowego. Jakie są domowe sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego? Czy wykazują się podobną skutecznością co leki?

Obniżenie ciśnienia – czy tylko leki pomogą?

Kontrolowanie wysokości ciśnienia jest bardzo ważnym elementem dbałości o stan swojego zdrowia nawet jeśli nie obserwujemy u siebie niepokojących objawów w tym zakresie. Optymalne ciśnienie u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. Niekiedy w walce z obniżeniem ciśnienia wystarczy tylko zmiana stylu życia czy modyfikacja codziennej diety. Nie zawsze jednak takie działania wystarczą. Jeśli zmierzone ciśnienie wykaże poziom 140/90 mm Hg, to zdecydowanie jest to rzecz wymagająca konsultacji lekarskiej. Często potrzeba będzie zastosowania leczenia farmakologicznego, jednak nie zawsze jest to konieczne. Co możemy zrobić, by za pomocą domowych sposobów obniżyć ciśnienie?

Co obniża ciśnienie? – domowe sposoby na wysokie ciśnienie

To, co na pewno możesz zrobić dla swojego zdrowia, to prowadzić aktywny sposób życia, w którym nie brakuje ruchu. Nawet jeśli nie jesteś zaprawionym w boju sportowcem, to z pewnością nie zaskodzi praktykowanie spacerowania. Codzienną przechadzkę można sobie zorganizować choćby poprzez rezygnację z samochodu, czy komunikacji miejskiej przy załatwianiu drobnych spraw. Takie działanie z pewnością usprawni pracę serca poprzez intensywniejsze pompowanie krwi i efektywniejsze dotlenianie komórek ciała. Jeśli spacerujemy szybciej, to mobilizujemy nasze serca do większego wysiłku. Czasem intensywne spacerowanie wymusza konieczność odpoczynku po drodze, co też przynosi korzyść – musimy bowiem uspokoić oddech, dzięki czemu naturalnie obniża się ciśnienie. Ze stylem życia powiązanym z wysokim ciśnieniem, silnie koreluje palenie papierosów. Tytoń zawiera bowiem nikotynę, której przyjmowanie w stałych i regularnych dawkach powoduje w krótkim czasie wzrost ciśnienia. Serce bezzasadnie pompuje krew o wiele szybciej niż zazwyczaj.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia – postaw na zdrową dietę!

Zdrowy styl życia to nie tylko podejmowana na co dzień aktywność ruchowa, ale także optymalne dobieranie produktów w pożywieniu. Bardzo często w farmakologicznym leczeniu nadciśnienia stosuje się leki moczopędne, co w przełożeniu na składniki odżywcze oznacza, że starając się o uregulowanie wysokości ciśnienia, powinniśmy sięgać po produkty zawierające potas (pomidory, banany, nasiona soi). Zalecane jest spożywanie czosnku, który poza obniżaniem ciśnienia tętniczego, zmniejsza także ryzyko zawału czy wylewu krwi do mózgu. Osoby borykające się z problemem nadciśnienia mogą także swobodnie sięgać po gorzką czekoladę, która dzięki zawartym w sobie flawonolom, zapobiega skurczaniu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Przydatne na tę przypadłość są także zioła obniżające ciśnienie. Spożywane codziennie napary przygotowane z przykładowych ziół, jak lipa, dziurawiec czy głóg, skutecznie wpłyną na regulację pracy serca.

Wiemy zatem, co jest rekomendowane przy wysokim ciśnieniu. Pozostaje pytanie, jakich produktów należy unikać? I tu bezsprzecznie, wrogiem osób, które regularnie stwierdzają u siebie wysokie ciśnienie, jest sól. Najlepiej całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić, należy diametralnie ograniczyć jej spożycie. Niewskazane są także wszelkiego rodzaju konserwy, przetwarzana wędlina, przekąski typu orzeszki, chipsy.

ciśnienia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach