45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak należy dbać o stawy rąk – 10 ciekawostek

Jak należy dbać o stawy rąk – 10 ciekawostekJak należy dbać o stawy rąk – 10 ciekawostek

Stawy są jednymi z najistotniejszych części układu ruchowego człowieka. Łączą one kości i części szkieletu pomagając w wykonywaniu ruchów. Ze względu na codzienne wykonywane czynności szczególnie należy dbać o stawy rąk, których przeciążenie może prowadzić do wielu groźnych i nieprzyjemnych schorzeń.

 • Co to są stawy?

 • Jak dbać o stawy rąk?

Wszystko, co musisz wiedzieć o stawach rąk i profilaktyce chorób stawów:

 1. Najbardziej narażone na uszkodzenia są te części stawów, które podlegają tarciu podczas wykonywania czynności. Chociaż są one pokryte chrząstką szklistą hamującą ścieranie, to jednak nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia czy przemęczenie stawów mogą prowadzić do chorób zwyrodnieniowych tych części ciała.
 2. Procesy zwyrodnieniowe stawów toczą się bardzo powoli niejednokrotnie nie dając żadnych widocznych objawów. Dopiero w późniejszych stadiach choroby chory zaczyna odczuwać ból, z którym zgłasza się do lekarza. Warto więc obserwować swoje ręce i dłonie chroniąc się przed zbyt późnym wykryciem choroby.
 3. Chrząstka stawowa najczęściej ulega zniszczeniu poprzez różnego rodzaju patologie w jej budowie anatomicznej czy w przebiegu chorób autoimmunologicznych. Czynniki na które naturalnie mamy większy wpływ to niewłaściwy tryb życia oraz niedobory żywieniowe.
 4. Najzdrowszą formą profilaktyki stawów rąk jest ruch. Ważne jest aby codziennie lub przynajmniej parę dni w tygodniu wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Higiena stawów wymaga odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą na zachowanie stawów w dobrym zdrowiu przez lata. Ćwiczenia warto wykonywać szczególnie jeśli wykonujemy pracę siedzącą, kiedy również ruchy rąk są znacznie ograniczone.
 5. Wykorzystując suplementy diety oraz dbając o spożywane przez siebie pokarmy warto inwestować w dietę bogatą w witaminy D, B, C oraz w wapń. Pomocne mogą okazać się również bioflawonoidy.
 6. Wśród suplementów dostępnych w aptekach i innych punktach warto szukać takich, które posiadają w swoim składzie np. glukozaminę. Jest to naturalny budulec chrząstki stawowej, pomaga również w odnawianiu zapasów mazi stawowej. Przy okazji suplement taki powinien zawierać również witaminę C.
 7. Najważniejszą witaminą dla zdrowia stawów rąk jest witamina C. Pomaga ona w przyswajaniu glukozaminy i chondroityny.
 8. Jakie sporty najlepiej uprawiać pomagając stawom rąk? Pomocne może okazać się pływanie, gra w piłkę ręczną, siatkówką, w ping-ponga, ćwiczenia siłowe, ćwiczenia aerobowe na mięśnie i stawy rąk.
 9. Prowadząc profilaktykę stawów rąk należy również wystrzegać się długotrwałych stresów oraz przemęczenia. Prowadzą one bowiem do niekontrolowanego napinania mięśni i dużego wysiłku stawów.
 10. Podczas codziennych czynności domowych – kupowaniu zakupów, noszeniu cięższych rzeczy, wyprowadzaniu psa, przenoszenia mebli – należy rozkładać ciężar i siłę na obie ręce, w ten sposób, aby żadna z rąk nie była przeforsowana. Szczególnie należy uważać na stawy barków. Odciążenie tylko jednej z rąk może przyczynić się do powstawania patologii w drugiej z nich.
stawy stawy ręki stawy rąk ciekawostki o stawach
Komentarze
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Ireneusz
Ocena:
Zdecydowanie się zgadzam. Właśnie wizyty na basenie pomogły mi na problemy ze stawami rąk.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach