45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak dbać o cerę latem?

Pielęgnacja skóry latemPielęgnacja skóry latem

Letnia aura sprzyja wypoczynkowi czy urlopowym wyjazdom, nie zawsze jest jednak korzystna dla twojej skóry. Specyficzne warunki, takie jak wysoka temperatura czy silne promieniowanie UV, sprawiają, że cera może ulegać przesuszeniu oraz różnego rodzaju procesom degeneracyjnym. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji skóry latem.

Krem spf 50 i inne filtry

Podstawowym sposobem na poradzenie sobie z nadmiarem słońca w czasie lata i pielęgnację skóry jest stosowanie kremów z filtrem UV. Warto mieć przy tym na uwadze poziom ochrony, jaką produkt został oznaczony. Określony jest on skrótem SPF, który w praktyce odnosi się do zdolności zapobiegania oparzeniom słonecznym dzięki zawartości filtrów UVA i UVB. Przeciętnie oparzenie słoneczne pojawia się na skórze po około kwadransie, dlatego też liczba umieszczona po skrócie SPF to wielokrotność 15 minut. I tak krem spf 50 pozwala na przebywanie na słońcu przez 12 godzin i 30 minut (50x15 minut).
I choć krem przeciwsłoneczny jest niezbędny, nie możesz popadać ze skrajności w skrajność - promienie słoneczne są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Słońce wspomaga wytwarzanie m.in. witaminy D oraz wpływa na twoje dobre samopoczucie każdego dnia.

Codzienne nawilżanie skóry

Przy wysokich temperaturach przyspieszeniu ulegają procesy termoregulacyjne, przez co z organizmu wydalane są większe ilości wody. Skutkuje to wysuszaniem skóry oraz osłabieniem jej jędrności oraz wyglądu. Poważne odwodnienie jest niekorzystne dla zdrowia i może prowadzić nawet do zasłabnięcia czy konieczności podania elektrolitów dożylnie.
Aby zapobiec tym procesom, należy spożywać zwiększone ilości wody (nawet 3 litry każdego dnia) oraz odpowiednio nawilżać skórę od zewnątrz - oczywiście systematycznie. Najlepszy balsam do ciała to taki, który posiada w swoim składzie naturalne składniki oraz jest bezpieczny w stosowaniu - nie powinien bowiem wywoływać reakcji alergicznych lub innych niepożądanych skutków. Krem nawilżający należy stosować na całe ciało, co zapobiega tak nieestetycznym dolegliwościom, jak chociażby popękane pięty.

Regeneracja skóry

To również istotny element pielęgnacji w czasie lata. W przypadku wystąpienia mikrouszkodzeń cery lub innych zaburzeń wynikających z oddziaływania promieni słonecznych, należy stosować żele i kremy regenerujące. Wpływają one na odżywienie naskórka oraz jego kondycję, wzmacniając przy tym jego strukturę. Takie też właściwości posiada np. krem na popękane pięty.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Krem przeciwsłoneczny czy nawilżanie oraz regeneracja skóry to absolutne podstawy, pamiętaj jednak, że to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zadbać o cerę w cieplejsze miesiące. Z uwagi na podwyższoną potliwość, tracisz wiele witamin i minerałów. Najprostszą i jednocześnie najlepszą drogą do ich uzupełnienia jest zbilansowany jadłospis.
Dobrze przy tym pamiętać o spożywaniu sezonowych owoców i warzyw. Zwróć szczególną uwagę na te bogate w witaminy A, C i E oraz biotynę. Składniki te mają największy wpływ na kondycję skóry oraz wpływają na obecność naturalnej bariery przed szkodliwymi składnikami. Co ważne, biotyna zawarta jest także w jajkach czy produktach pełnoziarnistych. Oprócz tego pamiętaj o cytrusach i truskawkach (witamina C), nabiale i marchwi (witamina A) oraz orzechach i warzywach liściastych (witamina E).

pielęgnacja cery latem

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach