45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie i wybrać najlepszy ciśnieniomierz?

Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie i wybrać najlepszy ciśnieniomierz?Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie i wybrać najlepszy ciśnieniomierz?

Regularne kontrolowanie wysokości ciśnienia jest wyrazem dbałości o własne zdrowie w podstawowym wymiarze, konieczne w bieżącym weryfikowaniu aktualnej kondycji fizycznej. Dlatego nie można kojarzyć tej czynności ze wskazaniem na osoby borykające się z problemem układu krążenia. Mierzenie ciśnienia powinno stać się nawykiem każdego, komu nieobojętny jest stan własnego organizmu. Warto przy tym zapoznać się z metodyką mierzenia ciśnienia i dokonać najlepszego wyboru sprzętu do tego przeznaczonego. 

Jak w prosty sposób zmierzyć ciśnienie? Jaki ciśnieniomierz kupić?

Co w ogóle kryje się pod pojęciem ciśnienia? Otóż to wyrażenie odnosi się do ciśnienia krwi, które oddziałuje na ściany tętnic, w których przepływa krew. Mierząc ciśnienie, podaje się dwie uzyskane w trakcie badania wartości. Jedna odnosi się do momentu, gdy serce się kurczy i wypycha z siebie krew - stąd jego nazwa: ciśnienie skurczowe. Druga odnotowuje moment, kiedy serce się rozkurcza, a krew wpływa do niego - ten stan to ciśnienie rozkurczowe. Najwyższą wartość wskazuje ciśnienie skurczowe, najniższą ciśnienie rozkurczowe.

Przede wszystkim należy porzucić archaiczne przeświadczenie, że ciśnienie możemy zmierzyć jedynie w placówkach medycznych pod czujnym okiem lekarza czy pielęgniarki. Aktualnie można skorzystać z bardzo wielu udogodnień w tym zakresie i czynność tę wykonać w domu za pomocą sprzętu zakupionego wcześniej w punkcie aptecznym. Dostępne w ofercie rynkowej są bardzo różne urządzenia, niemniej większość z nich to sprzęty proste, dokładne, tanie. Najbardziej rekomendowanym aktualnie jest ciśnieniomierz elektryczny, który może występować w dwóch wersjach - na nadgarstek lub na ramię. Słuszne są skojarzenia ciśnieniomierza na nadgarstek z małym sprzętem - to oprócz łatwości obsługi i praktycznego zastosowania jego niepodważalna zaleta. Natomiast ciśnieniomierz na ramię może się pochwalić atrybutem większej dokładności i większych możliwości jeśli chodzi o funkcje dodatkowe. Dokonując pomiaru, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, uniwersalnych dla każdego sprzętu i przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi, która z kolei może odróżniać poszczególne urządzenia. Dodatkowo, warto pamiętać o wykonywaniu przeglądu posiadanego ciśnieniomierza i kalibrowaniu go raz na dwa lata.

Jak mierzyć ciśnienie?

Na wynik badania nakłada się kilka czynników, które mogą zaburzyć jego dokładność. Dlatego w trakcie mierzenia ciśnienia wskazane jest nieodczuwanie stresu, zmęczenia. Ważne, by pomiaru dokonywać przy normalnej temperaturze ciała, unikając wyziębienia czy rozgrzania, a po kilku minutach go powtórzyć. Inne wskazanie dotyczące tego badania to niewykonywanie go bezpośrednio po dużym posiłku - zaleca się odczekanie co najmniej godzinę po jego spożyciu. Absolutnie nie wolno przyjmować używek przed pomiarem (dotyczy to zwłaszcza alkoholu i narkotyków). Badanie wykonuje się na lewym ręku, uprzednio zdejmując biżuterię, zegarek i odsłaniając skórę. W trakcie pomiaru ciało powinno być w bezruchu, dlatego konieczne jest podparcie ramienia jakimś miękkim przedmiotem. Należy, siedząc na krześle przyjąć wyprostowaną pozycję i rozluźnić się. Mankiety na rzepy ciśnieniomierza muszą być mocno dociśnięte.

Jaki ciśnieniomierz? - różnice w badaniu

Różnice dotyczące przeprowadzania badania dotyczą tego, czym mierzymy ciśnienie. Ciśnieniomierz nadgarstkowy należy zakładać tak, by dłoń była skierowana do góry, mankiet urządzania powinien znajdować się ok. 1,5 cm od dłoni. Z kolei w przypadku ciśnieniomierza naramiennego mankiet powinien być w odległości ok 1,5 cm od łokcia. W obu rodzajach sprzętów pomiarowych mankiet należy umiejscowić na tej samej wysokości co serce.

ciśnienie ciśnieniomierz

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach