45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak leczyć astygmatyzm? Sprawdź co wiesz na temat tej wady.

Jak leczyć astygmatyzm? Sprawdź co wiesz na temat tej wady.Jak leczyć astygmatyzm? Sprawdź co wiesz na temat tej wady.

Astygmatyzm wynika z nieprawidłowej budowy oka. U osób z tą przypadłością zniekształceniu poprzez rozciągnięcie uległa soczewka, bądź rogówka, zatem nie mogą być one symetryczne względem osi oka.

Na niemiarowość wskazuje nie zachowanie odpowiednich proporcji szerokości co do wysokości wszystkich elementów w oku. Przyczynia się to do rozmycia i braku ostrości widzianego obrazu.

  • Co to jest astygmatyzm?

  • Jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm - cechy charakterystyczne

Astygmatyzm rozpoznaje się u osób uskarżających się na problemy ze swobodnym czytaniem, nieprzerwane mrużenie oczu, problemy z dojrzeniem przedmiotów nie tylko w oddali, ale i blisko położonych. Charakterystyczne jest rozmycie konturów widzianych osób lub przedmiotów. Elektroniczne mapowanie oka pozwala ocenić fazę zmian, które przyczyniły się do powstania astygmatyzmu.

Źródła astygmatyzmu

Jak już wspomnieliśmy na wstępie astygmatyzm czerpie swoje źródło w niewłaściwej budowie oka. U osób z astygmatyzmem, oko przypomina kształtem wydłużony owal, dlatego rogówka jest szersza od wysokości. Asymetryczność w oku prowadzi do skupienia światła w dwóch osiach, zamiast jednej, mianowicie na siatkówce oka. Niekiedy podłożem są przesłanki genetyczne oraz uszkodzenia soczewki czy rogówki oka, które wywodzą się np. z przebytego schorzenia.

Leczenie

Tak jak i inne wady wzroku, astygmatyzm leczy się poprzez ingerencję w przebieg promieni światła, które są zakrzywione i rozproszone na siatkówce. Dzięki terapii promienie zostają skupione na jednej płaszczyźnie. Leczenie jest o tyle proste, że wystarczy dobrać odpowiednie okulary, bądź soczewki kontaktowe, ponadto można skonsultować możliwość laserowej korekty, tzw. keratotomii astygmatycznej. Zabieg ten pozwala przywrócić prawidłowe widzenie, dzięki usunięciu niektórych fragmentów tkanki oka. W wyniku karatotemii oko odzyskuje symetryczność, a z nią ostre widzenie. Pozytywny wpływ na kondycję widzenia jest dostrzegany już po jednym zabiegu. Leczenie wiązką światła może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za noszeniem szkieł kontaktowych lub okularów.

Czy można ustrzec się przed astygmatyzmem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Profilaktyka dbania o oczy i optymalne ich nawilżenie oraz konsultacja u lekarza okulisty zaraz na początku pogorszenia ostrości widzenia, ale również styl naszego życia, mają niebotyczny wpływ na zdrowie naszych oczu. Ryzyko astygmatyzmu zwiększa się u osób z nadciśnieniem i cukrzycą. Bez względu na to czy wszystkie te czynniki prowadzą do powstania patologicznego kształtu siatkówki, jedno jest pewne, powinniśmy chronić je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

astygmatyzm co prowokuje astygmatyzm wady oczu rozmyty obraz zniekształcenia siatkówki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach