45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak dbać o wzrok?

słaby wzroksłaby wzrok

Z powodu upływającego czasu, długich godzin spędzanych nad książką czy przed monitorem a także przez źle dobrane okulary i złą dietę ,z czasem oczy stają się mniej sprawne. Co zrobić, żeby mimo wszystko móc cieszyć się szerokim polem i zakresem widzenia?

Pierwszym sposobem są ćwiczenia. Nie każdy wie, że oczy też można ćwiczyć. Podobnie jak mięśnie ciała bez ruchu tracą sprężystość, gorzej spełniają swoje funkcje a w końcu zanikają, tak samo mięśnie oczu bez porządnego treningu będą gorzej spełniać swoje funkcje. Na co dzień o nich nie myślimy, jednak to właśnie przykurcz tych mięśni sprawia, że po nocy spędzonej przed komputerem czujemy ból oczu, szczególnie przy poruszaniu gałkami. Aby temu zapobiec, wystarczy raz na godzinę na kilka minut oderwać oczy od monitora czy książki i dać im odpocząć, patrząc w dal. Można też wykonywać prostą gimnastykę – patrzeć w górę, w dół, i na boki, po kilka razy. Jeśli całe dnie siedzimy przed komputerem, musimy wprowadzić ćwiczenia oczu na stałe do naszego kalendarza. Dobrze, żeby w dni wolne od pracy dać oczom porządnie odpocząć, ponieważ ciągłe skupienie wzroku na obiektach położonych blisko nie jest dla nich naturalne i potrzebują również możliwości „rozprostowania” mięśni oka. W tym celu musimy zacząć przebywać więcej na świeżym powietrzu. Obserwowanie piękna krajobrazu czy choćby spacer po mieście połączony z obserwowaniem przechodniów i architektury to nie fanaberia, a działanie niezbędne dla naszych oczu, które powinniśmy wykonywać regularnie.

  • Jak dbać o wzrok?

  • Czy borówka amerykańska pomaga na wzrok?

Stan oczu można jednak poprawić również za pomocą odpowiednich preparatów naturalnych:

  • Beta-karoten i witamina A – poprawiają ogólny stan oczu i ich zdrowie, wydłużają okres zdrowia oczu do późnej starości. Do tego beta-karoten zapobiega kurzej ślepocie.
  • Świetlik lekarski – to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych dla zdrowia oczu. Choć nie wpływa na wnętrze oka, poprawia stan jego okolic. Zmniejsza opuchliznę pod oczami, łagodzi zaczerwienienia i pieczenie oczu. Przeciwzapalnie na okolicę oczu działa też rumianek i czarna herbata. Dlatego tych trzech ziół można używać przy zapaleniu spojówek dla szybszego dojścia do siebie i łagodzenia objawów.
  • Borówka amerykańska – zawiera antycyjany, które poprawiają stan oka a szczególnie widzenie nocą. Takie składniki zawierają też w mniejszych ilościach porzeczki czy polskie jagody leśne.
  • Gwiezdnica pospolita – pomaga walczyć z zaczerwienieniem i poprawia widzenie podczas zapalenia spojówek. Skraca czas działania tej dolegliwości.
zdrowe oczy zapalenie spojówek pieczenie oczu ból oczu świetlik poprawa widzenia co zrobić aby poprawić wzrok
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Bożena
Ocena:
Zmęczone oczy od komputera mam często, bo pracuję w recepcji w przychodni. Pomaga 5 minut przerwy od wpatrywania się w monitor, ale nie zawsze mam możliwość ją zrobić.
Odpowiedź
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Słyszałam jeszcze o takiej metodzie, że jak się siedzi przy komputerze to co jakiś czas spojrzeć za niego, albo gdzieś w dal żeby właśnie rozprostować mięśnie oka...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach