44 000 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 882 produktów w 209 kategoriach

Jak leczyć staw biodrowy?

Jak leczyć staw biodrowy?Jak leczyć staw biodrowy?

Staw biodrowy to jeden z największych stawów znajdujących się w naszym ciele. Umiejscowiony na skrzyżowaniu kości miednicznej z kością udową ma za zadanie zapewniać prawidłową motorykę kończyn dolnych w sześciu płaszczyznach.

 

 

 

Ponieważ jest stale obciążany, z wiekiem słabnie i staje się coraz bardziej podatny na urazy oraz schorzenia takie jak choroba zwyrodnieniowa czy zapalenie kaletki krętarza, które mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty ruchomości w obrębie kończyn. Dlatego jeśli zauważyłeś u siebie bolesne dolegliwości w okolicach stawu biodrowego, nie bagatelizuj tego. Udaj się do lekarza.

Jak diagnozuje się dysfunkcje w obrębie stawu biodrowego?

Staw biodrowy zawsze najpierw bada się palpacyjnie, to znaczy przez dotyk – lekarz omacując bolesne miejsce jest w stanie wstępnie określić przyczynę bólu. Następnie diagnoza a jest weryfikowana dodatkowymi badaniami klinicznymi, chociażby badaniem radiologicznym (RTG), które jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zmiany patologiczne w obrębie kości oraz stawów i tym samym umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz podejmuje decyzję o doborze najlepszej, najbardziej efektywnej w przypadku danego pacjenta metody leczenia stawu biodrowego.

Jakie są dostępne metody leczenia schorzeń stawu biodrowego?

Leczenie stawu biodrowego, jakie oferuje Sport-Klinika w Żorach, może mieć postać mniej lub bardziej inwazyjną, w zależności od schorzenia, na które cierpi pacjent i stopnia jej zaawansowania. Wskazaniem do endoprotezoplastyki (zabiegu chirurgicznego) są między innymi: reumatoidalne zapalenia stawów, zaawansowane choroby zwyrodnieniowe oraz złamania szyjki kości udowej. Artroskopia (mało inwazyjne leczenie stawu biodrowego) natomiast sprawdzi się w lżejszych przypadkach, takich jak biodro trzaskające, konflikt panewkowo-udowy czy urazy obrąbka stawowego.

Na czym polega artroskopia i endoprotezoplastyka?

Endoprotezoplastyka u https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/endoproteza-biodra-stawu-biodrowego/ to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zniszczonego stawu i zastąpieniu go endoprotezą. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym w asyście anestezjologa. Artroskopia jest o wiele mniej skomplikowana, polega bowiem na dokonaniu kilku małych nacięć i wprowadzeniu przez nie niewielkich rozmiarów kamerki wraz narzędziami chirurgicznymi, a następnie naprawie uszkodzonego stawu. Potrzebne jest do tego tylko znieczulenie miejscowe. Zarówno endoprotezoplastyka jak i artroskopia są bardzo skutecznymi zabiegami leczenia stawu biodrowego, dlatego Sport-Klinika specjalizuje się w tego typu zabiegach.

 

staw biodrowy staw biodrowy leczenie artoskopia endoprotezoplastyka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 000 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 882 produktów w 209 kategoriach